Technologia VPX
Technologia VPX została zaprezentowana na targach Bus & Board (VITA) już w 2004, ale dopiero w ostatnich latach zyskuje na popularności, głównie ze względu na rosnącą liczbę producentów i na spadające ceny.
VPX, zdefiniowany przez grupę roboczą VITA (ang. VME International Trade Association) jako ANSI / VITA 46.0-2019) zapewnia modułom wymianę danych poprzez nowoczesne, bardzo szybkie szeregowe łącza komunikacyjne. Standard VPX zaprojektowano specjalnie z myślą o zastosowaniach obronnych. Technologia VPX zachowuje istniejące standardy eurocard VME: podwójnej 6U i pojedynczej 3U, wspiera również istniejące standardy nakładek PCI: PMC i XMC.
Technologia VPX. Argumenty
Przewagą VPX nad VME jest zastosowanie szybkich połączeń szeregowych takich jak PCI Express, RapidIO, Infiniband i 10 Gigabit Ethernet. Technologie te zastępują tradycyjną komunikację poprzez łącza równoległe. Dodatkowo technologia Switched Fabric wspiera implementację systemów wieloprocesowych. To wraz z nowoczesnymi procesorami graficznymi NVIDIA i najnowszymi generacjami procesorów np. Intela czyni moduły VPX idealnymi do aplikacji cyfrowego przetwarzania sygnałów.
Specyfikacje VPX koncentrują się na definicji technologii magistralowych na poziomie samych płyt i modułów komputerowych, ale istnieje również potrzeba definicji wymagań na poziomie systemów zintegrowanych wokół VPX , aby poprawić ich interoperacyjność, skrócić czas tworzenia aplikacji, skrócić czas testowania, zmniejszyć koszty i ryzyka dla aplikacji.
Temu służy standard OpenVPX, będący rozszerzeniem VPX.
OpenVPX to struktura architektury, która definiuje interoperacyjność VPX na poziomie wielomodułowych systemów dla zintegrowanych środowisk systemowych. Struktura OpenVPX ustala wymogi technologiczne niezbędne do integracji modułów, płyt, obudów różnych producentów w celu zapewnienia interoperacyjności systemów VPX.
Inne wpisy
Zapobieganie błędom odczytu w pamięciach Hot i Cold Storage (ATP)
W dobie gwałtownego wzrostu i konsumpcji danych, wybór odpowiedniego medium przechowywania staje się wyzwaniem nie tylko pod względem pojemności, ale także niezawodności oraz integralności danych. W miarę jak urządzenia pamięci NAND flash przechodzą przez liczne operacje w swoim…
Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?
Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM vs UDIMM W ciągu ostatniej dekady liczba rdzeni procesorów serwerowych gwałtownie wzrosła z 12 rdzeni na gniazdo do 96, a ostatnio do 128 rdzeni na gniazdo. Przepustowość pamięci skalowała…
Aetina – innowacyjne rozwiązania NVIDIA dedykowane AI
Aetina jest producentem innowacyjnych komputerów przemysłowych dedykowanych AI oraz specjalistycznych kart graficznych dla branż AI, IoT oraz Edge Computing. Udostępnia szereg rozwiązań z akceleracją GPU, wyposaża komputery oparte na architekturze ARM i x86 oraz układy ASIC w sztuczną inteligencję….