Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o Przemyśle 4.0

Przemysł 4.0 jest ostatnio modnym pojęciem towarzyszącym zmianom, które dotykają sektor przemysłowy. Oto trzy rzeczy, które warto wiedzieć o Przemyśle 4.0.

 

Co to jest Przemysł 4.0?

Krótkie pytanie historyczne: którą rewolucję przemysłową mamy teraz? Dzięki postępującej digitalizacji jesteśmy na skraju czwartej rewolucji przemysłowej. Jednak Przemysł 4.0 nie jest związany ani z rozwojem nowej technologii, ani z nowym modelem biznesowym w przemyśle. Jest to krok w przód w kierunku digitalizacji, połączony z nowym podejściem do osiągania wyników, które jeszcze dekadę temu były niemożliwe do zrealizowania.

Przemysł 4.0 obejmuje trzy główne części. Pierwszą są Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things) oraz systemy CPS (cyber-physical systems). Drugi element Przemysłu 4.0 wiąże się z postępującą obsługą dużej liczby danych i zaawansowanymi analizami. Natomiast trzecią częścią jest odpowiednia infrastruktura komunikacyjna. To połączenie technologii, przemysłu i cyfryzacji bieżącego IoT stworzyło Przemysł 4.0.

 

Przemysł 4.0 możliwy dzięki IoT

Przemysł 4.0 to kolejny obszar, gdzie Internet of Things odgrywa dużą rolę, dzięki połączonym ze sobą inteligentnym maszynom, które komunikują się z użytkownikami. U podstaw Przemysłu 4.0 znajdują się połączone ze sobą systemy płynnie wspierające działania wzdłuż całego łańcucha wartości i tworzące krajobraz w pełni cyfrowy.

Pięć lat temu firma GE zdecydowała się wprowadzić IoT. Bill Ruh z GE tak wypowiada się na ten temat: – Od 2011 roku GE zatrudniło 1200 specjalistów oraz zainwestowało 1 biliard dolarów, aby osiągnąć taki poziom rozwoju jaki prezentuje dzisiaj. Obecnie GE zatrudnia 10000 deweloperów, którzy pomagają tworzyć rozwiązania cyfrowe, pomimo tego, że w porównaniu z ogólną liczbą pracowników firmy na całym świecie (300 tysięcy), jest ich tak niewielu.

Ruh wyjaśnia, że za pomocą czujników mających na celu poprawę wydajności turbin wiatrowych zwiększyła się ich wydajność o 5%. Może się to wydawać konsumentom dość marnym wynikiem, jednak ma to ogromny wpływ na wytwarzanie energii.

 

Przemysł 4.0 dostarczy gospodarce zastrzyk gotówki

W styczniu 2015 roku Accenture – potentat w branży outsourcingowej i konsultingowej w dziedzinie zarządzania i wysokich technologii – opublikował raport, w którym stwierdzono, że Przemysł 4.0 może dostarczyć światowej gospodarce 14,2 trylionów dolarów do 2030 roku i to tylko w Wielkiej Brytanii. Według ostatnich badań amerykańskiego przedsiębiorstwa informatycznego Cisco jest szansa na to, że IoT zarobi około 19 trylionów dolarów w ciągu następnej dekady.

Liczby te pozwalają liderom, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego, rozpocząć planowanie tego, jak mogą korzystać z IoT oraz Przemysłu 4.0.

Dziś, według badań przeprowadzonych przez McKinsey Global Institute „Przetwórstwo przyszłość: nowa era globalnego wzrostu i innowacji”, produkcja przemysłowa generuje 16% światowego PKB i zatrudnia około 45 milionów wykwalifikowanych pracowników w krajach uprzemysłowionych.

Siemens, który jako pierwszy zaadoptował Przemysł 4.0 w swoich aplikacjach, pracuje teraz na Smart Factory w Niemczech. Firma cytuje dane IMS Research, które wykazały, że obroty globalnego rynku automatyki przemysłowej wyniosą około 200 miliardów dolarów do 2015 r.

Dalsza analiza tego sektora przez Frost & Sullivan wykazała, że na rynku sieci przemysłowych i technologii komunikacyjnych, takich jak Ethernet oraz bezprzewodowych połączeń wzrośnie z 854 milionów Euro w 2010 roku do przychodów w granicach 1,6 mld Euro w 2015 r.

Pragnieniu wyższej wydajności i redukcji kosztów z wykorzystaniem danych w czasie rzeczywistym nadano nową nazwę: Przemysł 4.0. Oznacza on obniżenie kosztów i poprawę efektywnościwiększą szybkość i skalę produkcji, a także lepsze produkty i usługi.

 

Organizowane są konferencje  w obszarze Przemysłu 4.0, na których jesteśmy obecni.

 

Inne wpisy

AIMB-208 – płyta główna Mini-ITX z procesorami Intel Core 12. i 13. generacji

Firma CSI S.A. rozszerza swoje portfolio produktów o zaawansowaną płytę główną AIMB-208 od Advantech, zaprojektowaną w standardzie Mini-ITX. AIMB-208. Zwiększona Wydajność Obliczeniowa Płyta główna AIMB-208 jest zaprojektowana do pracy z najnowszymi procesorami Intel® Core™ 12. i 13. generacji….

Czytaj więcej

176-warstwowe dyski SSD PCIe Gen 4 x4 M.2 i U.2 od ATP

CSI S.A. ma przyjemność zaprezentować innowacyjne i niezwykle szybkie dyski półprzewodnikowe (SSD) z serii N601 M.2 2280 i U.2 od ATP Electronics. Te 176-warstwowe dyski przemysłowe wyposażone są w interfejs PCIe 4. generacji i obsługują protokół NVMe. Prędkość…

Czytaj więcej

MIO-5377 – 3,5” komputer jednopłytkowy z procesorami 12. i 13. generacji

CSI S.A przedstawia MIO-5377, nowość marki Advantech. Jest to 3,5” komputer jednopłytkowy typu SBC z najnowszymi procesorami Intel® Core™ 12. i 13. generacji. Produkt oferuje maksymalnie do 14 rdzeni i 20 wątków przy TDP wynoszącym 28 watów….

Czytaj więcej