Energooszczędny system pneumatyczny

Energooszczędny system pneumatyczny

przemysłowych zakładach metalurgicznych przebiega proces produkcyjny obejmujący kształtowanie metalu za pomocą odpowiednich sił. Uzyskuje się je z pomocą specjalnych młotów, często są to młoty mechaniczne. W gorącym piecu metal jest rozgrzewany, po czym w formie płynnej rozlewany i stosowany do wytwarzania części o wadze od kilku kilogramów do setek ton. Proces ten pociąga za sobą olbrzymie zużycie energii elektrycznej. W poniższym artykule przedstawimy pomysł, jak obniżyć te liczby.

W zakładach metalurgicznych sprężarki powietrza zużywają około 60% całkowitej energii elektrycznej w fabryce. Stosując system oszczędzania energii pneumatycznej, można zaoszczędzić bardzo dużo tej energii. Raz zainstalowany system pneumatyczny musi być odpowiednio konserwowany, aby sprawdzać czy rzeczywiście zmniejsza koszty produkcji.

Wymagania systemu

Pojawia się kilka wymagań co do tego projektu. Ważne jest to, aby na bieżąco monitoforwać wydajność sprężarki. Dzięki temu można kontrolować zużycie energii elektrycznej oraz spadki i zyski powietrza, tak aby zminimalizować straty energii elektrycznej. Wymagania te mogą zostać spełnione poprzez monitorowanie odpowiednich urządzeń, przez aplikacje przystosowane do tego celu.

System pneumatyczny – implementacja

Produkt  Opis
ACP-4300 (4320/4340/4360)  Obudowa 4 U Rack z Dual/4/6 Hot-Swap SAS/SATA HDD
Advantech WebAccess  Wyszukiwarka oparta o oprogramowanie HMI/SCADA
FPM-7211W  21.5” monitor przemysłowy z pojemnościowym ekranem dotykowym, porty Direct-VGA oraz DVI
EKI-2525I Przemysłowy, 5-portowy, niezarządzalny Switch Ethernetowy, szeroki zakres temperatur
EKI-6311GN  Funkcjonalny i bezprzewodowy Access Point/CPE , zapewniający niezawodną łączność w środowiskach przemysłowych
ADAM-4572  1-portowy Modbus Serial Device Server

Advantech WebAccess – wyszukiwarka oparta o oprogramowanie HMI/SCADA

Advantech WebAccess to internetowy pakiet oprogramowania oparty na przeglądarce dla human-machine interfaces (HMI) i zapewniający kontrolę nadzoru zbierania danych (SCADA).

Wszystkie funkcje znajdują się w konwencjonalnym oprogramowaniu HMI i SCADA, w tym między innymi Animated Graphics Displays, Real-time Data Control, Trends, Alarms oraz Logs, które są dostępne w standardowej przeglądarce internetowej. WebAccess zbudowano wokół najnowszych technologii internetowych.

FPM-7211W – 21.5” przemysłowy monitor z dotykowym ekranem pojemnościowym, portami Direct-VGA i DVI

Dzięki zupełnie nowej konstrukcji, FPM-7211W zapewnia nowy szerokokątny ekran oraz urządzenie wykonane w przemysłowym standardzie. Przy zastosowaniu opcji wyświetlacza truly-flat, front obudowy spełnia stopień protekcji IP65. Urządzenie posiada pojemnościowy ekran dotykowy, który jest w stanie obsłużyć aplikacje o 5 punktach dotyku.

EKI-2525I – przemysłowy, 5-portowy, niezarządzalny Switch Ethernetowy z szerokim zakresem temperatur

EKI-2525/2528 obsługuje rozwiązanie Fast Ethernet. Posiada redundantne zasilanie o wartości 12 ~ 48 VDC. Zabezpieczono go również podwójnym mechanizmem ochrony: Power Polarity Reverse Protect oraz Overload Current Resetable Fuse.

Każdy port EKI-2525/2528 posiada 2 diody LED, które pokazują prędkości transmisji i status kolizji. Zapewnia również wyjście przekaźnikowe do alarmu zdarzenia. W przypadku awarii zasilania, wbudowana dioda LED włączy alarm powiadamiając administratorów. Inżynierowie mogą po prostu sprawdzić stan sprzętu sprawdzając diodę LED. Zapewnia to łatwiejsze i szybsze rozwiązywanie problemów.

EKI-6311GN – funkcjonalny i bezprzewodowy Access Point , zapewniający niezawodną łączność w środowiskach przemysłowych

Jako urządzenie zgodne ze standardem 802.11n, EKI-6311GN zapewnia trzy razy większą ilość danych niż urządzenia starszego typu (802.11g).

Przy wsparciu protokołów STP, WMM oraz IGMP, urządzenie skutecznie zwiększa niezawodność łączności bezprzewodowej, zwłaszcza w zastosowaniach, które wymagają tej wysokiej niezawodności i przepustowości transmisji danych.

Podsumowanie

Dzięki połączeniu profesjonalnego sprzętu przemysłowego, przeznaczonego do pracy w trudnych warunkach środowiska oraz oprogramowania, które umożliwia inżynierom obserwację i analizę, Advantech był w stanie zapewnić zakładom metalurgicznym właściwy sprzęt do monitorowania zużycia energii, w większości aspektów energochłonnych w fabryce.

Inne wpisy

Systemy klawiaturowe i podkładki pod mysz marki TEKNOKOL

Wieloletnia i owocna współpraca CSI S.A. ze światowym producentem ramion nośnych, jakim jest firma TEKNOKOL, pozwala na stwierdzenie, że warto wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie kolejne rozwiązania: systemy klawiaturowe oraz podkładki pod mysz. Systemy klawiaturowe ECO W ofercie wyróżnić można systemy…

Czytaj więcej

Innowacyjna karta PCIe dla połączeń sieciowych w automatyce przemysłowej

Globalna produkcja dynamicznie przekształca się w kierunku coraz bardziej zaawansowanej automatyzacji. Wraz z tymi szybkimi zmianami pojawiają się nowe wyzwania, związane z sieciami przemysłowymi. Zaawansowane urządzenia wymagają kompleksowej łączności Ethernet, podczas gdy obudowy mieszczące systemy zmniejszają się, by maksymalnie…

Czytaj więcej

Komputery panelowe OMNI-3155HTT-BT-A1-1012 i PPC-3150S-RB

W niniejszym artykule dokonamy zestawienia dwóch typów komputerów panelowych różnych producentów. Będą to PPC-3150S-RB firmy Advantech oraz OMNI-3155HTT-BT-A1-1012 firmy AAEON, oferujące zaawansowane możliwości i solidną konstrukcję, co czyni je idealnymi rozwiązaniami dla szerokiego zakresu zastosowań…

Czytaj więcej