Komunikacja przemysłowa – wybierz odpowiednie rozwiązanie
Wybór odpowiedniego przełącznika Ethernet do aplikacji ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania sieci. Przy określaniu, jaki przełącznik Ethernet kupić, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników – od szybkości przesyłania danych po zabezpieczenie sieci w przyszłości. Dowiedz się więcej jak wybrać odpowiedni przemysłowy przełącznik Ethernet do swojej aplikacji, czytaj dalej.
Zarządzalne lub niezarządzalne
Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze przełącznika Ethernet do swojej sieci, jest to, czy należy kupić przełącznik zarządzalny, czy niezarządzalny. Niezarządzalny przełącznik Ethernet ma stałą konfigurację, która jest znacznie bardziej ograniczona niż zarządzalne przełączniki Ethernet. Jako takie są idealne dla małych sieci, które wymagają tylko podstawowych funkcji. Jeśli masz większą sieć, która wymaga bardziej zaawansowanych funkcji, prawdopodobnie konieczny jest zarządzalny przełącznik Ethernet. Zarządzalne przełączniki Ethernet można skonfigurować tak, aby ustalały priorytety ruchu w sieci LAN i zapewniały szereg zaawansowanych funkcji, takich jak nadmiarowość, dublowanie portów, wirtualna sieć LAN i jakość usług.
Prędkości danych
Wybór przemysłowego przełącznika Ethernet, który może przesyłać ilość i rodzaj danych wymaganych dla Twojej aplikacji, jest niezbędny. Przy wyborze przełącznika Ethernet ważne jest, aby określić, jaka prędkość danych jest wymagana od aplikacji. Do przesyłania małych plików zazwyczaj nadają się sieci 100 Mb / s, podczas gdy większe pliki, takie jak transfery wideo, mogą wymagać sieci o przepustowości 1000 Mb / s lub 10 Gb / s. W przypadku bardzo dużych danych, które muszą przemieszczać się na duże odległości między różnymi urządzeniami, może być konieczne rozważenie światłowodowej technologii przesyłania w sieci.
Wymagania środowiskowe
Przemysłowe przełączniki Ethernet często muszą działać w ekstremalnych warunkach. Aby wybrać przełącznik, który będzie efektywnie działał w Twojej aplikacji, konieczne jest dopasowanie specyfikacji środowiskowych przełącznika do aktualnego wyposażenia automatyki w placówce. Kupując przemysłowy przełącznik Ethernet, należy wziąć pod uwagę specyfikacje dotyczące temperatury i wilgotności, a także odporność na wstrząsy, hałas i wibracje. Liczba portów, których potrzebuje twój przełącznik. Liczba portów w przemysłowym przełączniku Ethernet określi, ile urządzeń można do niego podłączyć. W związku z tym ważne jest, aby wybrać przełącznik, który ma odpowiednią liczbę portów, aby pomieścić Twoje urządzenia i umożliwić potencjalny przyszły rozwój. Przełączniki Ethernet zazwyczaj mieszczą od 2 do 64 portów. Aby wybrać odpowiedni przełącznik Ethernet dla siebie, określ, ile urządzeń będzie musiało być podłączonych do Twojego przełącznika i czy liczba ta prawdopodobnie zmieni się w stosunkowo krótkim czasie.
Istnieje kilka różnych typów kabli światłowodowych, które różnią się w zależności od łatwości instalacji, kosztów, ochrony włókien i kilku innych czynników.
Rodzaje światłowodów:
Światłowody jednomodowe – W światłowodach jednomodowych sygnał ulega niewielkim zniekształceniom, tzw. dyspersja chromatyczna, na którą składają się 2 zjawiska: dyspersja materiałowa i falowa.
Światłowody wielomodowe – (ang. Multi Mode Fiber, MMF) charakteryzują się zwykle średnicą rdzenia 50 lub 62,5 mikrometra. W światłowodzie wielomodowym następuje rozdzielenie fali wejściowej na wiele promieni o takiej samej długości fali lecz propagowanymi po innych drogach. W światłowodach wielomodowych występuje zjawisko zniekształcenia impulsu wyjściowego a co za tym idzie, ograniczenie prędkości transmisji i odległości, na jaką może być transmitowana. Światłowody wielomodowe dzielimy na skokowe i gradientowe.
Do poprawnego doboru światłowodów kluczowe będą poniższe parametry:
- Typ kabla światłowodowego (jednomodowy lub wielomodowy)
- Zastosowanie: (wewnętrzne, zewnętrzne lub uniwersalne)
- Długość fali świetlnej
- Średnia rdzenia w kablu
- Szybkość transmisji
Przykłady dostępnych włókien światłowodowych:
OM1 – standardowe włókno światłowodowe wielomodowe 62,5/125 używane do transmisji na małe i średnie odległości.
OM2 – standardowe włókno światłowodowe wielomodowe 50/125 używane powszechnie dla transmisji do 2km.
OM3 – włókno światłowodowe wielomodowe 50/125 używane dla standardowej transmisji, oraz umożliwiające przesyłanie danych z prędkością 40Gb
G.652D włókno światłowodowe jednomodowe 9/125, zoptymalizowane dla transmisji 1310/1550nm, o promieniu gięcia min 30mm.
G.657A1 – włókno światłowodowe jednomodowe 9/125, o zminimalizowanym promieniu gięcia min 15mm.
G.657A2 – włókno światłowodowe jednomodowe 9/125, dla którego zoptymalizowano tłumienie zgięcia 0,03dB@1550nm przy promieniu gięcia min 15mm.
Inne wpisy
Zapobieganie błędom odczytu w pamięciach Hot i Cold Storage (ATP)
W dobie gwałtownego wzrostu i konsumpcji danych, wybór odpowiedniego medium przechowywania staje się wyzwaniem nie tylko pod względem pojemności, ale także niezawodności oraz integralności danych. W miarę jak urządzenia pamięci NAND flash przechodzą przez liczne operacje w swoim…
Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?
Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM vs UDIMM W ciągu ostatniej dekady liczba rdzeni procesorów serwerowych gwałtownie wzrosła z 12 rdzeni na gniazdo do 96, a ostatnio do 128 rdzeni na gniazdo. Przepustowość pamięci skalowała…
Aetina – innowacyjne rozwiązania NVIDIA dedykowane AI
Aetina jest producentem innowacyjnych komputerów przemysłowych dedykowanych AI oraz specjalistycznych kart graficznych dla branż AI, IoT oraz Edge Computing. Udostępnia szereg rozwiązań z akceleracją GPU, wyposaża komputery oparte na architekturze ARM i x86 oraz układy ASIC w sztuczną inteligencję….