Macierze RAID

Macierz RAID to technologia służąca do klastrowania określonej liczby fizycznych dysków w dysk lub dyski logiczne. Macierze stosuje się w celu powiększenia woluminu logicznego i/lub zabezpieczenia danych.

Tematyka problemu:

  • Kopie zapasowe ważnych danych
  • Tworzenie macierzy dyskowych RAID
  • Niestandardowe rozwiązania RAID / Storage

Wsparcie CSI:

W naszej ofercie znajdują się zarówno sprzętowe kontrolery macierzy RAID (macierze z kontrolerem zewnętrznym) jak i kontrolery zintegrowane z przemysłowymi płytami głównymi.

Najczęściej wykorzystywane typy macierzy to:

  • RAID0 (stripe) – dwa lub więcej dysków pracuje jako jeden wolumin o pojemności łącznej równej „liczba dysków * najmniejszy z użytej pojemności”. Minimalna liczba dysków do stworzenia tej macierzy to dwa. Zaleca się używanie takich samych dysków (ten sam P/N).

W praktyce oznacza to, że komputer „widzi” jeden duży dysk, którego pojemność tak naprawdę jest sumą kilku niewidocznych przez system dysków składowych macierzy.

  • RAID1 (mirror) – dwa, cztery lub więcej dysków w parzystej liczbie pracuje jako jeden wolumin o pojemności jednego dysku. Pozostały dysk lub dyski w macierzy służą jako backup danych zapisywanych na pierwszym z nich. Minimalna liczba dysków do stworzenie tej macierzy to dwa. Podobnie jak w przypadku RAID0 zaleca się używania dysków o tych samych P/N.

RAID1 jest często wykorzystywany wraz z technologią Hot-Swap.

  • RAID0+1 – macierz wynikająca z połączenia macierzy RAID0 i RAID1. Macierz nadrzędną tworzy RAID1, a jej elementami (macierzami podrzędnymi) są RAID0. Minimalna liczba dysków to cztery.

  • RAID1+0 – macierz wynikająca z połączenia macierzy RAID0 i RAID1. Macierz nadrzędną tworzy RAID0, a jej elementami (macierzami podrzędnymi) są RAID1. Minimalna liczba dysków to 4.

Jakich informacji potrzebujemy od klienta:

  • Który typ RAID (sprzętowy czy programowy) ma zostać zastosowany?
  • Informacje o funkcji tworzonej macierzy (back up, zwiększenie pojemności)
  • Dyskusja o optymalnym rozwiązaniu (macierz zewnętrzna, kontroler RAID na PCI itp.)
  • Określenie pojemności macierzy

Co daje stworzenie macierzy dyskowych RAID?

Mają one największe znaczenie w serwerowniach, gdzie zastosowanie macierzy RAID ma m.in. następujące zalety:

– odporność na awarie,
– większa prędkość transmisji danych.

Co więcej, tego rodzaju rozwiązania sprawiają, że dyski, zamiast widnieć jako osobne urządzenia, są postrzegane przez system (jak i użytkownika) jako jeden – dysk RAID. Macierze mają duże znaczenie tam, gdzie wymagany jest ciągły dostęp do danych zapisanych na serwerach, a także tam, gdzie wymagane jest szybkie działanie poszczególnych urządzeń komputerowych.

Zastosowanie kontrolerów macierzy pozwala między innymi na przyspieszenie działania procesów komputerów bądź zwiększenie ich liczby. Można także przechowywać większą liczbę danych bądź zapewnić szybsze działanie wybranych aplikacji programów komputerów (na przykład tych służących do sterowania maszynami w Twoim zakładzie przemysłowym). Zapraszamy do wyboru nowoczesnych rozwiązań firmy CSI, gdzie dostarczamy sprawdzone projekty z obszaru systemów komputerowych dla przemysłu.

Dodatkowe informacje:

Sprawy techniczne (komputery przemysłowe, systemy operacyjne, wsparcie produktowe)

 

W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami:
e-mail:

Źródło zdjęć: Wikipedia CC-BY-SA 2.5 Michael Moll

Źródło rysunków: [1][2][4] Wikipedia CC BY-SA 3.0 Cburnett

[3] Wikipedia CC BY-SA 3.0 JaviMZN

Inne wpisy

Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?

Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM vs UDIMM W ciągu ostatniej dekady liczba rdzeni procesorów serwerowych gwałtownie wzrosła z 12 rdzeni na gniazdo do 96, a ostatnio do 128 rdzeni na gniazdo. Przepustowość pamięci skalowała…

Czytaj więcej
NVIDIA

Aetina – innowacyjne rozwiązania NVIDIA dedykowane AI

Aetina jest producentem innowacyjnych komputerów przemysłowych dedykowanych AI oraz specjalistycznych kart graficznych dla branż AI, IoT oraz Edge Computing. Udostępnia szereg rozwiązań z akceleracją GPU, wyposaża komputery oparte na architekturze ARM i x86 oraz układy ASIC w sztuczną inteligencję….

Czytaj więcej

Różnica pomiędzy NVMe a PCIe

Przy deskrypcji dysków SSD, termin „PCIe” jest zwykle pisany razem ze słowem „NVMe”, przez co może nasunąć się pytanie: Jaka jest różnica pomiędzy NVMe a PCIe? Nieustanny postęp technologiczny sprawia, że warto na moment cofnąć się do początków standardu…

Czytaj więcej