Rodzaje COM Express

Czym jest standard COM Express

COM Express (computer on module) czyli format typu komputera na module to wysoce zintegrowany i kompaktowy PC. Jego zastosowanie można znaleźć między innymi w aplikacjach projektowych (podobnie jak elementy układu scalonego). Każdy moduł integruje podstawowe funkcje procesora i pamięci, wspólne wejścia/wyjścia, audio, grafikę oraz Ethernet. Moduły COM Express podłącza się do płyty bazowej, która zazwyczaj jest dostosowana do aplikacji. COM Express jest powszechnie używany w aplikacjach przemysłowych, wojskowo/ lotniczych, medycznych, transportowych, IoT i General Computing.

Wymiary modułów COM Express

Specyfikacja modułów definiuje 4 rozmiary:
1. Mini: 55 x 84 mm
2. Compact: 95 x 95 mm
3. Basic: 95 x 125 mm
4. Extended: 110 x 155 mm

Rodzaje COM Express

Biorąc pod uwagę specyfikacje płytki możemy zdefiniować 8 rodzajów modułów. Najczęściej używane wyprowadzenia to Typ 6 oraz Typ 10. Najnowszym standardem prezentowanych modułów jest Typ 7. Dzięki wysokiej przepustowości oraz dużej linii PCIe wyparł on poniekąd moduły Typ 1, Typ 2, Typ 3, Typ 4, Typ 5.

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze różnice pomiędzy wszystkimi typami modułów dostępnymi na rynku.

Rodzaj Linie PCIe PCI IDE SATA LAN Wideo Serial Inne funkcje
1 6 Nie Nie 4 1 LVDS A & B, VGA
2 22 Tak 1 4 1 LVDS A & B, VGA, PEG/SDVO
3 22 Tak Nie 4 3 LVDS A & B, VGA, PEG/SDVO
4 32 Nie 1 4 1 LVDS A & B, VGA, PEG/SDVO
5 32 Nie Nie 4 3 LVDS A & B, VGA, PEG/SDVO
6 24 Nie Nie 4 1 LVDS A & B,VGA, 3 x DDI 2 TX/RX 4x USB 3.0, 8x USB 2.0
7 32 Tak Nie 2 1 + 4x 10Gbs Nie posiada 2 TX/RX 4x USB 3.1, 4x USB 3.0
8 4 Nie Nie 2 1 LVDS A tylko (AB (pojedynczego) kanału), DD 2x COM, 1 opcjonalny CAN USB 3.0

 

Inne wpisy

Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?

Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM vs UDIMM W ciągu ostatniej dekady liczba rdzeni procesorów serwerowych gwałtownie wzrosła z 12 rdzeni na gniazdo do 96, a ostatnio do 128 rdzeni na gniazdo. Przepustowość pamięci skalowała…

Czytaj więcej
NVIDIA

Aetina – innowacyjne rozwiązania NVIDIA dedykowane AI

Aetina jest producentem innowacyjnych komputerów przemysłowych dedykowanych AI oraz specjalistycznych kart graficznych dla branż AI, IoT oraz Edge Computing. Udostępnia szereg rozwiązań z akceleracją GPU, wyposaża komputery oparte na architekturze ARM i x86 oraz układy ASIC w sztuczną inteligencję….

Czytaj więcej

Różnica pomiędzy NVMe a PCIe

Przy deskrypcji dysków SSD, termin „PCIe” jest zwykle pisany razem ze słowem „NVMe”, przez co może nasunąć się pytanie: Jaka jest różnica pomiędzy NVMe a PCIe? Nieustanny postęp technologiczny sprawia, że warto na moment cofnąć się do początków standardu…

Czytaj więcej