Machine vision

machine vision

Technologia machine vision od lat pomaga poprawiać jakość produktów, przyspieszać i optymalizować produkcję czy logistykę. Dziś jednak coraz częściej wizja maszynowa występuje w nierozłącznej parze ze sztuczną inteligencją. Przemysłowe systemy wizyjne wykorzystywane są w fabrykach, magazynach i centrach wysyłkowych, pomagając ludziom w wykonywaniu zadań. Dzięki temu mogą oni wykorzystać swoją wiedzę i skupiać się na pracy o wyższej wartości. Najczęstsze zastosowania machine vision to kontrola wizualna i wykrywanie defektów, pozycjonowanie i mierzenie, identyfikacja czy sortowanie produktów. Pozwala poprawić ogólną wydajność systemu, zwiększając znacząco przepustowość linii produkcyjnej.

Machine vision, w połączeniu ze sztuczną inteligencją oraz deep learning, znacząco rozszerza rolę robotów w wykonywaniu zadań na produkcji (pobieranie, sortowanie, układanie, skanowanie). Wymieniona kombinacja technologii umożliwia również robotyce działanie w takich środowiskach jak supermarkety, szpitale czy restauracje. Robot wykorzystujący systemy wizyjne może poruszać się po alejkach w supermarkecie i gromadzić dane dotyczące zapasów czy przyjmować zamówienia. Może też wykonywać skanowanie inwentarza częściej niż ludzie i z większą precyzją. Wówczas pracownicy mogą przeznaczyć więcej czasu np. na pomoc klientom. Wizja maszynowa na linii montażowej umożliwia robotom analizę niebezpiecznych materiałów czy wykonywanie niebezpiecznych zadań, bez narażania ludzi na szkodliwe warunki.

Dotychczas największy udział w rynku machine vision ma branża automotive, następnie przemysł chemiczny i farmaceutyczny, kolejno spożywczy, metalowy i elektroniczny.

Dominujące cechy urządzeń używanych w machine vision:

  • zaawansowany wydajny procesor
  • wbudowane moduły AI
  • duża ilość RAM
  • M.2 NVMe z możliwością rozbudowy
  • kamery o wysokiej rozdzielczości
  • szeroki zakres temperatur pracy
  • pyłoszczelna, wodoodporna, a przy tym minimalistyczna obudowa
  • skalowalność

Produkty dedykowane

Cechy charakterystyczne dedykowanych produktów

Skoncentrowanie na zapewnieniu najwyższej jakości

Skupiając się głównie na zastosowaniach wizyjnych i dążąc do pracy w trudnych warunkach przemysłowych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, potrzeba precyzji połączonej z niezawodnością.

Inteligentne systemy wizyjne mogą pomóc w znajdowaniu drobnych defektów w procesie produkcyjnym, które człowiek zwyczajnie może przeoczyć czy pominąć. Dzięki udziałowi machine vision systemy komputerowe pomagają wytwarzać produkty z większą dokładnością oraz stabilnością, praktycznie bez przerwy.

Systemy komputerowe dedykowane Machine Vision w połączeniu z AI stają się coraz bardziej liczącym się elementem inteligentnej fabryki.  Jako wymóg precyzyjnej kontroli w procesie masowej produkcji przyczyniają się do lepszej jakości, szybszej produkcji, a przy tym oszczędności. Wydajność i niezawodność współczesnych rozwiązań komputerowych pozwala wznosić systemy na coraz wyższy poziom Smart Factory oraz Industry 4.0. W tym celu stworzone zostały np. takie serie jak AVS: 300, 500, 700 firmy APLEX Technology.

