Wentylatory z opcją montażu bez użycia narzędzi. Efektywne zarządzanie ciepłem

Wynalezienie wentylatora filtrującego przez Otto Pfannenberga w 1958 r. było kamieniem milowym w dziedzinie przemysłowego zarządzania ciepłem. Po wielu latach firma Pfannenberg jest jedną z niewielu, które są w stanie zapewnić odpowiednie urządzenia spełniające praktycznie wszystkie wymagania przemysłowe na całym świecie. Świadczą o tym chociażby oznaczenia certyfikatów przy produktach (cURus, cULus, CSA, EAC, CE). Wentylatory filtrujące 4.0 z serii εCOOL to linia produktów, znajdujących się w ofercie CSI, będąca odpowiedzią na rosnące wymagania przemysłu oraz wymogi dotyczące eksploatacji, wydajności i opłacalności.

Produkty z serii εCOOL wyróżnia: 

  • efektywność energetyczna

  • bezpieczeństwo dla środowiska

  • niezwykła łatwość obsługi

Minimalne zużycie energii i opatentowany system mocowania 

Lata doświadczeń firmy spowodowały, że wentylatory filtrujące Pfannenberg stały się swoistym wzorem dla innych. Dzięki żebrom oraz łopatkom wirnika zoptymalizowanym pod kątem przepływu osiągają one szczególnie wysokie natężenie przepływu powietrza przy minimalnym zużyciu energii, zachowując przy tym niezwykle wysoki stopień ochrony IP 55.

Ponadto płaski profil i monochromatyczna konstrukcja doskonale komponują się z nowoczesnymi maszynami oraz instalacjami. Natomiast opatentowany system mocowania w czterech narożach na zatrzaski umożliwia szybki i bezpieczny montaż bez dodatkowych narzędzi. Dzięki temu materiał filtracyjny można wymienić w ciągu zaledwie kilku sekund. Wentylatory filtrujące 4.0 można też bez problemu integrować, gdyż pasują do większości wycięć w szafach.

Cała gama wentylatorów Pfannenberg jest dostępna w ofercie CSI (tutaj). A wyodrębniono w niej następujące serie:

Wentylatory filtrujące odporne na promieniowanie UV

Wyposażone są w trzy klasy wydajności i według danych producenta gwarantują przepływ powietrza od 19 do 705 m³/h. Zapewniają stopień ochrony IP 54/55. Klasa jakości maty filtrującej zgodnie z normą EN 779 to G4. Przy wersji IP 55 są też odporne na promieniowanie UV. Podstawowa kolorystyka jest w barwie RAL7035, a inne kolory producent udostępnia są na zamówienie. Zakres temperatur pracy to przedział od –40 do +55°C. Filtry wylotowe do wentylatorów są dopasowane do każdej serii. Posiadają taki sam kształt jak one, a wycięcie jest zgodne z rozmiarem montażowym urządzeń. Montaż we wszystkich przypadkach – na opatentowany zatrzask. Możliwe jest mocowanie drzwiowe bez śrub, zgodnie z normą VDE 0113 (EN 60204). Filtry posiadają także zintegrowaną uszczelkę piankową do obudowy. Prosta wymiana maty filtrującej w czasie pracy urządzenia. Z ofertą εCOOL można zapoznać się klikając tutaj.

Wentylatory filtrujące typu EMC

W większości przypadków przemysłowe szafy sterownicze wykonane są z blachy stalowej. Zastosowanie takiego materiału sprawia, że szafy sterownicze zapewniają bardzo dobrą ochronę przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Wycięcie na wentylator filtrujący w szafie sprawia, że ta ochrona jest jednak ograniczona. Ponieważ urządzenie jest zazwyczaj wykonane z plastiku – fale elektromagnetyczne mogą przedostawać się poprzez otwór w obu kierunkach. Wentylatory marki Pfannenberg z filtrem EMC uszczelniają ten otwór, posiadając bezpieczny zestyk, możliwy dzięki ulepszonym stykom sprężynowym na siatce ekranującej. Dostępne są w trzech klasach wydajności. Gwarantowany przez producenta zakres przepływu powietrza zależności od modelu: 19-925 m³/h, a stopień ochrony to IP 54/IP 55. Kolor podstawowy to RAL7035. W przypadku wariantu z IP 55 gwarantowana odporność na promieniowanie UV. Rekomendowany zakres temperatur pracy: –40 ~ +55 °C

Dachowe wentylatory filtrujące

Zapewniają optymalne przejście powietrza i równomierny rozkład temperatury (wspomaganie naturalnej konwekcji). Montaż możliwy bez użycia narzędzi poprzez opatentowany system szybkiego mocowania zatrzaskowego. Posiadają również trzy klasy wydajności o stopniu ochrony IP 54 (w opcji IP 33). Gwarantowany przez producenta przepływ powietrza: 350/500 m³/h. Klasa jakości maty filtrującej zgodnie z normą EN 779 to G4 w kolorze podstawowym RAL7035 (inne dostępne na życzenie). Zakres temperatur pracy: –15 ~ +55 °C. Do tego typu wentylatorów producent rekomenduje górny filtr wylotowy ze swojej oferty dostępny w ofercie CSI tutaj

