Licencjonowanie systemów Microsoft
Z naszego doświadczenia wiemy, że wymogi i ograniczenia licencyjne systemów Microsoft nie są znane większości klientów. Szukanie tych informacji na stronie Microsoft’u jest niezwykle uciążliwie, ponieważ nie mają oni jasno podanych tych danych. Poniżej prezentujemy podział poszczególnych licencji wraz z wyjaśnieniem ich cech charakterystycznych.
Tematyka problemu:
- Jaką licencję dobrać do tworzonej aplikacji?
- Określenie różnic między licencjami OEM, BOX, MOLP, Embedded itp.
- Ograniczenia licencyjne poszczególnych produktów Microsoft
- Downgrade do niższych systemów operacyjnych – kompatybilność ze starszymi systemami operacyjnymi
Wsparcie CSI:
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, CSI świadczy wsparcie merytoryczne w wyborze odpowiedniej licencji systemu Microsoft. Dodatkowo udzielamy również informacji na temat zasad downgrade’u do starszego systemu operacyjnego. Może to być konieczne w przypadku, gdy aplikacja nie współpracuje z najnowszą wersją systemu operacyjnego (np. Windows 8 czy Windows 7), a działa poprawnie na starszych jego wersjach (np. Windows XP). Starsze wersje systemów operacyjnych nie są już dostępne w normalnej sprzedaży, dlatego oferujemy pomoc w przeprowadzeniu procedury downgrade’u, czyli legalnego zainstalowania starszej wersji systemu operacyjnego po zakupie nowego.
Poniżej znajduje się krótka charakterystyka poszczególnych licencji:
- Microsoft OEM – najpopularniejszy i bardzo tani kanał dystrybucji przeznaczony dla tzw. System Builders. W praktyce oznacza to, że klient nabywa komputer z preinstalowanym systemem operacyjnym. Użytkownik otrzymuje oryginalny nośnik instalacyjny. Wadą tego kanału dystrybucji jest stosunkowo krótki cykl życia produktów oraz konieczność zakupu nowych licencji w przypadku zgubienia naklejki licencyjnej czy też nośnika.
- Microsoft BOX – kanał przeznaczony zarówno dla System Builder’ów oraz dla użytkowników prywatnych. Licencja ta uprawnia do przenoszenia oprogramowania na różne urządzenia, ale trzeba pamiętać, że jednocześnie dane oprogramowanie może być zainstalowane tylko na jednym komputerze. Instalacja na drugim urządzeniu niesie za sobą konieczność odinstalowania oprogramowania na pierwszym urządzeniu.
- Embedded – określenie „embedded system” oznacza system komputerowy lub urządzenie z obrazem zaprojektowanym pod konkretną aplikację. W praktyce komputer nie może pełnić funkcji jednostki wielofunkcyjnej lub ogólnego przeznaczenia (np. komputer osobisty). Preinstalowany system jest zoptymalizowany pod kątem danego sprzętu lub/i aplikacji.
Do kluczowych cech systemu embedded należy: preinstalowany system operacyjny, system dedykowany pod konkretną funkcję przemysłową, opcjonalny nośnik instalacyjny (klient nie musi go otrzymać).
Zaletami korzystania z kanału Microsoft Embedded Channel między innymi są: prosty model licencjonowania (jedynie naklejka licencyjna), dostępne modularne wersje systemów operacyjnych (Windows Embedded Standard, Windows CE), długi czas życia produktów (np. nadal dostępny jest system DOS 6.22), naklejki licencyjne niezależne od języka czy wersji systemu, dostępne wszystkie wersje językowe.
- MOLP – Otwarta Licencja Microsoftu, jest to najprostsza forma zakupu bezterminowych licencji oprogramowania.
Otwarta Licencja Microsoft jest w rzeczywistości dokumentem, który zezwala klientowi na użytkowanie oprogramowania na określonej w licencji liczbie stanowisk. Sama licencja nie zawiera jednak nośników (dyskietek czy instalacyjnych płyt), dlatego do powielenia oprogramowania niezbędne jest użycie legalnie nabytego nośnika instalacyjnego danego produktu, który powinien być zakupiony razem z licencją MOLP.
Pierwsze zamówienie od tego samego podmiotu musi opiewać na co najmniej 5 licencji dowolnych produktów Microsoft. Wielkość pierwszego zamówienia definiuje poziomy cenowe Klienta na najbliższe 2 lata od dokonania pierwszego zakupu. Jednocześnie przy początkowym zamówieniu tylko pięciu licencji można uzyskać znaczący rabat w porównaniu do wersji tych samych produktów sprzedawanych w sieciach detalicznych czy sklepach wysyłkowych.
Jakich informacji potrzebujemy od klienta:
- W przpadku chęci kupna licencji razem z zamawianym sprzętem lub samodzielnej licencji, jedyna informacja jakiej potrzebujemy, to którą konkretnie licencję klient sobie życzy?
Dodatkowe informacje:
W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami – email:
Inne wpisy
Zapobieganie błędom odczytu w pamięciach Hot i Cold Storage (ATP)
W dobie gwałtownego wzrostu i konsumpcji danych, wybór odpowiedniego medium przechowywania staje się wyzwaniem nie tylko pod względem pojemności, ale także niezawodności oraz integralności danych. W miarę jak urządzenia pamięci NAND flash przechodzą przez liczne operacje w swoim…
Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?
Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM vs UDIMM W ciągu ostatniej dekady liczba rdzeni procesorów serwerowych gwałtownie wzrosła z 12 rdzeni na gniazdo do 96, a ostatnio do 128 rdzeni na gniazdo. Przepustowość pamięci skalowała…
Aetina – innowacyjne rozwiązania NVIDIA dedykowane AI
Aetina jest producentem innowacyjnych komputerów przemysłowych dedykowanych AI oraz specjalistycznych kart graficznych dla branż AI, IoT oraz Edge Computing. Udostępnia szereg rozwiązań z akceleracją GPU, wyposaża komputery oparte na architekturze ARM i x86 oraz układy ASIC w sztuczną inteligencję….