Centra Danych

centra danych

Zwiększające się wciąż zapotrzebowanie na usługi internetowe czy usługi w chmurze wymaga adekwatnie dużych ilości zaawansowanego sprzętu IT, umieszczanego w szafach serwerowych. Centra danych nie są w stanie rozbudowywać infrastruktury w takim tempie, w jakim potrzeba zwiększenia wydajności urządzeń. Mogą to natomiast robić, dzięki dobrze dopasowanym zaawansowanym rozwiązaniom chłodzącym, co stanowi niezwykle istotną kwestię dla tej branży. Dlatego też w ofercie CSI dostępne są wersje szaf typu rack, wyposażonych w zintegrowane wymienniki woda-powietrze do chłodzenia zamontowanych w szafie serwerów. Do wspomagania przepływu powietrza stosuje się również wentylatory montowane w dachu lub drzwi perforowane z 78% przepustowością powietrza. Wielu administratorów wyposaża dziś szafy w dodatkowe czujniki sygnalizujące obecność wody, dymu czy otwarcia drzwi. Zaś dzięki kompleksowemu systemowi monitorowania, możliwe jest zapewnienie obserwacji w całej serwerowni, nawet na poziomie poszczególnych szaf.

Seria nowoczesnych szaf dla centrów danych od nVent Schroff, obecnych w ofercie CSI, znajdzie zastosowanie w instalacji wielu urządzeń i aplikacji IT. Są to zarówno modele wstępnie skonfigurowane jak i te, które mogą zostać wyprodukowane według projektu klienta. Szafy mogą posiadać różny stopień ochrony. Dostępne są wersje kolorystyczne wg palety RAL. Duży wybór rozmiarów oraz rodzajów ram umożliwia dopasowanie modelu nawet do niestandardowych pomieszczeń. Znajdujące się w naszej ofercie szafy rack i szafy serwerowe dla centrów danych są dostępne w wielu zróżnicowanych wariantach.

Centra danych – wymagania stawiane urządzeniom:

  • wydajne chłodzenie
  • zgodność z normami (IEC, IEEE, MIL)
  • odporność na działanie czynników chemicznych
  • wzmocniona obudowa odporna na wibracje
  • stopień ochrony: IP20, IP65
  • antykorozyjna powłoka
  • wbudowane czujniki (np. termiczne)
  • łatwy montaż (RACK)
  • szeroki zakres temperatur pracy
  • długi czas dostępności serii oraz akcesoriów

Produkty dedykowane

Cechy charakterystyczne dedykowanych produktów

Szafy rack / szafy mechaniki 19” to standard obowiązujący w infrastrukturze IT. Najpopularniejsze szafy serwerowe rack to te o szerokości 600 mm. Dla większych centrów danych, w których potrzeba więcej miejsca na okablowanie produkowane są szafy o szerokości 800 mm i 1000 mm. Szafy najczęściej są zintegrowane w rzędzie. Dla integratorów istotnym jest by szyny rackowe można było instalować na dowolnej głębokości, w celu ułatwienia montażu urządzeń o różnej głębokości. Panel rack jest zwykle instalowany bezpośrednio na stelażu w przypadku szaf serwerowych o szerokości 600 mm. W przypadku szaf o większej szerokości stosuje się dodatkowe adaptery do montażu szyn rack. Boczne belki poprzeczne pozwalają usztywnić konstrukcję szafy rack oraz zwiększyć jej nośność, gdzie w szczególnych przypadkach obciążenie statyczne wynosi 1600 kg lub więcej. Przykładowe typy szaf serwerowych dostępnych w ofercie CSI:

Seria szaf Varistar w zależności od sposobu chłodzenia, może posiadać stopień ochrony IP 20 lub być w pełni szczelna. W ofercie znajduje się też wersja LHX+ wyposażona w zintegrowane wymienniki woda-powietrze do chłodzenia zamontowanych w szafie serwerów czy szafa kolokacyjna. Dostępne wersje kolorystyczne to: RAL 7021 lub RAL 7035, inne kolory dostępne na życzenie. Duży wybór rozmiarów szaf Varistar umożliwia dopasowanie wybranego modelu do niestandardowych pomieszczeń. Istnieje możliwość zarządzania alarmami i systemami oraz możliwość podłączenia dowolnej ilości użytkowników za pośrednictwem Internetu. Dzięki wydzielonym strefom w szafach zarządzanie okablowaniem oraz ich mocowanie jest jeszcze bardziej przejrzyste. Profil montażowy VARISTAR posiada otwory we wszystkich trzech osiach, co jeszcze skuteczniej pozwala na dopasowanie komponentów i akcesoriów. Zastosowany w szafach innowacyjny system zatrzasków umożliwia proste i szczelne zamykanie obudowy.

