Co to jest moduł SFP i do czego służy?

moduły sfp

Moduł SFP jest to mały nadajnik-odbiornik wpinany w złącza różnych urządzeń sieciowych, który pozwala rozszerzyć funkcjonalność urządzenia o dodatkowe standardy komunikacyjne. Z tego powodu często nazywany jest „wkładką SFP”.

Korzystanie z SFP ma wiele zalet w porównaniu ze stałymi interfejsami do transmisji danych i sieci telekomunikacyjnych.

Co to jest moduł SFP?

Znany również jako mini-gigabitowy (Mini-GBIC) konwerter interfejsu, kompaktowy moduł o małym rozmiarze. Można go podłączyć bezpośrednio do fizycznego portu urządzenia sieciowego. Może realizować konwersję sygnału elektrycznego i optycznego, aby zwiększyć oryginalną odległość łącza. Akceptuje zarówno kable optyczne, jak i miedziane, jest szeroko obsługiwany przez kilka różnych urządzeń sieciowych.

Jakie moduły SFP są używane?

Moduł SFP służy do łączenia kabli światłowodowych z przełącznikami sieciowymi i innymi urządzeniami komunikacyjnymi, takimi jak przemysłowe przełączniki Ethernet i konwertery mediów. Urządzenie z możliwością wymiany podczas pracy umożliwia użytkownikowi wyposażenie portu interfejsu w dowolny odpowiedni typ nadajnika-odbiornika. Jest on niezbędny do połączeń światłowodowych.

Moduły SFP obsługują kilka różnych standardów komunikacyjnych, takich jak gigabitowa sieć Ethernet, synchroniczna hierarchia cyfrowa, synchroniczna sieć optyczna i kanał światłowodowy. W większości przypadków urządzenia SFP są używane w transmisji sieciowej 1G zarówno na krótkie, jak i na duże odległości, w zależności od standardu klasyfikacji.

Jakie są rodzaje modułów SFP?

Istnieje wiele różnych typów modułów SFP, które działają z różnymi długościami fal i różnymi odległościami między urządzeniami. Niektóre z głównych typów modułów SFP obejmują:

– 1000BASE-T SFP: zaprojektowany z interfejsem RJ45 i obsługuje odległość sieci do 100 metrów podczas pracy z kablem CAT5.

– 1000BASE-SX SFP: wielomodowy SFP krótkiego zasięgu, który działa na długości fali 850 nanometrów na wielomodowym włóknie LC i może osiągać odległości do 550 metrów.

– 1000BASE-LX SFP: używany do transmisji na duże odległości i obsługuje 10-kilometrowe łącze działające na długości fali 1310 nanometrów za pośrednictwem jednomodowego dupleksowego kabla LC.

– 1000BASE-EX SFP: może osiągnąć odległości 40 kilometrów za pomocą jednomodowych dupleksowych kabli LC.

– 1000BASE-ZX SFP: obsługuje 80-kilometrowe łącze za pośrednictwem jednomodowych dupleksowych kabli LC.

Produkty modułu SFP firmy Antaira

Antaira Technologies jest dostawcą przemysłowych rozwiązań sieciowych, w tym szerokiej gamy małych nadajników-odbiorników wtykowych. Moduły tego producenta tworzą niezawodne połączenia i mogą być używane z mediami miedzianymi i światłowodami wielomodowymi, a także światłowodami jednomodowymi w trudnych warunkach środowiskowych.

Pozostałe aktualności

Ramka danych CAN

Ramka danych CAN i mechanizmy zapewniające niezawodność

Ramka danych CAN. Formaty Klasyczny protokół CAN obsługuje dwa formaty ramki danych CAN. Zasadniczo różnią się one tylko długością identyfikatora CAN. Classical Base Frame Format (CBFF)” obsługuje długość 11 bitów dla identyfikatora CAN, a „Classical Extended Frame Format (CEFF)” obsługuje…

Dowiedz się więcej
Standard CAN

Magistrala CAN

Powstanie i zastosowanie magistrali CAN Controller Area Network (CAN) to standard magistrali transmisyjnej stworzony przez firmę Robert Bosch GmbH już na początku lat osiemdziesiątych. Standard CAN powstał w wyniku zapotrzebowania branży motoryzacyjnej. Ilość i skomplikowanie wszelkich elektronicznych elementów…

Dowiedz się więcej
Technologia VPX

Technologia VPX

Technologia VPX została zaprezentowana na targach Bus & Board (VITA) już w 2004, ale dopiero w ostatnich latach zyskuje na popularności, głównie ze względu na rosnącą liczbę producentów i na spadające ceny. VPX, zdefiniowany przez grupę roboczą VITA (ang. VME…

Dowiedz się więcej