Ekrany dotykowe

Tablet RTC-1200SK 

Występuje kilka typów ekranów dotykowych. Wybierając u nas sprzęt przemysłowy, należy zastanowić się do jakiej aplikacji będzie dedykowany i w związku z tym jaki ekran dotykowy wybrać. W poniższym tekście przybliżymy wady i zalety poszczególnych ekranów, najczęściej spotykane problemy oraz rodzaje interfejsów w nich stosowanych (USB, RS).

Tematyka problemu:

  • Jakie ekrany dotykowe sprawdzą się w danej aplikacji?
  • Wady i zalety poszczególnych typów ekranów dotykowych
  • Problemy z ekranami dotykowymi (gubi się, błędnie wskazuje)
  • Jaki wybrać interface ekranu dotykowego (USB, RS)?

Wsparcie CSI:

Ekrany dotykowe to idealne rozwiązania HMI (Human – Machine Interface). W ramach tych rozwiązań oferujemy zarówno komputery panelowe jak i monitory z zabudowaną nakładką. Ich główną funkcjonalności jest obsługa komputera bez konieczności podłączania urządzeń wskazujących. Pojawiają się jednak nieraz pytania, który typ ekranu dotykowego będzie najlepszy do konkretnej aplikacji. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka poszczególnych rozwiązań.

  • Ekrany dotykowe rezystancyjne – ze względu na swoją budowę zwane potocznie ekranem mechanicznym. Składają się one z dwóch powierzchni, które pod wpływem dotyku stykają się w określonym punkcie (mechaniczny ruch elementów). W punkcie styku zmienia się opór i na tej podstawie określane są współrzędne, w którym miejscu ma znaleźć się kursor na ekranie.
Ekran dotykowy rezystancyjny

Ekran dotykowy rezystancyjny

Zalety Wady
  • atrakcyjna cena
  • niezawodność niemal w każdych warunkach pracy
  • możliwość obsługi w rękawicach
  • odporność na drobne uszkodzenia powierzchni ekranu
  • zmęczenie materiału (z czasem nakładki ulegają uszkodzeniu)
  • miejsca częstego używania tracą estetyczny wygląd
  • mniejsza przepuszczalność światła (jasność)

Ekrany dotykowe pojemnościowe – działają w oparciu o zmianę pola elektrostatycznego. W momencie, gdy ekran dotykany jest w danym punkcie przez materiał przewodzący prąd (np. palec, lub dedykowany rysik), poprzez punktową zmianę pojemności, urządzenie definiuje, w którym miejscu ma znaleźć się kursor na ekranie.

Ekran dotykowy pojemnościowy

Ekran dotykowy pojemnościowy

Zalety Wady
  • większa wytrzymałość niż ekrany rezystancyjne
  • brak elementów ruchomych, co zwiększa ich żywotność
  • dokładność
  • konieczność obsługi elementem przewodzącym prąd (np. praca bez rękawic)
  • wyższa cena w porównaniu z ekranami rezystancyjnymi

 

  • Ekrany dotykowe podczerwone (InfraRed) – na powierzchni ekranu emitowany jest strumień światła podczerwonego przez diody LED. W miejscu przerwania strumienia (czyli dotyku) następuje sczytanie przez kontroler współrzędnych i ustalane jest, w którym miejscu na ekranie ma znaleźć się kursor.
Zalety Wady
  • możliwość obsługi w rękawicach
  • wysoka przepuszczalność światła (jasność)
  • uszkodzenie powierzchni ekranu nie wpływa na jego działanie
  • niższa dokładność (zwłaszcza przy szybkiej obsłudze urządzenia)
  • ramka obudowy nie jest zlicowana ze szkłem (ze względu na objętość LED)
  • Ekrany dotykowe akustyczne (Surface Acustic Wave) – po powierzchni ekranu propagowana jest fala akustyczna. W miejscu zaburzenia fali na ekranie (czyli dotyku) następuje sczytanie przez kontroler współrzędnych, w którym miejscu ma znaleźć się kursor na ekranie.

