Technologia VPX

Technologia VPX

Technologia VPX została zaprezentowana na targach Bus & Board (VITA) już w 2004, ale dopiero w ostatnich latach zyskuje na popularności, głównie ze względu na rosnącą liczbę producentów i na spadające ceny.

VPX, zdefiniowany przez grupę roboczą VITA (ang. VME International Trade Association) jako ANSI / VITA 46.0-2019) zapewnia modułom wymianę danych poprzez nowoczesne, bardzo szybkie szeregowe łącza komunikacyjne. Standard VPX zaprojektowano specjalnie z myślą o zastosowaniach obronnych. Technologia VPX zachowuje istniejące standardy eurocard VME: podwójnej 6U i pojedynczej 3U, wspiera również istniejące standardy nakładek PCI: PMC i XMC.

Technologia VPX. Argumenty

Przewagą VPX nad VME jest zastosowanie szybkich połączeń szeregowych takich jak PCI Express, RapidIO, Infiniband i 10 Gigabit Ethernet. Technologie te zastępują tradycyjną komunikację poprzez łącza równoległe. Dodatkowo technologia Switched Fabric wspiera implementację systemów wieloprocesowych. To wraz z nowoczesnymi procesorami graficznymi NVIDIA i najnowszymi generacjami procesorów np. Intela czyni moduły VPX idealnymi do aplikacji cyfrowego przetwarzania sygnałów.

Specyfikacje VPX koncentrują się na definicji technologii magistralowych na poziomie samych płyt i modułów komputerowych, ale istnieje również potrzeba definicji wymagań na poziomie systemów zintegrowanych wokół VPX , aby poprawić ich interoperacyjność, skrócić czas tworzenia aplikacji, skrócić czas testowania, zmniejszyć koszty i ryzyka dla aplikacji.

Temu służy standard OpenVPX, będący rozszerzeniem VPX.

OpenVPX to struktura architektury, która definiuje interoperacyjność VPX na poziomie wielomodułowych systemów dla zintegrowanych środowisk systemowych. Struktura OpenVPX ustala wymogi technologiczne niezbędne do integracji modułów, płyt, obudów różnych producentów w celu zapewnienia interoperacyjności systemów VPX.

Inne wpisy

COM-HPC Mini congatec

COM-HPC Mini – Nowa era modułowych systemów obliczeniowych w kompaktowym formacie

COM-HPC Mini – rewolucja w miniaturowych systemach obliczeniowych    Format COM-HPC Mini to nowa kategoria w rodzinie COM-HPC. Została zaprojektowana z myślą o urządzeniach wymagających wysokiej wydajności i zaawansowanej komunikacji, ale w niezwykle małej obudowie. Niewątpliwie bazuje na…

Czytaj więcej
Retencja danych

Retencja danych

Pamięć masowa oparta na technologii NAND flash jest obecnie głównym wyborem dla wbudowanych systemów przemysłowych. Dzięki braku ruchomych części i wysokiej liczbie operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS), urządzenia z technologią NAND flash są bardzo skuteczne w aplikacjach przemysłowych i…

Czytaj więcej
Hot i Cold Storage

Zapobieganie błędom odczytu w pamięciach Hot i Cold Storage (ATP)

W dobie gwałtownego wzrostu i konsumpcji danych, wybór odpowiedniego medium przechowywania staje się wyzwaniem nie tylko pod względem pojemności, ale także niezawodności oraz integralności danych. W miarę jak urządzenia pamięci NAND flash przechodzą przez liczne operacje w swoim…

Czytaj więcej