 

 

Seria AVS zapewnia zaawansowaną platformę od poziomu podstawowego do zaawansowanego, w pełni zaspokajającą potrzeby aplikacji terenowych, takich jak wizja maszynowa, AOI, sterowanie automatyką, pomiary, monitorowanie, sterowanie robotami, IIoT i przetwarzanie brzegowe. Można wybrać z niej urządzenia według potrzeb, zarówno ze względu na sposób montażu (w szafie Rack lub na szynie DIN) czy zaawansowania systemu i skalowalność. Wyróżniają je ponadto następujące cechy:

 

Ta kompaktowa rodzina systemów z dużymi możliwościami rozbudowy i wyjątkową wydajnością jest rekomendowana do zastosowań typu  machine vision  czy automatyzacja przedsiębiorstw. Elastyczne możliwości rozbudowy umożliwiają instalację wielu dodatkowych kart i urządzeń peryferyjnych, jak m.in.: kamera, POE, urządzenie USB, urządzenie we/wy czy karta GPU. Wszystko po to, by sprostać większości wymagań w zróżnicowanych zastosowaniach przemysłowych, zwłaszcza w inteligentnej produkcji.

 

 

 

 

Przyszłość z komputerami BOX PC 

Kompletne rozwiązania dla machine vision proponuje firma AAEON. Oprócz produkcji kontrolerów wizyjnych, współpracuje ona z wieloma partnerami, w tym z producentami kamer, a także oprogramowania. Komputery typu BOX PC firmy AAEON są kompatybilne z kartami CameraLink i CoaXpress Frame Grabber. Testy zapewnienia jakości przeprowadzane przez firmę są zgodne ze ścisłymi protokołami, aby kontrolery, kamery i systemy oprogramowania mogły ze sobą płynnie współpracować i być w pełni kompatybilne.

Modele Box PC dedykowane machine vision: BOXER-6839, BOXER-6842M, BOXER-6841M, BOXER-8332AI, BOXER-6840-CFL, BOXER-6839-CFL

 

 

Wizja Przemysłu 4.0 wg AAEON to:

 

▸Jednoczesna obsługa wielu kamer, w celu umożliwienia różnych rodzajów szybkich inspekcji

▸Obsługa aparatu 3-5M pikseli, 30 kl./s

▸komputer wyposażony w różne rodzaje interfejsów, by móc łączyć się ze sterownikami PLC, silnikami, sterownikami oświetlenia i wyświetlaczami

▸system bezwentylatorowy, pyłoszczelny i odporny na wibracje, który powinien być w stanie pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w warunkach wysokiej temperatury i dużej wilgotności, ponieważ będzie instalowany w trudnych warunkach przemysłowych

▸Potężne możliwości obliczeniowe

▸Łatwo instalowalne oprogramowanie wizyjne spełniające różnorodne potrzeby

 

 

Wizja maszynowa z Advantech

Komputery wnioskujące Edge AI z wbudowanym procesorem NVIDIA Jetson do analizy wideo z dużymi możliwościami rozbudowy dla zastosowań związanych z bezpieczeństwem, transportem  czy produkcją ma w swojej ofercie również firma Advantech. Szczególnie popularna jest tu seria MIC, a polecane modele dla machine vision to chociażby:  MIC-711, MIC-713, MIC-733

 

Nowoczesne systemy ramion nośnych

Systemy HMI dostępne w CSI S.A. to rozwiązania pochodzące od producentów nVent Schroff oraz Teknokol. Optymalne cenowo z szybkim czasem realizacji, modułowym montażem i możliwością elastycznej konfiguracji. Ramiona nośne firmy Teknokol są przeznaczone dla obciążeń do 120 kg. W ofercie można znaleźć trzy różne serie o specyfikacji technicznej dla obciążeń małych (TK045), średnich (TK060) i ciężkich (TK120). Rozwiązania są przyjazne operatorom.

Ramiona nośne TK045 dla obciążeń do 40 kg. Zaprojektowane dla systemów o niskim obciążeniu do 40 kg przy zasięgu 1 m. Zaletą jest szeroka gama komponentów do różnych konfiguracji oraz modułowa konstrukcja w eleganckim, nowoczesnym designie. Standardowy kolor ramion to RAL 7035. System jest wzbogacony o uszczelniony mechanizm.

