Ustawienie trybu AT w komputerach przemysłowych

tryb AT w komputerach

Ustawienie włączania komputera po podaniu napięcia zasilania

Komputery przemysłowe są w stanie pracować w dwóch trybach zasilania AT (po podaniu napięcia) oraz ATX (po podaniu napięcia oraz przyciśnięciu włącznika). W tym artykule skupiamy się na omówieniu tego pierwszego.
AT jest trybem, w którym po podaniu napięcia jednostka komputerowa zaczyna się uruchamiać. Jest on niezwykle ważny, chociażby z punktu widzenia użytkowników na przykład hali produkcyjnej, na której zasilanie (w tym również komputery) jest wyłączane na noc. Tryb AT pozwala uruchomić wszystkie jednostki w tym samym czasie poprzez przełączenie np. bezpiecznika w skrzynce rozdzielczej.
Drugim powodem dla którego tryb AT jest niezwykle istotny w komputerach przemysłowych stanowi sytuacja, gdy następuje chwilowy zanik napięcia. W przypadku gdyby komputer był ustawiony w trybie ATX, po wystąpieniu zaniku napięcia jednostka nie włączyłaby się ponownie. W opisanej sytuacji, tryb AT powoduje natychmiastowe wzbudzenie komputera, jak tylko wróci napięcie.

Jak ustawić tryb AT w komputerach przemysłowych?

Sytuacja zależy od tego z jakim komputerem mamy do czynienia. Inaczej odbywa się to w komputerach opartych o płyty główne w formacie ATX, a inaczej w komputerach kompaktowych czy jednopłytkowych.

Jeśli chodzi o płyty główne w formacie ATX, to za przykład może posłużyć płyta główna AIMB-786 Advantech. W tym przypadku tryb AT możemy włączyć poprzez przełożenie zworki oznaczonej jako PSON1 z pinów 2-3 do pinów 1-2. Wszystkie niezbędne informacje łatwo można znaleźć w instrukcji obsługi oraz na grafice obok. Przypadek komputerów kompaktowych łatwo wyjaśnić na bazie komputera AAEON Boxer 6616. Tu kwestia przełączenia trybu AT/ATX wygląda jeszcze prościej. Wystarczy na froncie komputera przełączyć jeden switch (opis na rysunku poniżej).

Jednak nie w każdym komputerze kompaktowym jest to tak banalnie proste. W przypadku komputera Asrock IBOX-210D, aby zmienić tryb pracy jednostki na AT, należy otworzyć sprzęt i zmienić zworkę na laminacie płyty głównej. Najtrudniejszym i najbardziej skomplikowanym przypadkiem jest komputer jednopłytkowy. Niekiedy nie mamy fizycznej zworki do przełączenia jednostki komputerowej w tryb AT. I w takim przypadku należy skontaktować się z dostawcą sprzęt w celu customizacji biosu.

Pozostałe aktualności

Ramka danych CAN

Ramka danych CAN i mechanizmy zapewniające niezawodność

Ramka danych CAN. Formaty Klasyczny protokół CAN obsługuje dwa formaty ramki danych CAN. Zasadniczo różnią się one tylko długością identyfikatora CAN. Classical Base Frame Format (CBFF)” obsługuje długość 11 bitów dla identyfikatora CAN, a „Classical Extended Frame Format (CEFF)” obsługuje…

Dowiedz się więcej
Standard CAN

Magistrala CAN

Powstanie i zastosowanie magistrali CAN Controller Area Network (CAN) to standard magistrali transmisyjnej stworzony przez firmę Robert Bosch GmbH już na początku lat osiemdziesiątych. Standard CAN powstał w wyniku zapotrzebowania branży motoryzacyjnej. Ilość i skomplikowanie wszelkich elektronicznych elementów…

Dowiedz się więcej
Technologia VPX

Technologia VPX

Technologia VPX została zaprezentowana na targach Bus & Board (VITA) już w 2004, ale dopiero w ostatnich latach zyskuje na popularności, głównie ze względu na rosnącą liczbę producentów i na spadające ceny. VPX, zdefiniowany przez grupę roboczą VITA (ang. VME…

Dowiedz się więcej