Rozwój technologii PoE

Antaira-switche

Technologia Power Over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 roku w trakcie prac nad nowo powstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania poprzez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 roku opracowano pierwszy standard IEEE 802.3af. Początkowo switche PoE zaprojektowane były do zasilania urządzeń o małym poborze mocy do 15,4W przy napięciu z zakresu 44-57V. Dla telefonów IP i punktów dostępowych WiFi było to w zupełności wystarczające.

Bardzo szybko okazało się, że technologia ta jest również bardzo użyteczna dla kamer IP. O ile zwykła kamera IP nie potrzebuje więcej niż 7W to w przypadku kamer obrotowych z wbudowaną grzałką zaczęło brakować mocy. W 2009 roku z odsieczą przyszedł standard PoE+ czyli IEEE 802.3at, który oferował do 30W na każdym porcie PoE. Dzięki temu, że 802.3at jest kompatybilny z 802.3af; przejście na nowy standard odbyło się bardzo płynnie, często w sposób niezauważalny dla laików.

Ciągły rozwój – powstanie PoE++

W trakcie negocjacji pomiędzy urządzeniami PSE i PD pojawił się dodatkowy, czwarty poziom klasy mocy, negocjowany przez sygnaturę. Warto również zwrócić uwagę na wyższy poziom napięcia 50-57V dla PoE+. Wraz z nadejściem idei IoT czyli Internet of Things pojawiły się pomysły zastosowania PoE w kolejnych urządzeniach. Dotyczy to komputerów przenośnych lub telewizji hotelowej. W takich zastosowaniach 30W to zdecydowanie za mało; dlatego w 2018 roku nastąpiła kolejna iteracja w rozwoju i powstało PoE++, czyli IEEE 802.3bt.

PoE++ występuje w dwóch odmianach: Typ 3 do 60W na port i Typ 4 do 100W na port. 802.3bt Typ 3, podobnie jak 802.3at, oferuje prąd maksymalny do 600 mA na parę. Podstawowa różnica to użycie wszystkich 4 par skrętki w celu uzyskania 60W. 802.3bt Typ 3 nadal obsługuje tryby A i B. W przypadku standardu IEEE 802.3bt Typ 4 maksymalny prąd został zwiększony do 960 mA na parę, a konwerter musi pracować w trybie 4 parowym, aby wystawić 100W na porcie Ethernet.

W przypadku PoE++ wyraźnie widać, że zbliżamy się do parametrów granicznych skrętki Ethernet. Urządzenia różnią się nie tylko dostępnym budżetem mocy, ale również zakresem napięć i ilością wykorzystanych par skrętki. Przy wyborze switcha PoE trzeba poświęcić więcej uwagi na to, jakie są wymagania urządzeń PoE PD i co dokładnie oferuje przełącznik Ethernet. W razie potrzeby nasi specjaliści z CSI S.A., we współpracy z firmą Antaira, chętnie pomogą dobrać odpowiedni sprzęt dla aplikacji.

Pozostałe aktualności

Wydajne moduły COM-HPC

Nowe rodziny modułów serwerowych COM-HPC z procesorami Intel Xeon D

Moduły COM-HPC oparte na architekturze x86 Komputery przemysłowe kojarzymy zwykle z jednostkami rakowymi, panelowymi bądź boxPC. Natomiast niedawno na rynku pojawił się nowy standard modułów serwerowych COM-HPC opartych o architekturę x86, których omówieniem zajmiemy się w niniejszym artykule. Wydajne…

Dowiedz się więcej
kalibracja ekranu dotykowego

Kalibracja ekranu dotykowego w komputerach panelowych

Kalibracja ekranu dotykowego Czy wiecie jak poprawnie skalibrować ekran w komputerze panelowym?  My wiemy jak. I chcemy się tą wiedzą z Wami podzielić. Dlatego zamieszczamy poniżej krótką, ale dokładną instrukcję jak to zrobić krok po kroku.   Proste zadanie Kalibracja ekranu dotykowego nie…

Dowiedz się więcej
tryb AT w komputerach

Ustawienie trybu AT w komputerach przemysłowych

Ustawienie włączania komputera po podaniu napięcia zasilania Komputery przemysłowe są w stanie pracować w dwóch trybach zasilania AT (po podaniu napięcia) oraz ATX (po podaniu napięcia oraz przyciśnięciu włącznika). W tym artykule skupiamy się na omówieniu tego pierwszego. AT jest trybem,…

Dowiedz się więcej