Na koniec warto dodać, że w szerokiej palecie produktów wprowadzonych do oferty znajdują się również pokrywy do ochrony przed negatywnym działaniem warunków pogodowych. Dostępne są w dwóch wariantach. Ze stali nierdzewnej – do szczególnie wymagających zastosowań, odpowiednie do szaf ze stali. A także powlekane proszkowo w kolorze RAL7035 dla łatwej ochrony przed silnymi strumieniami wody i zwiększonymi wymaganiami środowiskowymi. Pokrywy przeznaczono dla rozmiarów montażowych 1-6. W połączeniu z wentylatorami filtrującymi IP 55 stanowią bezkonkurencyjną ochronę przed wpływami otoczenia oraz zapewniają niezwykle długie okresy bez potrzeby wymiany filtra.

Niedościgniona klasa G++ filtra harmonijkowego Pfannenberg

Oryginalne maty filtrujące stosowane w filtrach – jak zapewnia producent – gwarantują zgodność ze specyfikacją. Ma to niebagatelne znaczenie dla codziennej eksploatacji systemów. Powszechnie wiadomo, że jakość wkładu filtrującego stosowanego w wentylatorach określana jest w klasach i zależy od wielkości cząsteczek, które mogą przenikać przez filtr.

Najwyższą klasą, którą zgodnie z normą DIN EN779 można osiągnąć w przypadku dokładnych filtrów pyłowych, jest klasa G4. Maty tego typu stanowią odpowiedni wkład filtrujący do większości zastosowań (dając przy tym ochronę na poziomie IP 54). Wówczas filtr wychwytuje ponad 90 % wszystkich cząstek o średnicy powyżej 10 μm. Firma stosuje materiały filtrujące z włókien syntetycznych klasy G4. A przy filtrach harmonijkowych nawet G4++

Wspomniany filtr harmonijkowy powoduje, że żywotność produktu jest nawet o 300 % większa niż w przypadku tradycyjnych materiałów. Dzięki pofałdowanej strukturze harmonijkowej maty filtracyjnej osiągana wartość przepływu powietrza dochodzi do stopnia ochrony IP55 i jest to jak dotąd wynik bezkonkurencyjny. Gwarantuje to maksymalną wydajność i ekonomiczność nawet w najtrudniejszych warunkach przemysłowych.

Reasumując, dzięki opatentowanej składanej konstrukcji maty filtrujące z filtrem harmonijkowym G4++ posiadają unikalne zalety:

  • większa powierzchnia filtracji

  • wysoki przepływ powietrza z dodatkowym stopniem ochrony IP

  • nawet 3-krotnie dłuższa żywotność w porównaniu z matami filtrującymi z włókna syntetycznego (co automatycznie przekłada się dla użytkowników na realną oszczędność czasu i kosztów podczas konserwacji)

Pełną ofertę i szczegółowe parametry można oczywiście znaleźć na csi.pl

Zachęcamy do kontaktu z naszymi handlowcami.

Inne wpisy

Systemy klawiaturowe i podkładki pod mysz marki TEKNOKOL

Wieloletnia i owocna współpraca CSI S.A. ze światowym producentem ramion nośnych, jakim jest firma TEKNOKOL, pozwala na stwierdzenie, że warto wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie kolejne rozwiązania: systemy klawiaturowe oraz podkładki pod mysz. Systemy klawiaturowe ECO W ofercie wyróżnić można systemy…

Czytaj więcej

Innowacyjna karta PCIe dla połączeń sieciowych w automatyce przemysłowej

Globalna produkcja dynamicznie przekształca się w kierunku coraz bardziej zaawansowanej automatyzacji. Wraz z tymi szybkimi zmianami pojawiają się nowe wyzwania, związane z sieciami przemysłowymi. Zaawansowane urządzenia wymagają kompleksowej łączności Ethernet, podczas gdy obudowy mieszczące systemy zmniejszają się, by maksymalnie…

Czytaj więcej

Komputery panelowe OMNI-3155HTT-BT-A1-1012 i PPC-3150S-RB

W niniejszym artykule dokonamy zestawienia dwóch typów komputerów panelowych różnych producentów. Będą to PPC-3150S-RB firmy Advantech oraz OMNI-3155HTT-BT-A1-1012 firmy AAEON, oferujące zaawansowane możliwości i solidną konstrukcję, co czyni je idealnymi rozwiązaniami dla szerokiego zakresu zastosowań…

Czytaj więcej