Co to jest moduł SFP i do czego służy?

moduły sfp

Moduł SFP jest to mały nadajnik-odbiornik wpinany w złącza różnych urządzeń sieciowych, który pozwala rozszerzyć funkcjonalność urządzenia o dodatkowe standardy komunikacyjne. Z tego powodu często nazywany jest „wkładką SFP”.

Korzystanie z SFP ma wiele zalet w porównaniu ze stałymi interfejsami do transmisji danych i sieci telekomunikacyjnych.

Co to jest moduł SFP?

Znany również jako mini-gigabitowy (Mini-GBIC) konwerter interfejsu, kompaktowy moduł o małym rozmiarze. Można go podłączyć bezpośrednio do fizycznego portu urządzenia sieciowego. Może realizować konwersję sygnału elektrycznego i optycznego, aby zwiększyć oryginalną odległość łącza. Akceptuje zarówno kable optyczne, jak i miedziane, jest szeroko obsługiwany przez kilka różnych urządzeń sieciowych.

Jakie moduły SFP są używane?

Moduł SFP służy do łączenia kabli światłowodowych z przełącznikami sieciowymi i innymi urządzeniami komunikacyjnymi, takimi jak przemysłowe przełączniki Ethernet i konwertery mediów. Urządzenie z możliwością wymiany podczas pracy umożliwia użytkownikowi wyposażenie portu interfejsu w dowolny odpowiedni typ nadajnika-odbiornika, który jest często niezbędny do połączeń światłowodowych.

Moduły SFP obsługują kilka różnych standardów komunikacyjnych, takich jak gigabitowa sieć Ethernet, synchroniczna hierarchia cyfrowa, synchroniczna sieć optyczna i kanał światłowodowy. W większości przypadków urządzenia SFP są używane w transmisji sieciowej 1G zarówno na krótkie, jak i na duże odległości, w zależności od standardu klasyfikacji.

Jakie są rodzaje modułów SFP?

Istnieje wiele różnych typów modułów SFP, które działają z różnymi długościami fal i różnymi odległościami między urządzeniami. Niektóre z głównych typów modułów SFP obejmują:

– 1000BASE-T SFP: zaprojektowany z interfejsem RJ45 i obsługuje odległość sieci do 100 metrów podczas pracy z kablem CAT5.

– 1000BASE-SX SFP: wielomodowy SFP krótkiego zasięgu, który działa na długości fali 850 nanometrów na wielomodowym włóknie LC i może osiągać odległości do 550 metrów.

– 1000BASE-LX SFP: używany do transmisji na duże odległości i obsługuje 10-kilometrowe łącze działające na długości fali 1310 nanometrów za pośrednictwem jednomodowego dupleksowego kabla LC.

– 1000BASE-EX SFP: może osiągnąć odległości 40 kilometrów za pomocą jednomodowych dupleksowych kabli LC.

– 1000BASE-ZX SFP: obsługuje 80-kilometrowe łącze za pośrednictwem jednomodowych dupleksowych kabli LC.

Produkty modułu SFP firmy Antaira

Antaira Technologies jest dostawcą przemysłowych rozwiązań sieciowych, w tym szerokiej gamy małych nadajników-odbiorników wtykowych. Moduły tego producenta tworzą niezawodne połączenia i mogą być używane z mediami miedzianymi i światłowodami wielomodowymi, a także światłowodami jednomodowymi w trudnych warunkach środowiskowych.

Pozostałe aktualności

switche

Komunikacja przemysłowa – wybierz odpowiednie rozwiązanie

Wybór odpowiedniego przełącznika Ethernet do aplikacji ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania sieci. Przy określaniu, jaki przełącznik Ethernet kupić, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników – od szybkości przesyłania danych po zabezpieczenie sieci w przyszłości. Dowiedz się…

Dowiedz się więcej
switche

Kable światłowodowe: Czym są i jak działają?

Wyobraź sobie świat bez komunikacji na duże odległości, w którym transmisja danych między różnymi krajami i przez oceany jest niemożliwa. Taka rzeczywistość istniałaby bez światłowodów, które są ważnym narzędziem łączącym nasz Świat. Dowiedz się więcej o kablach światłowodowych w…

Dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo cybernetyczne systemów automatyki przemysłowej

Jesienią 2014 roku miał miejsce cyberatak na jeden z zakładów metalurgicznych na terenie Niemiec. Hakerzy stosując sztuczki socjotechniczne i jednocześnie wykorzystując luki w zabezpieczeniach przejęli kontrolę nad systemem SCADA zarządzającym pracą systemów automatyki doprowadzając do przegrzania pieca hutniczego. W…

Dowiedz się więcej