Systemy inteligentnego transportu w XXI wieku

CSI - kompletne rozwiązania systemów komputerowych dla przemysłu

Skupiając się na rozwiązaniach dla transportu, takich jak systemy stosowane w taborze kolejowym czy zarządzaniu ruchem, wielu potentatów z dziedziny automatyki przemysłowej opracowało innowacyjne rozwiązania dla tej gałęzi przemysłu. Upraszczają one złożoność operacyjną poszczególnych elementów przemysłu transportowego, jak również rozszerzają istniejące już funkcjonalności.

Rozwiązania firmy Advantech, dostarczane przez CSIComputer Systems for Industry, oferują sprzęt przemysłowej klasy, który jest znany z bogatych funkcji, solidnej konstrukcji oraz szerokiego wachlarza rozszerzeń, odgrywających wielkie znaczenie w branży transportowej. Poniżej przedstawiono kilka przykładów aplikacji, w których sprzęt przemysłowy znajduje zastosowanie.

Tabor kolejowy

Aplikacje dedykowane dla taboru kolejowego muszą spełniać odpowiednie wymagania, aby były dopuszczone do pracy w przemyśle transportowym, a nie zawsze jest to tak łatwe do osiągnięcia.

Jedną z aplikacji, które znajdują zastosowanie w transporcie jest system informacji pasażerskiej, który dostarcza podróżnym informacji dotyczących prognozy pogody, prędkości pociągu, czasu przyjazdu oraz innych informacji związanych z podróżą. Idealny system informacji pasażerskiej posiada następujące atrybuty: jest stabilny, posiada przykręcane złącza M12 i normę kolejową EN 50155 oraz jest łatwy w utrzymaniu.

Seria komputerów kompaktowych firmy Advantech, ITA-5000 (ITA-5710 oraz ITA-5730) spełnia wszystkie te wymagania. Komputery te mogą pracować na procesorze Intel Atom D525 z taktowaniem zegara 1.8 GHz lub Intel Core i7/i3 z częstotliwością taktowania 2.5GHz/1.6GHz. Dzięki bogatym złączom I/O, takim jak między innymi porty USB3.0, porty USB2.0, porty LVDS i HDMI, porty COM RS-232/422/485 oraz VGA, można połączyć komputery ze wszystkimi typami urządzeń multimedialnych. W ten sposób aplikacje takie mogą służyć, jako centrum mediów nadawczych jak i materiałów rozrywkowych dla pasażerów pociągu.

Urządzenia mogą także być wykorzystywane do tworzenia systemów nadzoru dla zastosowań kolejowych, w trosce o bezpieczeństwo pasażerów. Ponadto seria ITA-5000 może działać w szerokim zakresie temperatur (od -40 do 70°C), co zapewnia stabilność systemu. Komputery są odporne na wstrząsy i wibracje oraz wysoki poziom wilgoci.

Z kolei zaprojektowany do użytku w ekstremalnych warunkach komputer panelowy, TPC 8100TR z 10.4″ ekranem TFT, wyświetla prowadzącemu pociąg niezbędne informacje o stanie pociągu. Urządzenie posiada bezwentylatorową konstrukcję, stopień ochrony IP65 oraz przykręcane złącza M12. Jest w stanie pracować w rozszerzonym zakresie temperatur (od -30 do 70°C).

Komputer panelowy TPC-8100TR posiada ponadto dwa porty GbE, interfejsy szeregowe, porty USB i wbudowaną w urządzenie kartę CFast. Ponadto sposób montażu urządzenia jest zaprojektowany specjalnie dla lokomotyw, natomiast instalacja jest zgodna z EMC. Komputer jest odporny na wstrząsy i wibracje, o czym świadczy norma EN 50155.

Zarządzanie ruchem

Natomiast w aplikacjach związanych z nadzorem drogowym idealnie sprawdzają się komputery serii ITA-3000. Wraz z rosnącym poziomem urbanizacji, rośnie także liczba pojazdów na drogach, co wskazuje na potrzebę zwiększonego nadzoru ruchu drogowego, w celu zachowania bezpieczeństwa 24 godziny na dobę. Komputery firmy Advantech są niezwykle wydajne i są w stanie pracować w szerokim zakresie temperatury pracy, dlatego też, będą najlepszym możliwym rozwiązaniem dla systemu zarządzania ruchem. Seria ITA-3000 znana jest również z wysokiej wydajności przetwarzania obrazu. Poza tym, wiele różnorodnych złącz I/O zapewniają szybkie dostosowanie urządzenia do konkretnych wymagań i potrzeb.

Innym ważnym aspektem w branży transportowej jest elektroniczny system poboru opłat na autostradach. Elektroniczny system eliminuje powszechnie znane problemy z ręcznym poborem opłat. Do najważniejszych mankamentów tradycyjnej formy poboru opłat można zaliczyć spowolnienie ruchu na autostradzie, zwiększeniem czasu jazdy, zużycia paliwa i zanieczyszczeń oraz popełnianie błędów ludzkich.

System bazujący na serii ITA-3000 jest w stanie zapewnić płynność ruchu na autostradzie i pozwala wyeliminować wady towarzyszące tradycyjnym formom poboru opłat. Oprócz trwałości, seria ITA-3000 zapewnia wysoki poziom przetwarzania danych oraz wydajności graficznej, czyniąc te komputery kompaktowe najlepszym możliwym rozwiązaniem dla aplikacji pobierania opłat elektronicznych.

Potrzeby użytkowników w branży transportowej są olbrzymie i nadal się rozwijają. Dlatego też urządzenia dedykowane do transportu, znajdujące się w ofercie CSI, nadal są rozwijane i przeprojektowywane, tak aby uzyskać najbardziej optymalne rozwiązania, spełniające potrzeby przemysłu transportowego.

Inne wpisy

ICS-6280 – 4-portowe urządzenie sieciowe na szynę DIN z opcją bypass

ICS-6280 to 4-portowe urządzenie sieciowe klasy przemysłowej do montażu na szynę DIN, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu optymalnej wydajności pracy w trudnych warunkach. Produkt od AAEON posiada procesor Intel® Atom™ x6425E i oferuje większą wydajność w porównaniu…

Czytaj więcej

Dyski SV240 TCG firmy Apacer z certyfikatem FIPS 140-2

Stacje bazowe 5G podejmują kluczowe zadania lokalnej transmisji i konwersji danych, stanowiąc niezawodną rolę w infrastrukturze przetwarzania brzegowego. Sieć 5G zapewnia bezprzewodową łączność szerokopasmową oraz szybszą i niezawodną komunikację elektroniczną pomiędzy urządzeniami (Machine to Machine) w rozbudowie IIoT….

Czytaj więcej

Tablet RTC-710AP – Niewiarygodnie trwała i wytrzymała konstrukcja

AAEON wprowadza na rynek RTC-710AP – wytrzymały tablet przemysłowy cechujący się lepszą wydajnością w stosunku do swoich poprzedników. Model z serii RTC wyposażony jest w procesor Intel® Celeron™ N3350 (opcjonalnie N4200). Jest jak dotąd najbardziej wszechstronnym i wielofunkcyjnym tabletem…

Czytaj więcej