Wentylatory do obudów przemysłowych

klimatyzator do obudów przemysłowych

Dobór odpowiedniego wentylatora pozwala efektywnie odprowadzać ciepło z obudowy, co przekłada się na zwiększenie żywotności elektroniki. Z tego powodu poruszamy ten temat w naszym Consultingu technicznym. W poniższym artykule znajdują się wskazówki dotyczące stosowania wentylatorów oraz kroki niezbędne do wybrania odpowiedniego wentylatora do obudowy wraz z przykładem.

Wskazówki dotyczące stosowania wentylatorów

Systemy z wymuszonym przepływem powietrza mogą zapewnić znacznie lepszą wymianę ciepła, niż te, które opierają swe działanie tylko na zjawisku konwekcji. Wymuszony przepływ sprawia, że elektronika znajdująca się w obudowach posiada niższe temperatury w tzw. Hot-spotach, czyli miejscach gdzie lokalnie gromadzi się dużo ciepła. Ilość powietrza, które przepływa przez obudowę, jest ściśle związane z przyrostem temperatury wewnątrz ze względu na ciepło wydzielane przez elektronikę – im większy przepływ powietrza, tym mniejszy przyrost.

Wiatraki mogą być stosowane na wylocie obudowy, aby wyciągać powietrze z obudowy lub na wlocie w celu wtłaczania powietrza do obudowy. Wentylator na wlocie obudowy przemysłowej jest zalecany z następujących powodów:

  • Wiatrak na wlocie zwiększy wewnętrzne ciśnienie powietrza w obudowie co będzie działać zapobiegawczo w stosunku do brudu i kurzu, który może osadzać się w nieuszczelnionej i często otwieranej obudowie.
  • Wentylator wtłaczający powietrze do obudowy generuje znacznie więcej turbulencji, co poprawia charakterystykę transferu ciepła.
  • Żywotność wiatraka jest wydłużona ponieważ jest on na początku drogi z chłodnym powietrzem.

Otwór wejściowy musi być usytuowany możliwie najdalej od otworu wyjściowego, aby zapobiegać zjawisku „krótkich cykli” – w ich trakcie powietrze, które wydostaje się z obudowy ponownie do niej wpada, co znacząco obniża efektywność chłodzenia. Producent zaleca, aby otwór wejściowy usytuować na ścianie obudowy w jej dolnej części, natomiast otwór wyjściowy na przeciwległym boku w górnej części. Otwór wyjściowy powinien być przynajmniej tej samej wielkości co otwór wejściowy. Warto również pamiętać o tym, że jeżeli więcej niż jeden wentylator pracuje równolegle, to każdy kolejny wiatrak powinien być tego samego typu.

Podczas doboru wiatraków należy również zwrócić uwagę na fakt, że efektywność tego sposobu chłodzenia zmienia się wraz z rosnącą wysokością n.p.m. z powodu obniżającej się gęstości powietrza. W takim przypadku należy zwiększyć przepływ powietrza poprzez dobranie odpowiednych wentylatorów.

Niezbędne kroki do wybrania odpowiedniego wentylatora

Będą potrzebne następujące dane:

  • Pv – straty cieplne emitowane przez elektronikę w obudowie [W]
  • Ps – ciepło, które obudowa jest w stanie odprowadzić bez wentylacji [W]
  • ∆T – różnica dopuszczalnej temperatury wewnętrznej(Tw) i zewnętrznej(Tz) ∆T = Tw – Tz

Korzystając następnie ze wzoru:

Stała powietrzna f = 3.3 m¬3 K/Wh

V = f * (Pv – Ps) / ∆T

V jest szukanym minimalnym przepływem powietrza.

Korzystając z poniższego diagramu można wygodnie dobrać wentylator:

 

Przykład:

Aparatura zamontowana w obudowie generuje 840W strat cieplnych. Obudowa ze swojej powierzchni jest w odprowadzić 340W do otoczenia. Temperatura zewnętrzna wynosi 20°C, a dopuszczalna temperatura wewnętrzna 40°C.

  1. Pv = 840 W, Ps = 340W -> Pv – Ps =500W
  2. ∆T = Tw – Tz = 40°C – 20°C = 20°C = 20K
  3. Linia 20K przecina się z linią wyznaczaną przez 500W wyznaczając minimalne V = 80 m3/h, które spełnia założenia
  4. Wentylator FL225, który zapewnia przepływ 110 m3/h będzie odpowiedni.

Dodatkowe informacje:

Sprawy techniczne (Obudowy Przemysłowe)

Osoba Stanowisko Email Telefon
 mgr inż. Wiktor Kozioł  Product Manager  12 323-62-17
 mgr inż. Tomasz Wroński  Inżynier Sprzedaży  12 323-62-18

Sprawy techniczne (Komputery Przemysłowe, systemy operacyjne, wsparcie produktowe) – email:

 

Pozostałe aktualności

Ramka danych CAN

Ramka danych CAN i mechanizmy zapewniające niezawodność

Ramka danych CAN. Formaty Klasyczny protokół CAN obsługuje dwa formaty ramki danych CAN. Zasadniczo różnią się one tylko długością identyfikatora CAN. Classical Base Frame Format (CBFF)” obsługuje długość 11 bitów dla identyfikatora CAN, a „Classical Extended Frame Format (CEFF)” obsługuje…

Dowiedz się więcej
Standard CAN

Magistrala CAN

Powstanie i zastosowanie magistrali CAN Controller Area Network (CAN) to standard magistrali transmisyjnej stworzony przez firmę Robert Bosch GmbH już na początku lat osiemdziesiątych. Standard CAN powstał w wyniku zapotrzebowania branży motoryzacyjnej. Ilość i skomplikowanie wszelkich elektronicznych elementów…

Dowiedz się więcej
Technologia VPX

Technologia VPX

Technologia VPX została zaprezentowana na targach Bus & Board (VITA) już w 2004, ale dopiero w ostatnich latach zyskuje na popularności, głównie ze względu na rosnącą liczbę producentów i na spadające ceny. VPX, zdefiniowany przez grupę roboczą VITA (ang. VME…

Dowiedz się więcej