Moduły SOM jako przyszłość komputerów przemysłowych

moduly-som-advantech

Komputery przemysłowe kojarzone są głównie z jednostkami rackowymi lub panelowymi. Dla klientów szukających mniejszych rozwiązań zostały stworzone jednostki box pc, a nawet jednopłytkowe. Natomiast jakiś czas temu nastąpiła rewolucja w małych komputerach przemysłowych, gdyż pojawiły się moduły System On Module (SOM). Rozwiązanie to pozwala na niesamowitą miniaturyzację komputera, a dodatkowo można uzyskać bardzo wysoką wydajność jednostki.

System on module jest to obwód na poziomie płyty; który integruje wszystkie funkcje cyfrowe jak i analogowe w obrębie jednej płyty. Innym rozwiązaniem jest System On Chip (SOC), który to posiada podobną funkcjonalność, ale w obrębie jednego chipu. Przewagą rozwiązania SOM jest niewątpliwie wyższa wydajność. Istnieje możliwość zintegrowania sporej liczby układów oraz integracji z wieloma wbudowanymi aplikacjami komputerowymi.

W przypadku komputerów jednopłytkowych najczęściej mamy do czynienia z procesorami Celeron/ Atom, a w przypadku modułów SOM mówimy nawet o procesorach klasy i7 czy Xeon 11 gen. Z racji, że mówimy o jednych z najnowszych chipów Intela to producent oddaje do dyspozycji klienta jednostki nawet 8 rdzeniowe o bardzo wysokim taktowaniu. Skoro ten komputer jest tak wydajny to pierwszą myślą będzie, iż wydziela dużo ciepła, nic bardziej mylnego, gdyż producent tak zaprojektował układy CPU/GPU, że topowa jednostka maksymalnie wydziela 45W TDP. Ma to też swoje kolejne zalety w postaci radiatorów; które mogą być aktywne lub pasywne oraz nie muszą być specjalnie rozbudowane.

Wcześniej wspominany jest układ graficzny wbudowany w ten komputer nie bez powodu, gdyż mamy tutaj do czynienia z grafiką Intel Iris Xe. Oferuje dużo wyższą wydajność niż wcześniej iGPU Intela.

Rozbudowany szereg portów modułów SOM

Rozwiązania system on module oferują również bardzo rozbudowany szereg portów wejść/wyjść. Można w pełni z nich skorzystać uzywając płyty bazowej. Sama płyta może być gotowym projektem producenta lub w pełni scustomizowana pod konkretny projekt, konkretnego klienta. Reasumując jeśli ktoś potrzebuje dużo portów USB, a np. jedno wyjście obrazowe to wszystko można wyprowadzić na płycie bazowej; lub odwrotnie gdyż nie zależy mu na portach USB, a np. portach RS-232 i 3 wyjściach obrazowych to też istnieje taka możliwość, aby w pełni scustomizować takową płytę.

W komputerach system on module możemy spotkać szereg nowoczesnych rozwiązań takich jak.; PCIE X16 Gen 4, kartę sieciową 2,5GbE, USB 3.2 gen 2 ( 10Gbps); TPM 2.0 czy obsługę do 128GB szybkiej pamięci DDR4 o taktowaniu nawet 3200 mhz.

Dobry komputer przemysłowy to nie tylko urządzenie, które będzie działało długo i bezawaryjnie; posiadało dużą wydajność w zależności od potrzeb czy szereg portów wejść wyjść; ale również musi być odporne na rozszerzony zakres temperaturowy i tak też jest w tym przypadku. Mówimy tutaj o zakresie standardowym (0 ~ 60 stopni celcjusza) lub rozszerzonym (-40 ~ 85 stopni celcujsza).

Pełną ofertę komputerów SOM jak i płyt bazowych znajdziesz na naszej stronei CSI.pl

Źródło: https://en.wikipedia.org/

Pozostałe aktualności

Ramka danych CAN

Ramka danych CAN i mechanizmy zapewniające niezawodność

Ramka danych CAN. Formaty Klasyczny protokół CAN obsługuje dwa formaty ramki danych CAN. Zasadniczo różnią się one tylko długością identyfikatora CAN. Classical Base Frame Format (CBFF)” obsługuje długość 11 bitów dla identyfikatora CAN, a „Classical Extended Frame Format (CEFF)” obsługuje…

Dowiedz się więcej
Standard CAN

Magistrala CAN

Powstanie i zastosowanie magistrali CAN Controller Area Network (CAN) to standard magistrali transmisyjnej stworzony przez firmę Robert Bosch GmbH już na początku lat osiemdziesiątych. Standard CAN powstał w wyniku zapotrzebowania branży motoryzacyjnej. Ilość i skomplikowanie wszelkich elektronicznych elementów…

Dowiedz się więcej
Technologia VPX

Technologia VPX

Technologia VPX została zaprezentowana na targach Bus & Board (VITA) już w 2004, ale dopiero w ostatnich latach zyskuje na popularności, głównie ze względu na rosnącą liczbę producentów i na spadające ceny. VPX, zdefiniowany przez grupę roboczą VITA (ang. VME…

Dowiedz się więcej