Wady i zalety bardzo podobne jak przy ekranach podczerwonych 

W przemyśle raczej nie stosuje się ekranów podczerwonych ani akustycznych z racji trudnych warunków środowiskowych (takich jak zapylenie, wilgoć, dźwięki o różnych częstotliwościach, itp.). Takie uwarunkowania środowiskowe najczęściej powodują spore zakłócenia w pracy ekranów akustycznych i podczerwonych. Najczęściej wykorzystywanym ekranem dotykowym w przemyśle jest ekran rezystancyjny. Jego przewagą nad ekranem pojemnościowym jest fakt, że ekran rezystancyjny działa poprawnie dotykany jakimkolwiek materiałem (jak na przykład dłonią w rękawicy ochronnej). Natomiast ekran pojemnościowy działa jedynie wtedy, kiedy dotykany jest przez materiał przewodzący prąd elektryczny (np. dłoń lub rysik).

W ofercie CSI znajdują się ekrany oparte na kontrolerach trzech producentów: ELO, Galaxy oraz Penmount. Wszyscy wymienieni cieszą się długoletnią praktyką.

UWAGA! Z doświadczenia wiemy, że wiele problemów związanych z obsługą ekranu dotykowego w systemie operacyjnym rozwiązuje instalacja najświeższego sterownika ze strony producenta danego kontrolera.

Jakich informacji potrzebujemy od klienta:

  • W jakich warunkach pracuje komputer (zapylenie, wilgotność, temp. otoczenia)?
  • Charakterystyka pracy operatora: co będzie robił? Jak często? Jak wygląda aplikacja?

Dlaczego warto postawić na ekrany dotykowe w przemyśle?

Przede wszystkim dlatego, że pozwalają one na intuicyjną obsługę aplikacji. Zamiast masy przycisków, wystarczy przyłożyć palec do powierzchni monitora, aby ustawić kursor w odpowiedniej pozycji bądź wykonać określone działanie w systemie. Do dyspozycji są ekrany:

– rezystancyjne (najczęściej wykorzystywane w przemyśle),
– pojemnościowe,
– podczerwone (InfraRed),
– akustyczne.

Z wymienionych, ostatnie trzy rzadziej wykorzystuje się w zakładach przemysłowych. Zamiast tego znajdą one swoje zastosowanie w miejscach o mniejszym zapyleniu lub tam, gdzie pracownicy nie muszą nosić specjalnych rękawic roboczych (co uniemożliwia korzystanie z modelu pojemnościowego), na przykład w biurach.

Zachęcamy do wyboru ekranów dotykowych (zarówno pojemnościowych, rezystancyjnych, jak i pozostałych), jakie proponujemy w firmie CSI. Oferujemy u nas kompleksowe rozwiązania systemów komputerów dla przemysłu. Dostarczamy jedynie nowoczesne, skrupulatnie dobrane urządzenia, które z całą pewnością świetnie sprawdzą się w Twoim zakładzie.

Dodatkowe informacje:

Sprawy techniczne (komputery przemysłowe, systemy operacyjne, wsparcie produktowe) – email:

 

Inne wpisy

Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?

Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM vs UDIMM W ciągu ostatniej dekady liczba rdzeni procesorów serwerowych gwałtownie wzrosła z 12 rdzeni na gniazdo do 96, a ostatnio do 128 rdzeni na gniazdo. Przepustowość pamięci skalowała…

Czytaj więcej
NVIDIA

Aetina – innowacyjne rozwiązania NVIDIA dedykowane AI

Aetina jest producentem innowacyjnych komputerów przemysłowych dedykowanych AI oraz specjalistycznych kart graficznych dla branż AI, IoT oraz Edge Computing. Udostępnia szereg rozwiązań z akceleracją GPU, wyposaża komputery oparte na architekturze ARM i x86 oraz układy ASIC w sztuczną inteligencję….

Czytaj więcej

Różnica pomiędzy NVMe a PCIe

Przy deskrypcji dysków SSD, termin „PCIe” jest zwykle pisany razem ze słowem „NVMe”, przez co może nasunąć się pytanie: Jaka jest różnica pomiędzy NVMe a PCIe? Nieustanny postęp technologiczny sprawia, że warto na moment cofnąć się do początków standardu…

Czytaj więcej