Lotnictwo

Lotnictwo

Lotnictwo i nowe technologie to dziś nierozłączna para. Ogromny wpływ na funkcjonowanie transportu lotniczego, zarówno cywilnego jak i wojskowego, ma wykorzystanie urządzeń komputerowych i telekomunikacyjnych. Bez skutecznej dwustronnej komunikacji zapewnianej przez systemy czy aplikacje mobilne trudno byłoby dziś sprostać chociażby wyzwaniom związanym z obsługą pasażerów. Galopujący rozwój technologiczny sprzyja upowszechnianiu transportu lotniczego zarówno w formie przewozu towarów, osób jak i bezzałogowych statków powietrznych. Zastosowanie AI w odprawie pasażerów to już obecnie fakt. Kolejne kraje z coraz większą śmiałością wdrażają wykorzystanie biometrii do odprawy pasażerów, eliminując w ten sposób czynnik ludzki i przyspieszając procedury.

Inteligentne systemy informatyczne stosowane w transporcie powietrznym muszą dziś sprostać wielu zadaniom, począwszy od ułatwiania rezerwacji miejsc, odprawy pasażerów, zajmowania się zadaniami związanymi z obsługą samego lotu, obsługą samolotów, działaniami operacyjnymi, planowaniem systemu lotów po rozliczanie biletów.

Jednak głównym priorytetem branży lotniczej niezmiennie pozostaje bezpieczeństwo. Pojęcie bezpieczeństwa w transporcie lotniczym odnosi się tu w pierwszej kolejności do produkcji, konserwacji i obsługi statków powietrznych, a dopiero potem do bezpieczeństwa związanego z uczestnikami ruchu lotniczego czy ich wrażliwymi danymi. W tym celu coraz częściej również wykorzystuje się systemy AI. Daje to możliwość zwiększenia wydajności systemów kontroli lotów jak i samego pilotowania. Do tego potrzeba zaawansowanych komputerów z modułami AI, obudów przemysłowych do szaf 19” chroniących wrażliwą elektronikę, inteligentnych czytników czy przemysłowych karty pamięci, które zapewniają wysokie bezpieczeństwo przechowywania danych we wszystkich aplikacjach, gdzie niezawodność działania jest kluczowa. Wymienione produkty można znaleźć w ofercie CSI S.A.

Lotnictwo – dominujące cechy urządzeń: 

  • Szeroki zakres temperatur pracy
  • wbudowane moduły AI
  • odporność na wstrząsy i wibracje
  • niski pobór mocy
  • duże pojemności
  • małe rozmiary do ograniczonych przestrzeni
  • szyfrowanie
  • przedłużona żywotność

Produkty dedykowane

Cechy charakterystyczne dedykowanych produktów

Miniaturowe dyski i karty do ograniczonych przestrzeni

Pamięci NAND od ATP Electronics łączą pamięć flash NAND i kontroler sprzętowy zintegrowane w tym samym pakiecie układów scalonych. Niewielki rozmiar sprawia, że np. linia Value E600Vc idealnie nadaje się do systemów wbudowanych z bardzo ograniczoną przestrzenią z jaką mamy do czynienia w statkach powietrznych. Niskie zużycie energii to główny czynnik w konfiguracji urządzeń typu wearables. Zbudowane tak, by sprostać surowym wymaganiom aplikacji komercyjnych, a lutowanie daje dodatkową gwarancję zabezpieczenia przed wstrząsami i wibracjami. Zakresy od -25 °C do +85 °C nie będą miały niekorzystnego wpływu na urządzenie czy znajdujące się w nim dane.

Podobnie dyski z serii N700, mimo swojej bardzo małej obudowy z szybkim interfejsem PCIe 3.0 x4 i protokołem NVMe, zapewniają przepustowość aż do 32 Gb/s przy 8 Gb/s na linię, a obudowa M.2 typu 1620 i 299-Ball zajmuje minimalną przestrzeń. Skonfigurowane z pamięci pSLC flash NAND, zwiększają niezawodność oraz żywotność pamięci flash NAND, dając korzyść w postaci niższych kosztów. Te niewielkie wydajne urządzenia przechowują ogromne pojemności 40/80/160GB i są wyposażone w zaawansowane funkcje. Spełniają zatem ultra wysokie wymagania dotyczące przenośności i niezawodność.  Zapewniają szybką niezawodną pamięć masową w trudnych warunkach przemysłowych.

