Szafy rack, szafy serwerowe – jeszcze większy wybór

szafy-serwerowe

Znajdujące się w ofercie CSI obudowy mechaniki 19″ (w tym szafy rack) do centrów przetwarzania danych w różnych wersjach/konfiguracjach, spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Szafa IT nie jest tylko blaszaną konstrukcją, to przede wszystkim ochrona i swego rodzaju „centrum danych”. Zaletą szaf serwerowych (szaf rack) produkowanych przez firmę nVent Schroff jest ich niezawodność. Produkty docenione zostały przez wiele firm na terenie Polski i Świata. Używa się ich bardzo często w przemyśle elektronicznym, a dokładniej w branży IT. Bezpieczeństwo aplikacji plasuje się na szczycie kluczowych wymagań stawianych we współczesnej gospodarce. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorstw, modele szaf serwerowych są coraz to lepsze i nowocześniejsze.

Wymiary szaf mechaniki 19″ (szafy rack)

Szafy 19″ to u standaryzowany wymiar wykorzystywany w branży elektronicznej, a dokładniej w zastosowaniach infrastruktury IT. Powszechnie używane są szafy serwerowe o wymiarze 600 mm, ponieważ wiele z nich wymaga bardzo małej ilości miejsca na okablowanie. 800 mm to kolejna standardowa szerokość, przeznaczona dla szaf serwerowych, w których potrzeba więcej miejsca na okablowanie. Coraz powszechniejsze stają się również szafy o szerokości 1000 mm, zwłaszcza wśród operatorów większych centrów danych. Integruje się je w rzędzie kilku szaf i zapewniają dużo miejsca na okablowanie. Ważne jest, aby szyny rackowe można było instalować na dowolnej głębokości w szafie serwerowej, tak aby ułatwić montaż urządzeń o różnej głębokości. Najczęściej stosowana szafa rack w serwerowniach posiada głębokość 1000 mm i 1200 mm. Jednak możliwości produkcyjne firmy Schroff pozwalają na wyprodukowanie szaf o różnych głębokościach nawet do 1400 mm.

Szafy rack 42U jedne z najczęściej stosowanych w centrach danych

Ciągły rozwój technologii serwerów i coraz większa ich moc, wymusza konieczność coraz większej możliwości odprowadzania ciepła z szaf serwerowych. Obecnie użytkownicy oczekują rozwiązań, które można łatwo dostosować do przyszłych wymagań odprowadzania ciepła z serwerów. Dlatego warto instalować szafy serwerowe które mają o wiele większe możliwości odprowadzania ciepła niż potrzebują tego aktualnie zainstalowane serwery i są przy tym niezwykle energooszczędne. Najlepszym rozwiązaniem są szafy z powietrzno-wodnym wymiennikiem ciepła umożliwiające odprowadzanie strat ciepła z szafy o wartości nawet do 75 kW na szafę.

Panel rack jest zwykle instalowany bezpośrednio na stelażu w przypadku szaf serwerowych o szerokości 600 mm, ale pojawiają się rozwiązania szerszych szaf o szerokości 800 mm lub 1000 mm, które umożliwiają więcej miejsca na prowadzenie okablowania lub na zamontowanie wodno-powietrznych wymienników ciepła. W przypadku zastosowania szaf o większej szerokości stosuje się dodatkowe adaptery do montażu szyn rack dostosowanych do wymiaru 19”. Boczne belki poprzeczne pozwalają usztywnić konstrukcję szafy rack oraz zwiększyć jej nośność, gdzie w szczególnych przypadkach wymagana jest obciążalność statyczna 1500 kg lub więcej. Szafa rack 42U (o wysokości 2 000 mm) to nadal jedna z najbardziej powszechnie stosowanych wysokości w centrach danych. Można jednak zastosować nieco wyższą szafę serwerową 47U (2 200 mm) co pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni.

szafy-rack

Efektywne chłodzenie powietrzem

Sprzęt IT jest chłodzony w ten sposób, że chłodne powietrze jest zasysane z przodu, a następnie wydmuchiwane w kierunku tyłu. Dzięki temu sprzęt elektroniczny utrzymywany jest w odpowiedniej temperaturze. Optymalna temperatura to czynnik niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu sprzętu, jego bezawaryjnej pracy i żywotności. W celu utrzymania odpowiedniego przepływu powietrza perforacja drzwi szafy w kształcie plastrów miodu zapewnia prześwit około 80% ich powierzchni. Dodatkowo zapewnione są wymogi odnośnie stabilności szafy IT pomimo perforacji. Ciepło jest pochłaniane z powietrza przepływającego przez sprzęt elektroniczny, utrzymując go w odpowiedniej temperaturze. Niezależnie od strategii chłodzenia wybranych dla sprzętu, w rezultacie strefa chłodna rozwija się z przodu, w szczególności przed panelami 19”, a strefa ciepła z tyłu. Utrzymanie wydajnej pracy oznacza zapobieganie oporom w przepływie powietrza; a także zwarcia powietrza, które powstają, gdy chłodne powietrze nawiewane miesza się z ciepłym powietrzem wywiewanym.

