Aplikacje wykorzystywane w bezzałogowych samolotach – NanoCOM-BT firmy Aaeon

CSI - kompletne rozwiązania systemów komputerowych dla przemysłu

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV), nazywane także dronami, od lat znajdują zastosowanie w przemyśle militarnym, podczas misji wojskowych, pełniąc rolę narzędzi do nadzoru i obserwacji oraz zapewniając bezpieczeństwo. Urządzenia te stają się coraz częściej cenną aplikacją wykorzystywaną w celach rozrywkowych. To właśnie między innymi za pomocą dronów można uchwycić najbardziej zapierające dech w piersiach widoki z przeróżnych zakątków świata.

Popularyzacja tych małych, latających maszyn związana jest z rozwojem technologii i jej ewolucją w stronę tańszej i mniejszej elektroniki. Jednak nie cena jest tutaj najważniejsza, istotniejszym tematem jest kwestia jakości materiałów czy mocy przetwarzania. Mniejsza elektronika jest bardziej podatna na uszkodzenia, natomiast miniaturyzacja cywilnych UAVskutkuje montażem akumulatorów o mniejszej pojemności, co znacznie skraca czas lotu.

Chcąc przezwyciężyć te trudności Stany Zjednoczone (ekspert w dziedzinie UAV) zwrócił się z prośbą do Aaeona o pomoc w znalezieniu rozwiązania pomiędzy jakością i miniaturyzacją. Rozwiązaniem Aaeona był moduł CPU NanoCOM-BT COM Express.

Konstruując urządzenia przeznaczone do lotu, trzeba brać pod uwagę wiele elementów, takich jak masa obiektu, ale również jego zdolność do pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Moduł NanoCOM-BT jest mały (84 x 55mm) i lekki (waży zaledwie 0.2 kg). Posiada siedem portów USB oraz osiem portów GPIO, oferuje wiele sposobów interakcji z procesorem, podczas gdy eMMC zapewnia dostęp do wbudowanego systemu operacyjnego oraz miejsce na przechowywanie danych.

Urządzenie dzięki zastosowaniu Wide Temperature Assurance (WiTAS) Aaeona pozwala na pracę w szerokim zakresie temperatur od -40 do 85°C, dzięki czemu doskonale nadaje do montażu w dronach.

Elementy składowe NanoCOM-BT są tak dobrane, aby nadawały się do użytku zewnętrznego (wszystkie główne części są wlutowane – bez konieczności użycia gniazd). Ponadto dodatkowa powłoka zapewnia większą ochronę przed nieznanymi warunkami zewnętrznymi, na które może być narażony sprzęt.

Innym ważnym elementem konstrukcji dronów jest ich efektywność operacyjna i czas pracy. Komputer SOC, oferowany przez CSI, wyposażony jest w procesor Intel Atom Series, posiadający odpowiednią moc obliczeniową, która jest niezbędna w aplikacjach dedykowanych dla UAV (w szczególności tych wykorzystujących fotografię i możliwość rejestracji wideo).

NanoCOM-BT charakteryzuje się niskim poborem mocy, procesor nadaje się do wymagających aplikacji, a z drugiej strony jego energooszczędność pomaga przedłużyć żywotność akumulatorów w UAV.

Popularyzacja UAV jest kolejnym przykładem tego, jak pojawienie się technologii pomaga w tworzeniu tego, co kiedyś było poza zasięgiem i jak pozwala to przekształcić aplikacje w coś użytecznego i niedrogiego.

Inne wpisy

ICS-6280 – 4-portowe urządzenie sieciowe na szynę DIN z opcją bypass

ICS-6280 to 4-portowe urządzenie sieciowe klasy przemysłowej do montażu na szynę DIN, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu optymalnej wydajności pracy w trudnych warunkach. Produkt od AAEON posiada procesor Intel® Atom™ x6425E i oferuje większą wydajność w porównaniu…

Czytaj więcej

Dyski SV240 TCG firmy Apacer z certyfikatem FIPS 140-2

Stacje bazowe 5G podejmują kluczowe zadania lokalnej transmisji i konwersji danych, stanowiąc niezawodną rolę w infrastrukturze przetwarzania brzegowego. Sieć 5G zapewnia bezprzewodową łączność szerokopasmową oraz szybszą i niezawodną komunikację elektroniczną pomiędzy urządzeniami (Machine to Machine) w rozbudowie IIoT….

Czytaj więcej

Tablet RTC-710AP – Niewiarygodnie trwała i wytrzymała konstrukcja

AAEON wprowadza na rynek RTC-710AP – wytrzymały tablet przemysłowy cechujący się lepszą wydajnością w stosunku do swoich poprzedników. Model z serii RTC wyposażony jest w procesor Intel® Celeron™ N3350 (opcjonalnie N4200). Jest jak dotąd najbardziej wszechstronnym i wielofunkcyjnym tabletem…

Czytaj więcej