Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o Przemyśle 4.0

Przemysł 4.0 jest ostatnio modnym pojęciem towarzyszącym zmianom, które dotykają sektor przemysłowy. Oto trzy rzeczy, które warto wiedzieć o Przemyśle 4.0.

 

Co to jest Przemysł 4.0?

Krótkie pytanie historyczne: którą rewolucję przemysłową mamy teraz? Dzięki postępującej digitalizacji jesteśmy na skraju czwartej rewolucji przemysłowej. Jednak Przemysł 4.0 nie jest związany ani z rozwojem nowej technologii, ani z nowym modelem biznesowym w przemyśle. Jest to krok w przód w kierunku digitalizacji, połączony z nowym podejściem do osiągania wyników, które jeszcze dekadę temu były niemożliwe do zrealizowania.

Przemysł 4.0 obejmuje trzy główne części. Pierwszą są Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things) oraz systemy CPS (cyber-physical systems). Drugi element Przemysłu 4.0 wiąże się z postępującą obsługą dużej liczby danych i zaawansowanymi analizami. Natomiast trzecią częścią jest odpowiednia infrastruktura komunikacyjna. To połączenie technologii, przemysłu i cyfryzacji bieżącego IoT stworzyło Przemysł 4.0.

 

Przemysł 4.0 możliwy dzięki IoT

Przemysł 4.0 to kolejny obszar, gdzie Internet of Things odgrywa dużą rolę, dzięki połączonym ze sobą inteligentnym maszynom, które komunikują się z użytkownikami. U podstaw Przemysłu 4.0 znajdują się połączone ze sobą systemy płynnie wspierające działania wzdłuż całego łańcucha wartości i tworzące krajobraz w pełni cyfrowy.

Pięć lat temu firma GE zdecydowała się wprowadzić IoT. Bill Ruh z GE tak wypowiada się na ten temat: – Od 2011 roku GE zatrudniło 1200 specjalistów oraz zainwestowało 1 biliard dolarów, aby osiągnąć taki poziom rozwoju jaki prezentuje dzisiaj. Obecnie GE zatrudnia 10000 deweloperów, którzy pomagają tworzyć rozwiązania cyfrowe, pomimo tego, że w porównaniu z ogólną liczbą pracowników firmy na całym świecie (300 tysięcy), jest ich tak niewielu.

Ruh wyjaśnia, że za pomocą czujników mających na celu poprawę wydajności turbin wiatrowych zwiększyła się ich wydajność o 5%. Może się to wydawać konsumentom dość marnym wynikiem, jednak ma to ogromny wpływ na wytwarzanie energii.

 

Przemysł 4.0 dostarczy gospodarce zastrzyk gotówki

W styczniu 2015 roku Accenture – potentat w branży outsourcingowej i konsultingowej w dziedzinie zarządzania i wysokich technologii – opublikował raport, w którym stwierdzono, że Przemysł 4.0 może dostarczyć światowej gospodarce 14,2 trylionów dolarów do 2030 roku i to tylko w Wielkiej Brytanii. Według ostatnich badań amerykańskiego przedsiębiorstwa informatycznego Cisco jest szansa na to, że IoT zarobi około 19 trylionów dolarów w ciągu następnej dekady.

Liczby te pozwalają liderom, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego, rozpocząć planowanie tego, jak mogą korzystać z IoT oraz Przemysłu 4.0.

Dziś, według badań przeprowadzonych przez McKinsey Global Institute „Przetwórstwo przyszłość: nowa era globalnego wzrostu i innowacji”, produkcja przemysłowa generuje 16% światowego PKB i zatrudnia około 45 milionów wykwalifikowanych pracowników w krajach uprzemysłowionych.

Siemens, który jako pierwszy zaadoptował Przemysł 4.0 w swoich aplikacjach, pracuje teraz na Smart Factory w Niemczech. Firma cytuje dane IMS Research, które wykazały, że obroty globalnego rynku automatyki przemysłowej wyniosą około 200 miliardów dolarów do 2015 r.

Dalsza analiza tego sektora przez Frost & Sullivan wykazała, że na rynku sieci przemysłowych i technologii komunikacyjnych, takich jak Ethernet oraz bezprzewodowych połączeń wzrośnie z 854 milionów Euro w 2010 roku do przychodów w granicach 1,6 mld Euro w 2015 r.

Pragnieniu wyższej wydajności i redukcji kosztów z wykorzystaniem danych w czasie rzeczywistym nadano nową nazwę: Przemysł 4.0. Oznacza on obniżenie kosztów i poprawę efektywnościwiększą szybkość i skalę produkcji, a także lepsze produkty i usługi.

 

Organizowane są konferencje  w obszarze Przemysłu 4.0, na których jesteśmy obecni.

 

Inne wpisy

Oferta zasilaczy przemysłowych firmy FSP

W niniejszym artykule szczegółowo omówimy dwa nowe modele zasilaczy przemysłowych tj.: YH5151 oraz YH5301, podchodzących z oferty firmy FSP. Urządzenia te zostały zaprojektowane z myślą o najwyższych standardach jakości i niezawodności, niezbędnych w wielu nowoczesnych zastosowaniach przemysłowych. <a...

Czytaj więcej

Systemy klawiaturowe i podkładki pod mysz marki TEKNOKOL

Wieloletnia i owocna współpraca CSI S.A. ze światowym producentem ramion nośnych, jakim jest firma TEKNOKOL, pozwala na stwierdzenie, że warto wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie kolejne rozwiązania: systemy klawiaturowe oraz podkładki pod mysz. Systemy klawiaturowe ECO W ofercie wyróżnić można systemy…

Czytaj więcej

Innowacyjna karta PCIe dla połączeń sieciowych w automatyce przemysłowej

Globalna produkcja dynamicznie przekształca się w kierunku coraz bardziej zaawansowanej automatyzacji. Wraz z tymi szybkimi zmianami pojawiają się nowe wyzwania, związane z sieciami przemysłowymi. Zaawansowane urządzenia wymagają kompleksowej łączności Ethernet, podczas gdy obudowy mieszczące systemy zmniejszają się, by maksymalnie…

Czytaj więcej