ACCESS POINT VS. ROUTER: JAKIE SĄ RÓŻNICE?

router

Punkty dostępowe i routery są niezbędne do efektywnej sieci bezprzewodowej. Mają kilka wyraźnych różnic i te różnice mogą sprawiać wrażenie trudnych do zrozumienia. Aby w pełni pojąć poszczególne role i możliwości tych ważnych elementów wyposażenia, zapoznaj się z poniższym przewodnikiem na temat różnic między punktami dostępu, a routerami.

Punkty dostępu

Punkty dostępowe to kluczowe elementy wyposażenia w sieci, ponieważ mają możliwość rozszerzania zasięgu bezprzewodowego. Łączą się bezpośrednio z siecią przewodową i dają urządzeniom możliwość bezprzewodowego łączenia się z siecią. W ten sposób pozwalają sieci rozciągać się na większe odległości, niż pozwala na to każdy router w infrastrukturze. W rezultacie punkty dostępowe mogą eliminować martwe strefy w sieci, zwiększając ich przepustowość. Ze względu na zdolność do rozszerzania zasięgu bezprzewodowego punkty dostępowe są szczególnie korzystne w przypadku większych, bardziej rozpowszechnionych aplikacji. Ponieważ każdy punkt dostępowy oferuje określony zakres zasięgu, należy zainstalować kilka punktów, aby zapewnić pełny zasięg sieci bezprzewodowej w aplikacji.

Routery

Routery są przeznaczone do zarządzania ruchem sieciowym i kierowania nim poprzez przesyłanie sygnałów sieci przewodowej i bezprzewodowej między węzłami. W tym celu router zbiera sygnały ze sprzętu dostawcy usług internetowych. Następnie przekazuje dane do określonego urządzenia w sieci, aż dotrą one do zamierzonego miejsca docelowego. Urządzenia mogą łączyć się z routerami za pośrednictwem połączeń przewodowych i bezprzewodowych. Do prawidłowego zarządzania ruchem w sieci może być potrzebnych kilka routerów.

Chociaż punkty dostępu nie mogą działać jako routery, routery mogą służyć jako punkty dostępu. To powiedziawszy, punkty dostępu nie są przestarzałe. Wykorzystanie punktów dostępu do rozszerzenia zasięgu routera jest zazwyczaj bardziej wydajną opcją niż instalowanie wielu routerów w celu zaspokojenia potrzeb większych aplikacji.

Access pointy i routery w naszej ofercie

W ramach działalności firmy CSI, dostarczamy nowoczesne rozwiązania również z tego zakresu. Prowadzimy między innymi consulting w obszarze access pointów oraz routerów. Zajmujemy się też doborem odpowiednich urządzeń, a także ich konfiguracją. Chętnie dzielimy się wiedzą na temat nowoczesnych technologii, tak aby Twoja firma działa w pełni sprawnie, zgodnie z najnowszymi, cyfrowymi trendami. Skoro już wiesz co to jest access point oraz router, a także czym się różnią te dwa rozwiązania, możesz z powodzeniem z nich korzystać w działalności swojego biznesu.

Dzięki nam z całą pewnością wyprzedzisz konkurencję i pozostawisz ją na rynku daleko w tyle. Wystarczy tylko, że zdecydujesz się zainwestować w nowoczesne rozwiązania, jakie dostarczamy w ramach działalności naszej firmy. Zespół CSI zajmie się wyborem, dostarczeniem, montażem, a także konfiguracją sieci opartych na punktach dostępowych oraz routerach, zachęcamy więc do skorzystania z naszej oferty usługowej już teraz. Jesteśmy specjalistami w branży teleinformatycznej, cieszymy się pozytywnymi opiniami wielu zadowolonych klientów.

Access point vs. router – co wybrać?

Punkt dostępu, często określany jako AP, to urządzenie, które łączy urządzenia bezprzewodowe (takie jak laptopy, smartfony i tablety) z siecią przewodową. Działa on jako most pomiędzy siecią przewodową i bezprzewodową, umożliwiając bezproblemową komunikację pomiędzy urządzeniami. Punkty dostępowe są zwykle używane w dużych przestrzeniach, takich jak biura lub miejsca publiczne, gdzie wiele urządzeń musi połączyć się z tą samą siecią. Mogą być również wykorzystywane do rozszerzenia zasięgu istniejącej sieci bezprzewodowej poprzez tworzenie dodatkowych punktów dostępu z routera (access point z routera).

Z drugiej strony router jest bardziej wszechstronnym urządzeniem, które nie tylko łączy wiele urządzeń z jednym łączem internetowym, ale także zarządza ruchem między nimi. Wykonuje takie funkcje jak przydzielanie adresów IP, translacja adresów sieciowych i ochrona przed zaporą ogniową. Router może również pełnić funkcję punktu dostępowego, zapewniając łączność bezprzewodową urządzeniom znajdującym się w jego zasięgu.

Access point czy router? Podsumowanie

Podsumowując, wybór między punktem dostępu a routerem zależy od konkretnych potrzeb i wielkości sieci. Jeśli szukasz rozszerzenia zasięgu istniejącej sieci bezprzewodowej lub zapewnienia łączności w dużej przestrzeni, punkt dostępu będzie idealnym wyborem. Jeśli jednak potrzebujesz zaawansowanych funkcji, takich jak zarządzanie ruchem, przydzielanie adresów IP i ochrona przed zaporą, router będzie bardziej odpowiednią opcją. Zawsze rozważaj cechy i możliwości obu urządzeń podczas podejmowania decyzji, aby zapewnić niezawodną i wydajną infrastrukturę sieciową.

Inne wpisy

Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?

Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM vs UDIMM W ciągu ostatniej dekady liczba rdzeni procesorów serwerowych gwałtownie wzrosła z 12 rdzeni na gniazdo do 96, a ostatnio do 128 rdzeni na gniazdo. Przepustowość pamięci skalowała…

Czytaj więcej
NVIDIA

Aetina – innowacyjne rozwiązania NVIDIA dedykowane AI

Aetina jest producentem innowacyjnych komputerów przemysłowych dedykowanych AI oraz specjalistycznych kart graficznych dla branż AI, IoT oraz Edge Computing. Udostępnia szereg rozwiązań z akceleracją GPU, wyposaża komputery oparte na architekturze ARM i x86 oraz układy ASIC w sztuczną inteligencję….

Czytaj więcej

Różnica pomiędzy NVMe a PCIe

Przy deskrypcji dysków SSD, termin „PCIe” jest zwykle pisany razem ze słowem „NVMe”, przez co może nasunąć się pytanie: Jaka jest różnica pomiędzy NVMe a PCIe? Nieustanny postęp technologiczny sprawia, że warto na moment cofnąć się do początków standardu…

Czytaj więcej