Rozwój technologii PoE

Antaira-switche

Technologia Power Over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 roku w trakcie prac nad nowo powstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania poprzez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 roku opracowano pierwszy standard IEEE 802.3af. Początkowo switche PoE zaprojektowane były do zasilania urządzeń o małym poborze mocy do 15,4W przy napięciu z zakresu 44-57V. Dla telefonów IP i punktów dostępowych WiFi było to w zupełności wystarczające.

Bardzo szybko okazało się, że technologia ta jest również bardzo użyteczna dla kamer IP. O ile zwykła kamera IP nie potrzebuje więcej niż 7W to w przypadku kamer obrotowych z wbudowaną grzałką zaczęło brakować mocy. W 2009 roku z odsieczą przyszedł standard PoE+ czyli IEEE 802.3at, który oferował do 30W na każdym porcie PoE. Dzięki temu, że 802.3at jest kompatybilny z 802.3af; przejście na nowy standard odbyło się bardzo płynnie, często w sposób niezauważalny dla laików.

Ciągły rozwój – powstanie PoE++

W trakcie negocjacji pomiędzy urządzeniami PSE i PD pojawił się dodatkowy, czwarty poziom klasy mocy, negocjowany przez sygnaturę. Warto również zwrócić uwagę na wyższy poziom napięcia 50-57V dla PoE+. Wraz z nadejściem idei IoT czyli Internet of Things pojawiły się pomysły zastosowania PoE w kolejnych urządzeniach. Dotyczy to komputerów przenośnych lub telewizji hotelowej. W takich zastosowaniach 30W to zdecydowanie za mało; dlatego w 2018 roku nastąpiła kolejna iteracja w rozwoju i powstało PoE++, czyli IEEE 802.3bt.

PoE++ występuje w dwóch odmianach: Typ 3 do 60W na port i Typ 4 do 100W na port. 802.3bt Typ 3, podobnie jak 802.3at, oferuje prąd maksymalny do 600 mA na parę. Podstawowa różnica to użycie wszystkich 4 par skrętki w celu uzyskania 60W. 802.3bt Typ 3 nadal obsługuje tryby A i B. W przypadku standardu IEEE 802.3bt Typ 4 maksymalny prąd został zwiększony do 960 mA na parę, a konwerter musi pracować w trybie 4 parowym, aby wystawić 100W na porcie Ethernet.

W przypadku PoE++ wyraźnie widać, że zbliżamy się do parametrów granicznych skrętki Ethernet. Urządzenia różnią się nie tylko dostępnym budżetem mocy, ale również zakresem napięć i ilością wykorzystanych par skrętki. Przy wyborze switcha PoE trzeba poświęcić więcej uwagi na to, jakie są wymagania urządzeń PoE PD i co dokładnie oferuje przełącznik Ethernet. W razie potrzeby nasi specjaliści z CSI S.A., we współpracy z firmą Antaira, chętnie pomogą dobrać odpowiedni sprzęt dla aplikacji.

Inne wpisy

Retencja danych

Retencja danych

Pamięć masowa oparta na technologii NAND flash jest obecnie głównym wyborem dla wbudowanych systemów przemysłowych. Dzięki braku ruchomych części i wysokiej liczbie operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS), urządzenia z technologią NAND flash są…

Czytaj więcej
Hot i Cold Storage

Zapobieganie błędom odczytu w pamięciach Hot i Cold Storage (ATP)

W dobie gwałtownego wzrostu i konsumpcji danych, wybór odpowiedniego medium przechowywania staje się wyzwaniem nie tylko pod względem pojemności, ale także niezawodności oraz integralności danych. W miarę jak urządzenia pamięci NAND flash przechodzą przez liczne operacje w swoim…

Czytaj więcej

Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?

Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM vs UDIMM W ciągu ostatniej dekady liczba rdzeni procesorów serwerowych gwałtownie wzrosła z 12 rdzeni na gniazdo do 96, a ostatnio do 128 rdzeni na gniazdo. Przepustowość pamięci skalowała…

Czytaj więcej