Pamięci μSDC-M Plus firmy Apacer również zaopatrzono w liczne właściwości niezwykle przydatne do zastosowań w aplikacjach militarnych czy bezzałogowych statkach powietrznych (UAV):

  • Małe rozmiary o wyjątkowej wydajności
  • Zgodność ze standardem MO-276
  • Technologia SoC (System on chip) lub SiP (System in chip)
  • Wbudowana funkcja S.M.A.R.T.
  • Obsługa komend TRIM
  • Obsługa DEVSLP

Niezwykle wysokie bezpieczeństwo przechowywania danych zapewnią również karty MicroSD z serii SecurStor z interfejsem UHS-I.

Produkty ATP Eectronic z pamięcią MLC NAND Flash zapewniają transfer danych z prędkością do 10,2 MB/s (odczyt) i 6 MB/s (zapis). Karty występują w trzech pojemnościach: 4GB, 8GB i 16GB, są odporne na skrajne temperatury pracy i mogą być używane w zakresie od -25 do +85C. Funkcja SecurBoot zapewnia weryfikację zapisanej konfiguracji systemu BIOS, podczas gdy SecurEncrypt zabezpiecza dane użytkownika za pomocą sprzętowego szyfrowania AES-256 XTS. Funkcja SecureErase usuwa natomiast klucz szyfrowania, by zapobiec nieautoryzowanemu pobieraniu lub odzyskiwaniu danych użytkownika.

 

Wysokowydajne moduły WOLF

Wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami niezawodności, z myślą o pracy w bardzo wymagającym środowisku wojskowym. Wytrzymałe moduły, w formatach 6U VPX, 3U VPX, XMC, MXM/MXC wykorzystywane do wyświetlania, przetwarzania i przechwytywania obrazu oraz w aplikacjach AI, są wyposażone w zaawansowane procesory graficzne NVIDIA, AMD i Xilinx, jednostki APU i FPGA. Są to zarówno moduły o bardzo niskim poborze mocy, jak i wiodące w branży moduły o wysokiej wydajności. Wysokowydajne moduły WOLF nadają się również idealnie do wdrożeń wymagających przetwarzania równoległego GPGPU i wnioskowania AI. Wszystkie produkty WOLF są projektowane i testowane w celu spełnienia surowych standardów jakości, takich jak MIL-STD-810, RTCA DO-160 oraz norm produkcyjnych, takich jak IPC 6012 KLASA-3. Spełniają także zaawansowane wymagania MTBF i działają bezbłędnie w zakresach temperatur od -40°C do +85°C.

 

Obudowy chroniące elektronikę 

Obudowa przemysłowa jest odporna na wstrząsy i wibracje. IPC-631 od Advantech chroni uniwersalne płyty główne ATX oraz micro ATX o głębokości zaledwie 350 mm (4U) i jest idealna do zastosowań w lotnictwie.

Wszystkie porty I/O znajdują się z przodu obudowy, co znacznie ułatwia użytkowanie. Posiada dwie wewnętrzne kieszenie na napędy HDD 2,5″ z obsługą RAID 0/1, frontowy slot na napęd HDD hot-swap i kieszeń na napęd optyczny typu slim.

Seria IPC-631MB-50B wraz z czterema slotami, mieszczącymi dyski 2.5″ o grubości mniejszej niż 14,7 mm, zapewnia niezwykle elastyczne rozwiązanie do przechowywania danych. Produkt umożliwia montaż 500/700-watowego zasilacza. Konserwacja i wymiana filtrów powietrza w urządzeniu jest banalnie prosta. Obudowa przemysłowa posiada także dwa inteligentne wentylatory chłodzące z funkcją PWM, które generują niski poziom hałasu.

 

Komputery BOX PC z modułami AI w statkach powietrznych 

Składający się z płyty bazowej i modułu NVIDIA Jetson Nano, BOXER-8224AI to przykładowy produkt oferujący wielkie możliwości zamknięte w niewielkim formacie o wymiarach zaledwie 120 mm x 80 mm x 22 mm. Dzięki zastąpieniu tradycyjnych złącz pinowymi złączami typu header, w tym złączami MIPI-CSI do podłączenia kamer, zyskuje dużą elastyczność z jednoczesnym zachowaniem pełnej funkcjonalności, co czyni ten produkt świetnym wyborem do zastosowania w aplikacjach wymagających wyrafinowanych interfejsów w ograniczonej instalacyjne przestrzeni, takiej jak UAV.

BOXER-8224AI obsługuje kamery MIPI-CSI, oferujące trzykrotnie większą przepustowość od kamer komunikujących się za pomocą Ethernet i znacznie większą stabilność niż kamery USB.

Urządzenie posiada liczne dodatkowe opcje rozszerzeń, charakterystyczne dla produktów Edge AI firmy AAEON takie jak: gniazda M.2, MicroSD i Mini-Card dla WiFi, 4G i dodatkowe moduły pamięci masowej. Dostępność interfejsu UART pozwala m.in. na podłączenie 9-osiowego czujnika IMU.

 

Filmy