Spośród serii Varistar CP można wybrać samodzielną szafę serwerową, szafę typu Side-by-side, mobilną serwerową z wbudowanymi kółkami czy regał kablowy o średniej lub dużej gęstości okablowania. Standardowo szafy z serii Varistar CP są wykończone w kolorze RAL 7021. Inne kolory dostępne są na zamówienie. Obciążenie statyczne to 1600 kg, a dynamiczne – 1000 kg w obudowie przemysłowej z wbudowanymi kółkami. Drzwi szaf oferują wiele możliwości konfiguracji, można zainstalować pojedyncze lub podwójne, gładkie, szklane lub perforowane. W ofercie jest również opcja jednopunktowej lub trzypunktowej blokady drzwi. Dostępne są też blokady elektroniczne Mifare oraz wiele rodzajów uchwytów.

 

Chłodzenie w szafach

Optymalna temperatura to czynnik niezwykle istotny w prawidłowym funkcjonowaniu sprzętu, jego bezawaryjnej pracy i żywotności. Chłodzenie w szafach może następować poprzez perforowane drzwi, panele wentylacyjne, klimatyzatory, wymienniki ciepła, wentylatory, termostaty lub chillery. Wszystkie wymienione akcesoria do szaf 19″ i wiele innych można znaleźć w ofercie CSI m.in. od firm nVent Schrof czy Pfannenberg. Rozwiązaniem jednak szczególnie polecanym dla data center są szafy z powietrzno-wodnym wymiennikiem ciepła, umożliwiające odprowadzanie strat ciepła z szafy o wartości nawet do 75 kW.

 

Zabezpieczenia

Ze względu na wagę bezpieczeństwa centrów danych ich operatorzy powinni wybierać rozwiązania patentowe z mniej popularnymi wkładkami. W przypadku zastosowań o bardziej rygorystycznych wymaganiach bezpieczeństwa, szafy IT mają możliwość konfiguracji również elektronicznych zabezpieczeń. Zapewnia to odpowiedni system dostępu do szafy serwerowej. W celu ochrony przed niepożądanym dostępem do sprzętu, zalecane jest stosowanie co najmniej trzypunktowej blokady zamka w drzwiach szafy.

 

 

 

Zarządzanie kablami

Zorganizowany system zarządzania kablami to kolejny wymóg każdej szafy rack. Powinien on uwzględniać promienie gięcia kabli miedzianych czy światłowodowych i zmniejszać opór powietrza, negatywnie wpływający na wydajność chłodzenia sprzętu. nVent Schroff zapewnia w tym celu szereg akcesoriów, jak chociażby wsporniki, kanały czy korytka kablowe. Ponadto, planując zarządzanie okablowaniem warto też pamiętać o innych akcesoriach mechanicznych typu prowadnice ślizgowe, półki/półki teleskopowe, by oprócz kabli szafa mogła wygodnie pomieścić również sprzęt do dystrybucji prądu czy monitorowania.

 

Dystrybucja zasilania

Jednostki Rack Power (PDU) służą do sterowania zasilaniem w szafach przemysłowych w tym szafach typu Open Frame Rack i obudowach do montażu na ścianie. Zaletami produktu od nVent Schroff są m.in. wysoka precyzja pomiaru, konfiguracje gniazd Combo, wyświetlacz o wysokiej jakości, zaawansowana sieć, elastyczny montaż, łatwa identyfikacja zasilania. Inteligentne jednostki Rack Power (iPDU) obejmują zaawansowane rozwiązania w zakresie zasilania, ochrony środowiska i bezpieczeństwa zarządzania w centrach danych i środowiskach IT. Dostarczają kompleksowych i dokładnych danych pomiarowych.

 

 

Serwery do montażu w szafie RACK 

Nowa gama systemów serwerowych AAEON zbudowana z procesorów Intel® Xeon® jest elastyczna, skalowalna i można ją zintegrować tak, by umożliwić wdrożenie na wielu urządzeniach, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej mocy obliczeniowej.

