Czym jest Internet of Things?

IoT czyli Internet of Things jest szeroko rozumianą koncepcją bazującą na idei łączności między urządzeniami (M2M – machine to machine). Oznacza to, że zakłada ona możliwość komunikacji, wymiany, przetwarzania oraz gromadzenia danych przez urządzenia bez ingerencji człowieka – jedynie za pośrednictwem sieci komputerowej. Sama ideologia nie definiuje ilości możliwych urządzeń znajdujących się w takiej sieci, zatem mogą być ich miliony czy też nawet miliardy, jednakże wszystkie urządzenia muszą być w pełni dla siebie identyfikowalne.

Tematyka problemu:

 • Dobór odpowiednich urządzeń pod wybrane aplikacje
 • Kwestia łączności urządzeń w systemie IoT
 • Kształtowanie systemu IoT

Postęp:

Wraz z dynamicznie pędzącym postępem technologicznym rosną możliwości wykorzystania urządzeń komputerowych i elektronicznych do zrewolucjonizowania wielu sfer życia – od zastosowań w inteligentnym budownictwie, poprzez wspomaganie zawansowanych procesów w przemyśle do monitorowania oraz informowania nas o wielu aspektach codziennego życia.

Zastosowania przemysłowe:

Nowoczesne zakłady produkcyjne coraz częściej zawierzają idei IoT głownie ze względu na stosunkowo niewielkie koszty inwestycyjne w odniesieniu do ich możliwości oraz ilości wykonywanych zadań. Firma Advantech jest jednym z liderów rozwiązań dla branży IoT.

 

1. Komputery typu boxer

ARK-1123L jest zintegrowanym komputerem wykorzystującym pasywne chłodzenie, idealnym do zastosowań w roli przekaźnika lub kolektora danych. Jest to możliwe ze względu na szerokie możliwości pod kątem komunikacji tego urządzenia – WiFi3G lub bezpośrednie połączenie GbE, jak również ze względu na kompaktową budowę stwarzającą elastyczne możliwości instalacji urządzenia (VESA, szyna DINmontaż naścienny). Przygotowane przez firmę Advantech oprogramowanie SUSIAcces dedykowane do rozwiązań IoT pozwala na efektywne zarządzanie zebranymi danymi.

Produkty typu ARK-11xx znajdują często zastosowania na liniach produkcyjnych jako systemy nadzorcze, m.in. sprawdzające poprawność parametrów wytwarzanych produktów, kontrolujące tempo pracy linii czy też poprawność działania całego systemu.

 

2. Komputery typu mini-ITX

AIMB-215 jest płytą główną typu Mini-ITX:

 • Posiadającą wbudowany procesor typu Intel Celeron Quad Core,
 • Obsługującą pamięć typu DDR3,
 • Obsługującą do 6 portów COM, 8 portów USB (w tym jeden USB3.0),
 • Kanał VGA/DP1.2/24-bitowy dwukanałowy LVDS obsługujące wyświetlanie obrazów w rozdzielczości do 2560 x 1600 (VGA, DP1.2) lub 1920 x 1200 (LVDS)
 • Obsługującą dwa porty GbE 10/100/1000 Mbps – Realtek 8111E
 • Posiadającą niewielkie rozmiary: 170 mm x 170 mm

 

Obudowa typu Mini-ITX

Płyta tego typu w połączeniu z obudową typu mini-ITX – AIMB T1000, o grubości zaledwie 43mm, znajdują często zastosowanie w cyfrowych systemach informacyjnych, jakie można znaleźć m.in. w centrach handlowych, na lotniskach, w terminalach dworcowych, na halach wystawowych. Urządzenia te cieszą popularnością ponieważ ich montaż, obsługa oraz utrzymanie są wyjątkowo proste. Ze względu na swoją wydajność, możliwość wyświetlania obrazów w rozdzielczościach WUXGA oraz WQXGA, a także szerokiemu zakresowi wejść oraz wyjść spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Oprogramowanie SUSIAcces pozwala na zarządzanie przekazywanymi informacjami w czasie rzeczywistym, w wyjątkowo niezawodny sposób.

 

3. Rozwiązania bezprzewodowe w IoT

WISE-3310 jest bramką, której budowa oparta jest na technologii ARM ze zintegrowaną obsługą węzłów 6LowPAN. Bramki z serii 3000 mogą obsługiwać do 200 węzłów czujnikowych jednocześnie z niezawodnością na poziomie 99.999%, ponadto jako urządzenia dedykowane dla technologii IoT posiadają takie funkcje jak:

 • Możliwość instalacji do 4 anten do obsługi łączności komórkowejGPSWiFi oraz WPAN
 • Kontrola dostępu, niezawodność połączeń, ochrona przed DoS
 • Zgodność ze standardem IEEE 802.15.4e

 

 

 

WISE-3021 jest węzłem czujnikowym pozwalającym na dołączenie do niego przyrządów pomiarowych pozwalających na obserwację takich wielkości jak pH/ORP, przewodność, zawartość nitratów i fosforatów, przepływ płynów etc. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz energooszczędnych rozwiązań baterie tego typu węzłów potrafią osiągnąć żywotność od 5 do 10 lat. Aby jak najefektywniej wykorzystać możliwości WISE-3021 możliwe jest łączenie kilku rodzajów czujników do pojedynczego urządzenia.

Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu SUSIAcces kontrola poszczególnych urządzeń jest wyjątkowo sprawna, dzięki czemu dalsza analiza zebranych danych nie jest problematyczna.

 

 

 

 

Zastosowanie takich rozwiązań jest wyjątkowo szerokie:

 • Badania składu gazów (CO, CO2, NH3, NO2, SH2, O2, O3, H2, CH4, izobutan, etanol, węglowodory w fabrykach, rafineriach, elektrowniach
 • Badania wody (pH, ORP, DO, przewodność, nitraty, fosforaty, przepływ płynów, wskaźniki wysokości)
 • Badania integralności struktur (wykrywanie pęknięć, akcelerometr, badanie przesunięć, poziom nawilżenia gleby)
 • Inteligentne drogi (temperatura, czujniki światła, natężenia dźwięku, wykrywanie pęknięć, czujniki oblodzenia)

4. Urządzenia DAQ

Moduły ADAM z serii 6200 są urządzeniami przeznaczonymi do zdalnego zarządzania jednostkami DAQ. Urządzenia z tej serii oferują:

 • Szeroki zakres konfiguracji wejść/wyjść w zależności od modelu,
 • Możliwość zdalnego monitorowania oraz kontroli aplikacji,
 • Możliwość łączenia urządzeń w łańcuchy z ochroną przed auto-bypass,
 • Zdolność grupowej konfiguracji urządzeń,
 • Elastyczny, w pełni definiowalny przez użytkownika adres Modbus,
 • Obsługę wielu protokołów: Modbus TCPTCP/IPUDPHTTPDHCP,
 • Obsługę języków: XMLHTML 5Java Script.

Urządzenia ADAM z serii 6200 posiadają wiele zaawansowanych funkcji, dzięki czemu oferują one użytkownikowi dużo różnorodnych możliwości. Dobrze zintegrowany układ sterowania poprzez Ethernet sprawia, że moduł znajduje szerokie zastosowanie w systemach IoT. Konstrukcja urządzenia powoduje, że jego montaż oraz obsługa jest prosta.

Podsumowanie:

Coraz większe wymagania stawiane dzisiejszemu przemysłowi przekładają się na rozwój nowych technologii, co powoduje że pojęcie IoT jest coraz częściej słyszane i wykorzystywane zarówno w życiu codziennym, jak i przemyśle. Użytkowanie urządzeń elektronicznych powoduje  nie tylko oszczędność czasu i możliwość zminimalizowania liczby obiektów, ale także znacznie większą wiarygodność przetwarzanych danych oraz szersze ramy czasowe pozwalające na szybsze reagowanie w przypadku usterek czy konieczności zmian parametrów pracy układów. CSI jako firma zajmująca się szeroko rozumianymi komputerowymi urządzeniami przemysłowymi służy pomocą również w doborze urządzeń ukierunkowanych na pracę w systemie IoT.

Pozostałe aktualności

Ramka danych CAN

Ramka danych CAN i mechanizmy zapewniające niezawodność

Ramka danych CAN. Formaty Klasyczny protokół CAN obsługuje dwa formaty ramki danych CAN. Zasadniczo różnią się one tylko długością identyfikatora CAN. Classical Base Frame Format (CBFF)” obsługuje długość 11 bitów dla identyfikatora CAN, a „Classical Extended Frame Format (CEFF)” obsługuje…

Dowiedz się więcej
Standard CAN

Magistrala CAN

Powstanie i zastosowanie magistrali CAN Controller Area Network (CAN) to standard magistrali transmisyjnej stworzony przez firmę Robert Bosch GmbH już na początku lat osiemdziesiątych. Standard CAN powstał w wyniku zapotrzebowania branży motoryzacyjnej. Ilość i skomplikowanie wszelkich elektronicznych elementów…

Dowiedz się więcej
Technologia VPX

Technologia VPX

Technologia VPX została zaprezentowana na targach Bus & Board (VITA) już w 2004, ale dopiero w ostatnich latach zyskuje na popularności, głównie ze względu na rosnącą liczbę producentów i na spadające ceny. VPX, zdefiniowany przez grupę roboczą VITA (ang. VME…

Dowiedz się więcej