SOM-6765 – Moduł COM-Express z Intel Atom nowej generacji
Moduły SOM/COM (System on Module/Computer on Module) stają się coraz bardziej popularne na rynku komputerów przemysłowych i są podstawą do rozwoju systemów embedded na następne lata. Bazują one na gotowym module procesorowym oraz zaprojektowanej wcześniej płycie bazowej z dedykowanymi dla danej aplikacji interfejsami wejścia/wyjścia. Elastyczne rozwiązania SOM/COM pozwalają między innymi na zmniejszenie kosztów rozbudowy komputera w celu np. zwiększenia jego wydajności. Klient nie musi zmieniać całej płyty bazowej lub obudowy komputera – wystarczy tylko wymienić sam moduł SOM/COM.
Firma CSI przedstawia najnowszy na rynku moduł standardu COM-Express 2.0 z rozkładem wyprowadzeń typu 2 produkcji firmy Advantech. Moduł SOM-6765 występuje w trzech wersjach procesorowych: z jednordzeniowym procesorem Intel Atom N2600 1.6GHz i N2800 1.86GHz z chłodzeniem pasywnym oraz z dwurdzeniowym D2550 1.86 GHz z chłodzeniem aktywnym. Wszystkie wymienione modele wyróżnia bardzo niski pobór energii. W zależności od zastosowanego procesora, przy dużych obciążeniach, płyta pobiera od 6 do 10 W mocy.
Jednym z atutów prezentowanego modułu jest zintegrowany z procesorem wydajny chipset graficzny Gfx, który obsługuje 18 lub 24-bitowy LVDS oraz wyjścia VGA, HDMI, DVI iDisplayPort. Zastosowany chipset pozwala też na wyświetlanie obrazu w trybie Dual Display. GfX stosuje standard DirectX9, OpenGL 3.0 oraz posiada akcelerację sprzętową dla MPEG2, VC1 i H.264.
Specyfikacja modułu SOM-6765
SOM-6765 obsługuje do 4 GB pamięci SODIMM DDR3, posiada interfejs Intel Gigabit Ethernet, dwa porty SATA II, jeden port EIDE, 8 portów USB 2.0, 8-bitowy GPIO oraz wyjście Audio. Opisywany model obsługuje ponadto LPC, SMBus i magistralę I2C. Producent nie zapomniał także o rozszerzeniu funkcjonalności o obsługę czterech złączy PCI i, do wyboru użytkownika, od dwóch do czterech złączy PCIe. Moduł wspiera też zaawansowane technologie iManager, SUSIAccess i Embedded Software APIs.
SOM-6765 ma standardowe wymiary 95 x 95 mm i może pracować w temperaturach 0~600C. Potencjalny użytkownik ma możliwość wyboru zasilania urządzenia pomiędzy ATX i AT. W zestawie znajduje się też heatspreader – rozpraszacz ciepła. Klient alternatywnie może domówić zestaw z radiatorem lub wiatrakiem. Dla modułu SOM-6765 dostępna jest również referencyjna płyta bazowa producenta, SOM-DB5700G.
SOM-6765 jest stosowany wszędzie tam, gdzie kluczowa jest duża ilość powielanych urządzeń, np. w systemach Digital Signage i Gaming. Szerokie możliwości zastosowań znajduje w transporcie, urządzeniach medycznych i automatyce przemysłowej. Przeznaczono go również do urządzeń pomiarowych, aplikacji typu KIOSK oraz systemów informacji. Producent dostarcza pełną specyfikację złącz oraz zapewnia wsparcie przy projektowaniu płyty bazowej.
Inne wpisy
Moduł Wi-Fi 6 od Cervoz – przygotowany na ekstremalne warunki przemysłowe
W dynamicznym świecie przemysłowych systemów wbudowanych, gdzie niezawodność i odporność na ekstremalne warunki środowiskowe są kluczowe, firma Cervoz proponuje nowy moduł Wi-Fi 6 – MEC-WIFI-2042B-30W. Zaprojektowany z myślą o zastosowaniach przemysłowych. Oferuje nie tylko zaawansowaną łączność bezprzewodową, ale także…
BOXER-6647-MTH – kompaktowy komputer przemysłowy z mocą Intel® Core™ Ultra
W obliczu rosnących wymagań kompaktowy komputer przemysłowy w zakresie przetwarzania danych na brzegu sieci oraz zastosowań w zaawansowanych systemach robotyki, potrzebne są rozwiązania łączące wysoką wydajność, niezawodność i elastyczność integracji. BOXER-6647-MTH firmy AAEON to odpowiedź na te potrzeby…
19″ jednostka dystrybucji energii z wyłącznikiem awaryjnym do szaf przemysłowych
Oferta CSI S.A. zawiera jedno z najnowocześniejszych rozwiązań przemysłowych jakim jest 19″ jednostka dystrybucji energii – System Rack Safety Plus. Po pierwsze, należy podkreślić, że produkt dostarcza zasilanie AC oraz DC do urządzeń elektrycznych lub elektronicznych. W ten sposób…