Przywrócenie domyślnych ustawień BIOS

Przywrócenie domyślnych ustawień BIOS możemy przeprowadzić na dwa sposoby z poziomu programowego (w BIOS) i sprzętowego. Pierwszy z nich to w przypadku komputerów oraz urządzeń przemysłowych wejście do BIOS’u poprzez klawisz ‘del’ podczas uruchamiania komputera. Następnie po pojawieniu się szarego okna z kilkoma zakładkami w górnej części przejście do ostatniej wstążki, gdzie można znaleźć opcje „restore deafaults”. Należy kliknąć oraz potwierdzić tę opcje, a następnie wybrać save changes and reset.

WAŻNE! Jeśli nie wybierzemy funkcji save changes and reset to mimo, że przywróciliśmy bios do ustawień fabrycznych nie przyniesie to pożądanego skutku, gdyż nowe ustawienia nie zostały zapisane w pamięci BIOS

Prawidłowego napięcie większości baterii BIOS w komputerach powinno być w okolicach 3V

Drugi przypadek może wystąpić gdy np. nasz komputer posiada oznaki, że działa (migająca dioda pracy sprzętu lub kręcące się wentylatory) natomiast nie dostajemy obrazu na ekranie na żadnym ze złącz. W takim przypadku należy zresetować BIOS, ale w sposób fizyczny. Trzeba odkręcić część obudowy, aby to zrobić. W zależności od komputera może być to ściana boczna obudowy 4U lub dekiel spodni komputera typu Boxer albo cały tył komputera panelowego Omni. Następnie musimy zlokalizować miejsce na płycie głównej naszego komputera, w którym bateryjka BIOS’u jest włożona bądź wpięta. W zależności od rodzaju sprzętu komputerowego bateryjka może znajdować się w dedykowanym plastikowym gnieździe na płycie głównej lub może być wpięta specjalną wtyczką ze skręconymi dwoma przewodami w przewidziane do tego celu gniazdo na płycie głównej.

Aby zresetować bios należy wyjąć bateryjkę z gniazda bądź odpiąć bateryjkę od płyty głównej i odczekać około 10 min. W czasie oczekiwania zaleca się sprawdzenie napięcia bateryjki BIOS’u. Prawidłowego napięcie większości baterii BIOS w komputerach powinno być w okolicach 3V. Jeśli na multimetrze podczas pomiaru napięcia ukaże się wartość sporo poniżej 3V zdecydowanie zaleca się zmianę takiej baterii na nową, aby nasz BIOS (a zarazem komputer) działał długo i stabilnie. Po odczekaniu 10 min, nasz BIOS powinien przywrócić się do ustawień fabrycznych i bez problemu powinniśmy mieć możliwość dokonywania w nim zmian.

Zabezpieczenie przed nieplanowanym przywróceniem ustawień domyślnych BIOS

Może również dojść do nieplanowanego przywrócenia ustawień domyślnych BIOS. Najczęściej jest to spowodowane brakiem odpowiedniego napięcia na bateryjce podtrzymującej ustawienia BIOS’u, która ma określoną żywotność. Aby się przed tym zabezpieczyć w większości przypadków możemy zaoferować naszym klientom zmiany fabrycznych ustawień BIOS. Po resecie bądź uszkodzeniu bateryjki BIOS’u, komputer będzie nadal pracował w trybie wymaganym przez aplikację. Jeżeli klient przykładowo posiada zmodyfikowany BIOS, w którym wyłączono pierwotnie ustalone złącze obrazowe VGA (priorytetowo obraz ma być wyświetlany przez złącze LVDS w zadanej rozdzielczości), domyślnie komputer ma włączać się w trybie AT i tym podobne, to po przywróceniu ustawień domyślnych BIOS’u, te ustawienia pozostaną. Dzieje się tak, ponieważ nasz BIOS został zmieniony i teraz jego domyślnym/pierwotnym ustawieniem są te, które zmieniliśmy względem tego co oferował producent. Jest to szczególnie przydatne w aplikacjach rozproszonych przez co nadzór serwisowy jest utrudniony.

1.) Wake On Lan
2.) Modyfikacja BIOS

Pozostałe aktualności

Antaira-switche

Rozwój technologii PoE

Technologia Power Over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 roku w trakcie prac nad nowo powstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania poprzez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 roku opracowano pierwszy standard IEEE 802.3af….

Dowiedz się więcej

Rodzaje COM Express

Czym jest standard COM Express COM Express (computer on module) czyli format typu komputera na module to wysoce zintegrowany i kompaktowy PC. Jego zastosowanie można znaleźć między innymi w aplikacjach projektowych (podobnie jak elementy układu scalonego). Każdy moduł integruje…

Dowiedz się więcej

Złącze LVDS w komputerach przemysłowych

LVDS czyli Low Voltage Differential Signalling. Jest to standard transmisji danych z wykorzystaniem niskonapięciowego sygnału różnicowego przesyłanego kablem symetrycznym. Standard LVDS wykorzystywany jest do przesyłania sygnałów; grafiki 3D, fotografii wysokiej rozdzielczości, sygnałów wideo. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Standard…

Dowiedz się więcej