Ciekawe funkcje Windows 10 IoT

Tryb KIOSK w systemach Windows 10

Czasami ze względu na specyfikę użycia urządzenia z zaimplementowanym systemem operacyjnym Windows 10, konieczne jest, aby użytkownik lub grupa użytkowników miała dostęp wyłącznie do jednej aplikacji wskazanej przez administratora systemu.

Zwłaszcza dotyczy to produktów, które udostępniane są ogółowi społeczeństwa

 • automaty sprzedażowe
 • paczkomaty
 • systemy kolejkowe
 • automaty informacyjne w galeriach handlowych z interaktywnymi funkcjami
 • systemy opłat parkingowych
 • systemy sterujące automatyką obiektową

Blokuje dostęp do nakładki systemowej Windows, (znanej jako explorer.exe) umożliwiając jedynie uruchomienie aplikacji potrzebnej do obsługi funkcji dedykowanych dla urządzenia. Celem tego trybu jest całkowite zablokowanie dostępu użytkownika do niedozwolonych aplikacji takich jak: gry, Internet lub narzędzi administracyjnych systemu Windows. Jest to narzędzie, które zabezpiecza system operacyjny przed ingerencją lub nawet wandalizmem użytkowników końcowych. Osoba, która korzysta z automatu ma dostęp tylko do funkcjonalności zaprojektowanej przez integratora systemu. Aktywacja trybu KIOSK polega na zastąpieniu nakładki systemowej Windows (explorer.exe) dowolną aplikacją, którą system uruchamia przy starcie.

Możliwość wyłączenia na stałe usługi Windows Update

Wyłącznie Windows Update ma wiele zastosowań, między innymi przy korzystaniu z dysków SSD o mniejszej pojemności zabezpieczamy system nadmiernym zużyciem przestrzeni dyskowej, która może spowodować spowolnienie pracy komputera lub uniemożliwienie prawidłowej pracy aplikacji klienta. Zdarza się, że stworzone oprogramowanie pod konkretną aplikację działa na ściśle określonej wersji systemu Windows 10. Funkcja ta ma duże znaczenie w systemach pracujących 24/7, gdyż Windows Update wymusza restart systemu po zainstalowaniu aktualizacji.

UWF-Unified Write Filter

UWF jest to ochrona przez zapisem danych na partycji dysku bądź całym dysku. Aktywacja funkcji UWF wprowadza następujące zmiany w zakresie funkcjonalności systemu win 10 IoT:

 • pliki stronicowania są wyłączone
 • przywracanie systemu jest wyłączone
 • usługa indeksowania plików jest wyłączona
 • szybki rozruch jest wyłączony
 • usługa defragmentacji jest wyłączona

Po włączeniu usługi UWF można zabezpieczyć swój dysk bądź partycję dysku ochroną przed nadpisaniem danych. Funkcja ta zabezpiecza obraz systemu przed jakimikolwiek modernizacjami osób trzecich (użytkownika końcowego) bez uprawnień administratora. Chroni system przed szkodliwym oprogramowaniem i skutecznie zapobiega „wandalizmowi softwarowemu”. Komputer po ponownym uruchomieniu wraca do pierwotnego stanu danych zapisanych na dysku.

Unbranded Boot

Unbranded Boot polega na usunięciu logo Windowsa podczas uruchamiania systemu. Funkcja ta jest uruchamiana na życzenie klienta końcowego, ma ona zalety stricte estetyczne; logo innego produktu jakim jest system Windows nie widnieje w autorskim projekcie danej aplikacji.

Filtr klawiatury

Filtr Klawiatury umożliwia kontrole, którą można wykorzystać w celu powstrzymania niepożądanego nacisku klawisza lub kombinacji klawiszy. Zwykle użytkownik może zmienić działanie urządzenia, używając pewnych kombinacji klawiszy, takich jak Ctrl + Alt + Delete, Ctrl + Shift + Tab, Alt + F4 itp. Filtr klawiatury uniemożliwia użytkownikom korzystanie z tych kombinacji klawiszy, co jest pomocne jeśli urządzenie jest przeznaczone do określonego celu. Filtr ten skutecznie blokuje funkcje, z których końcowy użytkownik nie powinien korzystać lub nie powinien mieć dostępu. Funkcja filtru klawiatury działa z klawiaturami fizycznymi, klawiaturą ekranową systemu Windows i klawiaturą dotykową. Filtr klawiatury wykrywa również dynamiczne zmiany układu, takie jak przełączanie z jednego zestawu językowego na inny, i nadal prawidłowo blokuje klawisze, nawet jeśli położenie wyłączonych klawiszy zmieniło się w układzie klawiatury.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej lub wykorzystać którąś funkcjonalność systemu Windows 10 IoT w swoim projekcie skontaktuj się z handlowcem.

Pozostałe aktualności

Złącze LVDS w komputerach przemysłowych

LVDS czyli Low Voltage Differential Signalling. Jest to standard transmisji danych z wykorzystaniem niskonapięciowego sygnału różnicowego przesyłanego kablem symetrycznym. Standard LVDS wykorzystywany jest do przesyłania sygnałów; grafiki 3D, fotografii wysokiej rozdzielczości, sygnałów wideo. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Standard…

Dowiedz się więcej

Komunikacja światłowodowa

Światłowody stają się coraz bardziej popularne w małych i średnich sieciach biznesowych. Dzięki wysokiej niezawodności światłowody są dominującym rozwiązaniem dla; infrastruktury szkieletowej Ethernet, szybkiego Internetu, a także w przemyśle, gdzie potrzebna jest komunikacja na duże odległości z zachowaniem absolutnej…

Dowiedz się więcej

Standard COM-HPC

Standard COM-HPC to skrót od Computer on Module – High Performance Computing. Oznacza nowy, otwarty standard urządzeń o wysokiej wydajności, który powstał z myślą o przemysłowych systemach embedded. Rozwiązania embedded wyróżniają się; wytrzymałością mechaniczną, odpornością na ekstremalne warunki temperaturowe oraz…

Dowiedz się więcej