Kontrola dostępu

Poza środkami kontroli dostępu do budynków i pomieszczeń komputerowych, szafa stanowi ostatnią linię obrony sprzętu centrum danych. Operatorzy muszą być tego świadomi, szczególnie w przypadku wrażliwych aplikacji i danych. Biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę producentów systemów zamykających i niski poziom standaryzacji, do wyboru jest tylko kilka standardowych kluczy. Jeśli wymagają tego wymagania aplikacji, operatorzy powinni wybierać rozwiązania patentowe z mniej popularnymi wkładkami. W przypadku zastosowań o bardziej rygorystycznych wymaganiach bezpieczeństwa, szafy IT mają możliwość konfiguracji elektronicznych zamków. Zapewnia to odpowiedni system bezpieczeństwa dostępu do szafy serwerowej.

Chociaż szafy te zwykle nie są klasyfikowane według poziomu odporności – jak ma to miejsce na przykład w zastosowaniach zewnętrznych – zaleca się stosowanie co najmniej trzypunktowego zamka na drzwiach szafy w celu ochrony przed niepożądanym dostępem do sprzętu. W szafkach o wysokości 42U 2000 mm lub większej zamki jednopunktowe stanowią jedynie barierę psychologiczną, ponieważ drzwi można nadal szybko i łatwo otwierać za pomocą prostych narzędzi, lub nawet bez narzędzi.

szafy-serwerowe-csi

Solidny i trwały lakier

Szafy IT maluje się solidnym i trwałym lakierem w kolorze czarnym, szarym i białym. Pozwala to cieszyć się jakością produktu przez długie lata.

GND / Uziemienie

Szafy wraz z elementami elektronicznymi przechodzą testy zgodnie z tym standardem. Wszystkie części pod napięciem podłącza się do centralnego GND / punktu uziemienia zgodnie z normą IEC 61969-3.

Elementy szaf serwerowych przechodzą testy palności

Niektóre elementy szaf serwerowych przechodzić muszę testy palności. Wymóg ten odnosi się do części tworzyw sztucznych i uszczelki zgodnie z normą UL94. Wykorzystuje się materiały bezhalogenowe, które powinny spełniać co najmniej kryteria UL94 HB.

Obciążenie statyczne/nośne

Nowoczesne środowiska centrów danych muszą wytrzymać obciążenia statyczne około 1200 kg – ale pojawiają się również aplikacje wymagające większej nośności. Obecnie większość szaf serwerowych oferuje obciążenia statyczne 1500 kg lub więcej.

Zarządzanie kablami

Zorganizowany system zarządzania kablami stał się kolejnym niezbędnym wymogiem dla każdej szafy. Powinien on uwzględniać zarówno promienie gięcia kabli miedzianych i światłowodowych; jak i zmniejszyć opór powietrza, który negatywnie wpływa na wydajność chłodzenia sprzętu podczas pracy. Należy używać odpowiednich akcesoriów do prowadzenia kabli, takich jak wsporniki, kanały i korytka, aby zapewnić prawidłowe prowadzenie kabli i brak naprężeń. Ważną rolę odgrywają nie tylko akcesoria, ale również elastyczność punktów mocowania w szafie i możliwość dostosowania platformy szafy. Mając na uwadze wymagania serwerowni, powinno być możliwe łatwe łączenie różnych produktów i składanie ich z możliwie najmniejszymi komplikacjami. Ponadto, biorąc pod uwagę możliwość używania nie tylko systemów zarządzania kablami; ale także akcesoriów mechanicznych takich jak prowadnice ślizgowe i półki, operatorzy powinni zapewnić wystarczającą ilość odstępów, obszarów mocowania i opcji montażu, aby pomieścić sprzęt do dystrybucji prądu i monitorowania środowiska.

Sprawdź wybrane modele:
1. Szafa serwerowa Varistar CP Side by Side
2. Varistar LHX+
3. Varistar CP szafa rack serwerowa

Inne wpisy

OBUDOWY PXIE – szybkie i ekonomiczne wdrożenie indywidualnego systemu PXI Express

Oferta CSI S.A. zawiera szeroką gamę standardowych i niestandardowych systemów oraz sterowników PXIe do zastosowań testowych i pomiarowych. Produkowane są przez znaną firmę nVent SCHROFF. Biorąc pod uwagę indywidualne zapotrzebowanie każdego klienta, istnieje możliwość elastycznego dopasowania rozwiązania według przygotowanego projektu. Specjaliści CSI S.A. służą…

Czytaj więcej

Wydajne rozwiązanie w formacie mini-ITX z procesorami serii N

MIX-ALND1 to warta uwagi płyta od AAEON, idealnie nadająca się do rozwiązań „low budget”. Jest wyposażona w procesory Intel® z serii N (Intel® N97, Intel® N50). Płyta zapewnia niski pobór mocy oraz dużą wydajność. Uzupełnia ją wbudowana…

Czytaj więcej

CSI S.A. na konferencji TEK.day w Gdańsku!

Już 15 września 2023 roku w centrum konferencyjnym AmberExpo odbędzie się konferencja Tek.day! Jest to jednodniowe wydarzenie, zrzeszające profesjonalistów związanych z produkcją i projektowaniem elektroniki. Spotkanie to przede wszystkim targi w formule table-top, szereg interesujących wykładów oraz praktyczne…

Czytaj więcej