ZEUS-WHIO To system serwerowy 4U do montażu w szafie rack, obsługujący procesor Intel® Xeon® Scalable Ice Lake-SP 3. Generacji. Wyjątkowo wydajny, dynamiczny system dla dużych struktur sieci przemysłowych, jak serwery GPU, serwery przemysłowe i struktury telekomunikacyjne. Zapewnia niezawodne działanie wraz z ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa sieci. Innowacyjna modułowa konstrukcja ułatwia spełnienie różnorodnych wymagań projektowych, dzięki elastycznym i kompatybilnym opcjom zasilacza i chłodzenia.

Wyposażony w 7 linii PCIe, ZEUS-WHI0 jest w stanie obsłużyć do czterech kart GPU, aby obsłużyć wiele jednoczesnych procesów AI i usprawnić realizację grafiki. Oferuje również rozszerzone opcje przechowywania danych, z ośmioma dyskami twardymi 2,5” lub 3,5” obsługiwanymi przez dwa wejścia w 4 kieszeniach. Umożliwiając użytkownikom konfigurowanie aplikacji w zależności od wymaganego obciążenia, ZEUS-WHI0 ma konstrukcję modułową i jest kompatybilny z trzema opcjami zasilaczy. Zaś rozwiązania chłodzące odpowiadają modułowości opcji zasilacza, z opcją trzech systemów wentylatorów, aby sprostać wymaganiom w zakresie rozpraszania ciepła przy różnych obciążeniach. W przypadku zastosowań obejmujących wiele opcji rozszerzeń PCIe, takich jak karty graficzne, NIC i RAID, ZEUS-WHI0 może zawierać zewnętrzny moduł wentylatora, zapewniając użytkownikom solidniejszy mechanizm termiczny.

 

Płyty serwerowe ASMB od Advantech

Przeznaczone do szeregu aplikacji przemysłowych, wymagających dużej mocy obliczeniowej, między innymi serwerów baz danych czy aplikacji testujących. Stosuje się je również w rozwiązaniach monitoringu wizyjnego i systemach kontrolno-pomiarowych.

 

asmb-787

Płyta serwerowa Advantech model ASMB-787 wyposażona jest w Socket Intel LGA 2066.  Obsługuje pamięć o maksymalnej pojemności 128 GB DDR4 3 porty video. Jest wyposażona w wiele interfejsów komunikacyjnych: 2 porty LAN a także 2 sloty COM, 9 portów USB, 5 złączy SATA.  Dodatkowe złącze PCI, PCIex16, PCIex4, PCIex1, M.2 oraz PCIx8 pozwalają na rozbudowanie możliwości płyty. Może pracować w zakresie temperatur od 0°C do +60°C

Płyta ASMB-784 wykorzystuje chipset Intel C226 i posiada gniazdo LGA 1150 obsługujące procesor Intel Xeon E3 V3. Znajdujące się na płycie cztery złącza pamięci DIMM mogą być obsadzone maksymalnie 32GB pamięci typu DDR3 1066/1333/1600MHz z kontrolą parzystości ECC, która umożliwia wykrywanie ewentualnych błędów w danych. Dostępna dla użytkownika jest również wersja bez ECC.

ASMB-784 od firmy Advantech posiada bogate możliwości rozbudowy poprzez trzy sloty PCI, jeden slot PCIex1 i dwa PCIex16 (III Gen.). Jednostka wyposażona jest również w dwa porty szeregowe RS-232, cztery złącza USB (w tym dwa USB 3.0), sześć SATA III 6Gb/s z obsługą RAID i zintegrowany sterownik AUDIO. Sprawną komunikację z siecią zapewniają dwa kontrolery Gigabit Ethernet (możliwość rozbudowy do 4GbE). Użyty kontroler grafiki Intel HD Graphics udostępnia wyświetlanie obrazów poprzez porty VGA i dwa DVI.

W bogatej ofercie CSI można znaleźć liczne płyty serwerowe ASMB firmy Advantech, dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości.

