Ustawienie trybu AT w komputerach przemysłowych

tryb AT w komputerach

Ustawienie włączania komputera po podaniu napięcia zasilania

Komputery przemysłowe są w stanie pracować w dwóch trybach zasilania AT (po podaniu napięcia) oraz ATX (po podaniu napięcia oraz przyciśnięciu włącznika). W tym artykule skupiamy się na omówieniu tego pierwszego.
AT jest trybem, w którym po podaniu napięcia jednostka komputerowa zaczyna się uruchamiać. Jest on niezwykle ważny, chociażby z punktu widzenia użytkowników na przykład hali produkcyjnej, na której zasilanie (w tym również komputery) jest wyłączane na noc. Tryb AT pozwala uruchomić wszystkie jednostki w tym samym czasie poprzez przełączenie np. bezpiecznika w skrzynce rozdzielczej.
Drugim powodem dla którego tryb AT jest niezwykle istotny w komputerach przemysłowych stanowi sytuacja, gdy następuje chwilowy zanik napięcia. W przypadku gdyby komputer był ustawiony w trybie ATX, po wystąpieniu zaniku napięcia jednostka nie włączyłaby się ponownie. W opisanej sytuacji, tryb AT powoduje natychmiastowe wzbudzenie komputera, jak tylko wróci napięcie.

Jak ustawić tryb AT w komputerach przemysłowych?

Sytuacja zależy od tego z jakim komputerem mamy do czynienia. Inaczej odbywa się to w komputerach opartych o płyty główne w formacie ATX, a inaczej w komputerach kompaktowych czy jednopłytkowych.

Jeśli chodzi o płyty główne w formacie ATX, to za przykład może posłużyć płyta główna AIMB-786 Advantech. W tym przypadku tryb AT możemy włączyć poprzez przełożenie zworki oznaczonej jako PSON1 z pinów 2-3 do pinów 1-2. Wszystkie niezbędne informacje łatwo można znaleźć w instrukcji obsługi oraz na grafice obok. Przypadek komputerów kompaktowych łatwo wyjaśnić na bazie komputera AAEON Boxer 6616. Tu kwestia przełączenia trybu AT/ATX wygląda jeszcze prościej. Wystarczy na froncie komputera przełączyć jeden switch (opis na rysunku poniżej).

Jednak nie w każdym komputerze kompaktowym jest to tak banalnie proste. W przypadku komputera Asrock IBOX-210D, aby zmienić tryb pracy jednostki na AT, należy otworzyć sprzęt i zmienić zworkę na laminacie płyty głównej. Najtrudniejszym i najbardziej skomplikowanym przypadkiem jest komputer jednopłytkowy. Niekiedy nie mamy fizycznej zworki do przełączenia jednostki komputerowej w tryb AT. I w takim przypadku należy skontaktować się z dostawcą sprzęt w celu customizacji biosu.

Inne wpisy

Hot i Cold Storage

Zapobieganie błędom odczytu w pamięciach Hot i Cold Storage (ATP)

W dobie gwałtownego wzrostu i konsumpcji danych, wybór odpowiedniego medium przechowywania staje się wyzwaniem nie tylko pod względem pojemności, ale także niezawodności oraz integralności danych. W miarę jak urządzenia pamięci NAND flash przechodzą przez liczne operacje w swoim…

Czytaj więcej

Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?

Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM vs UDIMM W ciągu ostatniej dekady liczba rdzeni procesorów serwerowych gwałtownie wzrosła z 12 rdzeni na gniazdo do 96, a ostatnio do 128 rdzeni na gniazdo. Przepustowość pamięci skalowała…

Czytaj więcej
NVIDIA

Aetina – innowacyjne rozwiązania NVIDIA dedykowane AI

Aetina jest producentem innowacyjnych komputerów przemysłowych dedykowanych AI oraz specjalistycznych kart graficznych dla branż AI, IoT oraz Edge Computing. Udostępnia szereg rozwiązań z akceleracją GPU, wyposaża komputery oparte na architekturze ARM i x86 oraz układy ASIC w sztuczną inteligencję….

Czytaj więcej