Systemy ramion TK060 dla obciążeń do 60 kg. Przeznaczone dla systemów o średnim obciążeniu do 60 kg przy zasięgu 1 m. System wyróżnia się szeroką gamą komponentów do różnych konfiguracji. Modułowa konstrukcja w eleganckim, nowoczesnym designie. Standardowy kolor to RAL 7035. System może być wykonany do zastosowań VESA. Adapter VESA służy do montażu płaskiego wyświetlacza lub monitora dla interfejsu operatora.

Ramiona nośne TK120 dla obciążeń do 180 kg. Przeznaczone dla systemów o dużym obciążeniu do 120 kg przy zasięgu 1 m. Zaletą jest modułowa konstrukcja w eleganckim, nowoczesnym designie z szeroką gamą komponentów. Standardowy kolor to RAL 7035. System posiada uszczelniony mechanizm.

 

Gromadzenie i analiza danych

Branża automatyki przemysłowej wymaga doskonałej integralności danych. Firma Apacer zapewnia ją dzięki zaawansowanym algorytmom DataRAID, a usługa DataDefender™ zapobiega uszkodzeniu danych, które może wystąpić w przypadku nieoczekiwanego braku zasilania. Dla fabryk, w których siarka lub zanieczyszczenia stanowią zagrożenie, firma oferuje dodatkowe powłoki czy opatentowaną ochronę antysiarkową. Technologie  najczęściej stosowane w produktach automatyki przemysłowej przez Apacer to: Power Stability, Longevity, Survability, Data Security.

Polecane dyski SSD M.2 dla machine vision: SH250-M280 , PV210-M280 , SV24P-M280 , SV250-M242 , SV250-M280

 

Pojemnośćżywotność i niezawodność klasy korporacyjnej – dyski serii Enterprise 

Rosnące zapotrzebowanie na urządzenia pamięci masowej klasy przemysłowej wśród małych i średnich przedsiębiorstw spowodowało pojawianie się serii Enterprise SSD od firmy Apacer.

Rolą większości dysków SSD w przedsiębiorstwach jest pełnienie funkcji dysku startowego lub dodatkowej pamięci masowej. W zależności od wymagań przedsiębiorstw, dyski Enterprise SSD mogą być elastycznie konfigurowane za pomocą ustawień dostosowywanych przez użytkownika. Dostępnych  jest kilka formatów (U.3 15mm, M.2 2280, 2.5” ) w celu spełnienia różnorodnych wymagań.

W naszej ofercie dostępne są wszystkie dyski Apacer z serii Enterprise SSD:

 PV19E-25MPV19E-25WPV16E-M280

PV25E-M280SV24E-25SV24E-M280

 

 

Moduły DDR5 od firmy Apacer wykorzystują wysokiej jakości układy scalone DDR5 DRAM i charakteryzują się szybkością transferu danych do 4800MHz. Zostały zaprojektowane do współpracy z procesorami Sapphire Rapids firmy Intel oraz Zen4 Genoa firmy AMD. Są dostępne w pojemnościach 16GB i 32GB. RDIMM to konstrukcja zgodna ze standardem JEDEC, mająca zastosowanie w serwerach przedsiębiorstw i centrach danych w chmurze. Dzięki rejestrowi pomiędzy modułem pamięci a kontrolerem pamięci systemu, RDIMM poprawia ogólną stabilność systemu i zwiększa ilość modułów pamięci.

Ulepszenia DDR5 w stosunku do poprzednich generacji z pewnością rozwiążą problem z przepustowością, ponieważ wzrost masowego przetwarzania danych nie ustaje. Pamięć typu DDR5 umożliwia obliczenia wysokiej wydajności, analizę danych w czasie rzeczywistym i zadania o dużej intensywności danych.

Wybór odpowiedniej platformy serwerowej wymaga doboru odpowiedniego typu pamięci. Funkcja ECC, wbudowane czujniki termiczne monitorujące temperaturę, zapobiegające przegrzaniu i zwiększające niezawodność modułu pamięci posiadają również moduły pamięci DDR5 od ATP Electronics. Firma wciąż poszerza linie Value Line oraz Enterprise o kolejne ulepszone modele.

 

 

Filmy