 

Moduły serwerowe COM-HPC firmy Congatec

To nowy standard wydajnych, zrównoważonych i możliwych do rozbudowy serwerów brzegowych w najtrudniejszych warunkach środowiskowych. Moduły serwerowe COM-HPC jak np. conga-HPC/sILH to pierwszy standard, który został zaprojektowany od podstaw z myślą o wydajnych serwerach brzegowych. Jest zatem najlepiej przygotowany do zaspokojenia potrzeb wszystkich nowych i przyszłych zastosowań serwerów wbudowanych najwyższej klasy. Oprócz umożliwienia niespotykanego dotąd poziomu wydajności i przepustowości we/wy, serwer COM-HPC pozwala także instalacjom serwerów brzegowych uwolnić się od ograniczeń termicznych klimatyzowanych serwerowni. Po raz pierwszy serwery wbudowane można teraz zainstalować w dowolnym miejscu na brzegach sieci, gdzie wymagana jest ogromna przepustowość danych przy najniższych możliwych opóźnieniach. Podstawową ideą jest umiejscowienie mocy obliczeniowej tam, gdzie generowane są dane.


Moduły serwerowe COM-HPC odpowiadają na potrzeby aplikacji w czasie rzeczywistym, takich jak sterowanie maszynami, pojazdy autonomiczne, roboty współpracujące, inteligentne sieci i instalacje infrastruktury 5G, w których technologia serwerowa musi zbliżyć się do źródła wygenerowanych danych. Dzięki COM-HPC wydajność na poziomie centrum danych może teraz opuścić klimatyzowane serwerownie i przenieść się do strefy przemysłowej, charakteryzującej się trudnymi warunkami środowiskowymi, panującymi w halach produkcyjnych czy instalacjach zewnętrznych. Standard COMHPC opracowany przez firmę Congatec oferuje niezawodną ścieżkę projektowania i aktualizacji dla najnowszych i przyszłych aplikacji serwerów brzegowych.

 

DRAM, U2, U3 – rodzaje pamięci dla Centrów Danych i Serwerowni

DDR5 dla serwerowni

Wraz z rozwojem Chmury, IIoT, AI czy Big Data, wymagania dotyczące przechowywania SSD rozszerzyły się z dużych centrów danych na małe i średnie dziedziny zastosowań. Są to m.in. centra danych w branży finansowej lub telekomunikacyjnej oraz sale komputerowe w chmurze. Dzięki usługom dodatkowym, jak szyfrowanie i technologia ochrony przed wyłączeniem zasilania, dyski zapewniają kompleksową ochronę danych. Idealnie sprawdzają się nie tylko w centrach danych, ale i w Edge Computing oraz serwerach w Chmurze.

Moduły DDR5 RDIMM firmy Apacer zawierają cztery nowe komponenty: sterownik zegara rejestrującego DDR5, układ scalony zarządzający energią, czujniki temperatury oraz koncentrator SPD. Posiadają również nową architekturę kanałów, które zwiększają ich wydajność i niezawodność. Przemysłowe DDR5 RDIMM firmy Apacer wykorzystują wysokiej jakości układy scalone DDR5 DRAM i charakteryzują się szybkością transferu danych do 4800MHz. Zostały zaprojektowane do współpracy z procesorami Sapphire Rapids firmy Intel oraz Zen4 Genoa firmy AMD. Są dostępne w pojemnościach 16GB i 32GB. RDIMM to konstrukcja zgodna ze standardem JEDEC, mająca zastosowanie w serwerach przedsiębiorstw i centrach danych w chmurze. Dzięki rejestrowi pomiędzy modułem pamięci a kontrolerem pamięci systemu, RDIMM poprawia ogólną stabilność systemu i zwiększa ilość modułów pamięci.

Ulepszenia DDR5 w stosunku do poprzednich generacji z pewnością rozwiążą problem z przepustowością, ponieważ wzrost masowego przetwarzania danych nie ustaje. Przyjęcie tej technologii w wysokowydajnych serwerach zaspokoi obecne i przyszłe potrzeby, ponieważ pamięć nadąża za rozwojem technologii rdzenia procesora. DDR5 jest przeznaczona do serwerów obsługujących wymagające aplikacje w centrach danych. Umożliwia ona obliczenia wysokiej wydajności, analizę danych w czasie rzeczywistym i zadania o dużej intensywności danych.

