Asix.Evo – licencje programowe
Pakiet programowy Asix.Evo jest produktem programowym składającym się ze związanych ze sobą funkcjonalnie modułów programowych. Jego podstawową częścią jest system wizualizacji Asix będący oprogramowaniem klasy SCADA. Poniżej przedstawiamy licencje, w jakich dostępne jest oprogramowanie.
Szerzej o pakietach programowych pisaliśmy w artykule Pakiet programowy Asix.Evo.
Pakiet Asix.Evo jest oferowany w następujących, różniących się funkcjonalnie sześciu kategoriach licencji podstawowych:
- Stacje inżynierskie
- Stacje operatorskie
- Serwery operatorskie
- Terminale
- Panele operatorskie
- AsixConnect
Stacja inżynierska lokalna
Licencja Asix.Evo przeznaczona do prac projektowych. Pozwala utworzyć wszystkie elementy aplikacji, przetestować ją w oparciu o łącza fizyczne (ze sterownikiem) lub zmienne wirtualne (bez połączenia rzeczywistego z fizycznym źródłem danych) nie limitując liczby zmiennych procesowych; archiwizacja danych jak i obsługa alarmów są prowadzone w trybie lokalnym. Wersja ta ogranicza czas pracy systemu w trybie aplikacyjnym do dwóch godzin.
Stacja inżynierska sieciowa
Licencja przeznaczona do prac projektowych dla aplikacji sieciowych. Pozwala zdefiniować i przetestować aplikacje przeznaczone do pracy w konfiguracjach wielostanowiskowych. Posiada więc, poza możliwościami Stacji inżynierskiej lokalnej, dodatkowo zdolność pobierania danych przez kanały sieciowe i korzystania z sieciowych archiwów. Czas pracy w trybie
aplikacyjnym ograniczony do dwóch godzin.
Stacja operatorska
Licencja Asix.Evo przeznaczona do budowy lokalnych stanowisk operatorskich. Może jednak korzystać z danych sieciowych (udostępnianych przez Serwery operatorskie), a także sama może lokalnie udostępniać dane innym aplikacjom systemu Windows poprzez serwer DDE/OLE/OPC/. NET Umożliwia obsługę alarmów w trybie lokalnym oraz daje możliwość gromadzenia lokalnego archiwum. Licencja jest oferowana w ośmiu typach, w zależności od liczby zmiennych pomiarowych pochodzących z kanałów fizycznych i zmiennych wirtualnych (zmiennych lokalnych, wewnętrznych dla pojedynczego komputera): 32, 64, 128, 256, 512, 1024, 4096, i „bez limitów” na liczbę zmiennych tj. 232 zmiennych.
Zasady określania liczby zmiennych dla Licencji
jeden pomiar analogowy | = jedna zmienna do licencji, |
jeden rejestr 8, 16,32 lub 64 bitowy | = jedna zmienna do licencji, |
jeden element zmiennej tablicowej (8, 16, 32 lub 64 bitowy) | = jedna zmienna do licencji, |
jedna zmienna wewnętrzna archiwizowana | = jedna zmienna do licencji, |
zmienna wewnętrzna niearchiwizowana | = nie wlicza się do limitu zmiennych licencji, |
zmienna w kanale sieciowym | = nie wlicza się do limitu zmiennych licencji* |
UWAGA: jeden rejestr 8, 16 lub 32 bitowy może przenosić informację o 8, 16 lub 32 sygnałach dwustanowych. Rozbicie informacji na poszczególne sygnały odbywa się na poziomie dynamicznych obiektów wizualizacyjnych. W takim więc podejściu np. 32 sygnały dwustanowe zajmują jedną zmienną w licencji.
Asix.Evo: Serwer operatorski
Licencja przeznaczona, podobnie jak Stacja operatorska, do budowy stanowisk operatorskich, z tą jednak różnicą, że pozwala na udostępnianie danych ( bieżących i archiwalnych) do innych komputerów .Asixowych” (stacji operatorskich i terminali) oraz daje dodatkową możliwość sieciowej obsługi alarmów (rozsyłanie informacji o stanie aktualnym alarmów i ich potwierdzaniu do wszystkich komputerów w sieci). Poza wszystkimi cechami, jakie ma Stacja operatorska, Serwer operatorski daje możliwość pracy w trybie redundancji na zasadzie gorącej rezerwy, dostarczając funkcje synchronizacji archiWum danych i redundancji kanałów pomiarowych.
Serwer operatorski może pełnić rolę samodzielnego Historiana (bez interfejsu operatorskiego), zasilając danymi archiwalnymi i raportami inne stacje komputerowe Asix.
Licencja jest oferowana w siedmiu typach, w zależności od liczby zmiennych pomiarowych pochodzących z kanałów fizycznych i zmiennych wirtualnych {zmiennych lokalnych, wewnętrznych dla pojedynczego komputera): 64, 128, 256, 512, 1024, 4096, i „bez limitów” na liczbę zmiennych tj. 232 zmiennych.
Terminal operatorski
Licencja Asix.Evo przeznaczona do uruchamiania aplikacji w oparciu wyłącznie o dane sieciowe pobierane za pośrednictwem serwerów operatorskich. Terminal operatorski może być wykorzystywany w rozbudowanych nastawniach operatorskich, jako dodatkowy komputer operatorski niewymagający bezpośredniego dostępu do łączy sterowników. Daje także możliwość uruchomienia serwera OPC/DDE/OLE/.NET i eksportu danych do innych aplikacji systemu Windows, które potrafią czerpać dane przez wymienione typy kanałów. Terminal nie ogranicza liczby zmiennych procesowych.
Terminal RDS
Licencje terminalowe typu RDS (Remote Desktop Services) pozwalają na uruchomienie wielu instancji aplikacji Asix na pojedynczym serwerze Windows Server. Użytkownicy korzystają z aplikacji przy pomocy systemowych usług zdalnego dostępu. Poza specyficznym trybem pracy terminale typu RDS są identyczne funkcjonalnie ze standardowymi terminalami operatorskimi. Licencje typu RDS pozwalają na obniżenie kosztów administrowania aplikacją – oprogramowanie pakietu Asix.Evo oraz aplikacja są instalowane tylko na pojedynczym komputerze serwera. Projektant aplikacji musi jednak skonfigurować aplikację w sposób zapewniający równoległą pracę wielu instancji – pliki robocze {np. pliki logów) muszą być tworzone w osobnych katalogach dla każdej instancji. Terminalem RDS może być dowolny komputer lub urządzenie (tablet/smartfon) pod warunkiem zainstalowania oprogramowania klienta RDS odpowiedniego dla używanego systemu operacyjnego.
Asix.Evo: Panel operatorski
Licencja przeznaczona do budowy lokalnych stanowisk operatorskich opartych na panelach operatorskich HMI za cenę 2-krotnie niższą od kosztu Licencji standardowych Stacji operatorskich.
Stacja może korzystać z danych sieciowych (udostępnianych przez Serwery operatorskie), a także sama może lokalnie udostępniać dane innym aplikacjom systemu Windows poprzez serwer DDE/OLE/OPC/. NET. Panel operatorski pozwala na pracę alarmów w trybie lokalnym bez zapisywania alarmów na dysku oraz daje możliWość archiwizacji danych tylko w horyzoncie 1-dobowym. Poza wymienionymi ograniczeniami, panel operatorski jest identycznie funkcjonalny ze Stacja operatorską. Licencja Panel operatorski wymaga jednego z następujących systemów operacyjnych: Windows XP Embedded, Windows Embedded Standard 2009, Windows Embedded Standard 7, Windows Embedded 8.
Inne wpisy
176-warstwowe dyski SSD PCIe Gen 4 x4 M.2 i U.2 od ATP
CSI S.A. ma przyjemność zaprezentować innowacyjne i niezwykle szybkie dyski półprzewodnikowe (SSD) z serii N601 M.2 2280 i U.2 od ATP Electronics. Te 176-warstwowe dyski przemysłowe wyposażone są w interfejs PCIe 4. generacji i obsługują protokół NVMe. Prędkość…
MIO-5377 – 3,5” komputer jednopłytkowy z procesorami 12. i 13. generacji
CSI S.A przedstawia MIO-5377, nowość marki Advantech. Jest to 3,5” komputer jednopłytkowy typu SBC z najnowszymi procesorami Intel® Core™ 12. i 13. generacji. Produkt oferuje maksymalnie do 14 rdzeni i 20 wątków przy TDP wynoszącym 28 watów….
Obudowa nabiurkowa w stylu RatiopacPRO
Producenci urządzeń elektronicznych na całym świecie coraz częściej wymagają, aby wygląd i funkcjonalność ich obudów do komputerów odzwierciedlał wartości i tożsamość marki korporacyjnej. Tradycyjne sposoby dostosowywania obudów są jednak czasochłonne, nieelastyczne i wymagają dodatkowych narzędzi. Firma CSI S.A.…