Wybór odpowiedniej platformy serwerowej wymaga doboru odpowiedniego typu pamięci. Funkcja ECC, wbudowane czujniki termiczne monitorujące temperaturę, zapobiegające przegrzaniu i zwiększające niezawodność modułu pamięci posiadają również nowe moduły pamięci DDR5 od ATP Electronics. Firma wciąż poszerza linie Value Line oraz Enterprise o kolejne modele. Wśród dostępnych przemysłowych modułów w ofercie CSI S.A. można znaleźć m.in.:

DDR5. Seria Value Line. Typ SO-DIMM: A5G32RB8BVQKSBO, A5G08RC6BVQKSBO

DDR5. Seria Value Line. Typ UDIMM: A5D08RC6BVQKSBO, A5D16RA8BVQKSBV

DDR5. Seria Enterprise. Typ ECC SO-DIMM: D516G0SE488DBSC , D532G0SE488EBSC

 

 

Pojemnośćżywotność i niezawodność klasy korporacyjnej od firmy APACER. Dyski z serii Enterprise 

 

Te korporacyjne dyski SSD zostały opracowane w oparciu o najnowszą technologię BiCS5 112-warstwowej pamięci 3D NAND Flash. Zawierają one przestrzenie QoS i N, aby poprawić opóźnienia i stabilność. Wspierają również technologie Apacer o wartości dodanej, takie jak CoreGlacierTM, DataDefenderTM oraz kompleksowa ochrona danych. Można również zastosować 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES-i technologię Signed Firmware, a także zaawansowaną ochronę zasilania. Dostępnych  jest wiele formatów  w tym U.3 15mm, M.2 2280, 2.5” ) w celu spełnienia różnorodnych wymagań.

W naszej ofercie dostępne są wszystkie dyski Apacer z serii Enterprise SSD:

 PV19E-25MPV19E-25WPV16E-M280

PV25E-M280SV24E-25SV24E-M280

 

 

 

Superszybkie dyski w formacie U2

Dysk PV140-25 firmy Apacer stanowi przykład najszybszego dysku SSD, zgodnego ze standardem przemysłowym U.2, wykorzystującego wysokowydajny interfejs PCIe Gen3 x4 i zgodnego ze specyfikacją nowej generacji NVMe 1.3. Wyposażony w wydajny kontroler PCIe, PV140-25 zapewnia doskonałą wydajność przesyłania danych, z czasami odczytu i zapisu na sekundę oraz sekwencyjną szybkością odczytu i zapisu do 574 000/266 000 IOPS i 3340/1175 MB/s. Wykorzystuje pamięć 3D NAND, aby zapewnić dużą pojemność do 3840 GB, co czyni go idealnym wyborem dla wytrzymałych systemów i aplikacji wbudowanych.

Jeśli chodzi o niezawodność to wykorzystuje on zaawansowany silnik ECC LDPC,który może skutecznie poprawić trwałość dysku SSD i niezawodność danych. W przypadku zastosowań bardzo wrażliwych i poufnych dostępna jest kompleksowa technologia ochrony danych, która zapewnia niezawodność transmisji danych i poprawia ich integralność. Dzięki obsłudze zaawansowanego standardu szyfrowania AES zapewnione jest bezpieczeństwo danych, a użytkownicy mogą mieć pewność, że ich dane są przez cały czas chronione.

Nowoczesne dyski typu U2, dostępne w szerokiej ofercie CSI, oferuje również firma ATP Electronics. Dyski SSD ATP U.2 obsługujące protokół NVMe na szybkim interfejsie PCI Express  PCIe Gen4 x4 o pojemości do 7680GB z wbudowanym oprogramowaniem chroniącym przed utratą zasilania. Aby spełnić zróżnicowane wymagania użytkowania przemysłowych komputerów PC, systemów sieciowych i innych segmentów o znaczeniu krytycznym, seria dysków N651Si pracuje w rozszerzonym zakresie temperatur od -40°C do 85°C.

Szybki interfejs PCIe Gen4x4 oferuje dwukrotnie większą przepustowość niż poprzednia generacja, umożliwiając szybszy transfer danych dyskom SSD N651Si U.2. Dyski SSD PCIe Gen 4 firmy ATP wykorzystują linie x4 dla maksymalnej przepustowości 8 GB/s. Radiator typu żebrowego o średnicy 15 mm zapewnia efektywne rozpraszanie ciepła, zapewniając optymalną i trwałą wydajność.

Filmy