Energooszczędny system pneumatyczny

Energooszczędny system pneumatyczny

przemysłowych zakładach metalurgicznych przebiega proces produkcyjny obejmujący kształtowanie metalu za pomocą odpowiednich sił. Uzyskuje się je z pomocą specjalnych młotów, często są to młoty mechaniczne. W gorącym piecu metal jest rozgrzewany, po czym w formie płynnej rozlewany i stosowany do wytwarzania części o wadze od kilku kilogramów do setek ton. Proces ten pociąga za sobą olbrzymie zużycie energii elektrycznej. W poniższym artykule przedstawimy pomysł, jak obniżyć te liczby.

W zakładach metalurgicznych sprężarki powietrza zużywają około 60% całkowitej energii elektrycznej w fabryce. Stosując system oszczędzania energii pneumatycznej, można zaoszczędzić bardzo dużo tej energii. Raz zainstalowany system musi być odpowiednio konserwowany, aby sprawdzać czy rzeczywiście zmniejsza koszty produkcji.

Wymagania systemu

Pojawia się kilka wymagań co do tego projektu. Ważne jest to, aby wydajność sprężarki była monitorowana na bieżąco. Dzięki temu można kontrolować zużycie energii elektrycznejoraz spadki i zyski powietrza, tak aby zminimalizować straty energii elektrycznej. Wymagania te mogą zostać spełnione poprzez monitorowanie odpowiednich urządzeń, przez aplikacje przystosowane do tego celu.

Implementacja systemu

Produkt  Opis
ACP-4300 (4320/4340/4360)  Obudowa 4 U Rack z Dual/4/6 Hot-Swap SAS/SATA HDD
Advantech WebAccess  Wyszukiwarka oparta o oprogramowanie HMI/SCADA
FPM-7211W  21.5” monitor przemysłowy z pojemnościowym ekranem dotykowym, porty Direct-VGA oraz DVI
EKI-2525I Przemysłowy, 5-portowy, niezarządzalny Switch Ethernetowy, szeroki zakres temperatur
EKI-6311GN  Funkcjonalny i bezprzewodowy Access Point/CPE , zapewniający niezawodną łączność w środowiskach przemysłowych
ADAM-4572  1-portowy Modbus Serial Device Server

Advantech WebAccess – wyszukiwarka oparta o oprogramowanie HMI/SCADA

Advantech WebAccess to internetowy pakiet oprogramowania oparty na przeglądarce dla human-machine interfaces (HMI) i zapewniający kontrolę nadzoru zbierania danych (SCADA).

Wszystkie funkcje znajdują się w konwencjonalnym oprogramowaniu HMI i SCADA, w tym między innymi Animated Graphics Displays, Real-time Data Control, Trends, Alarms oraz Logs, które są dostępne w standardowej przeglądarce internetowej. WebAccess jest zbudowany wokół najnowszych technologii internetowych.

FPM-7211W – 21.5” przemysłowy monitor z dotykowym ekranem pojemnościowym, portami Direct-VGA i DVI

Dzięki zupełnie nowej konstrukcji, FPM-7211W zapewnia nowy szerokokątny ekran oraz urządzenie wykonane w przemysłowym standardzie. Przy zastosowaniu opcji wyświetlacza truly-flat, front obudowy spełnia stopień protekcji IP65. Urządzenie posiada pojemnościowy ekran dotykowy, który jest w stanie obsłużyć aplikacje o 5 punktach dotyku.

EKI-2525I – przemysłowy, 5-portowy, niezarządzalny Switch Ethernetowy z szerokim zakresem temperatur

EKI-2525/2528 obsługuje rozwiązanie Fast Ethernet. Posiad redundantne zasilanie o wartości 12 ~ 48 VDC oraz jest zabezpieczony podwójnym mechanizmem ochrony: Power Polarity Reverse Protect oraz Overload Current Resetable Fuse.

Każdy port EKI-2525/2528 posiada 2 diody LED, które pokazują prędkości transmisji i status kolizji. Zapewnia również wyjście przekaźnikowe do alarmu zdarzenia. W przypadku awarii zasilania, wbudowana dioda LED włączy alarm powiadamiając administratorów. Inżynierowie mogą po prostu sprawdzić stan sprzętu sprawdzając diodę LED, zapewnia to łatwiejsze i szybsze rozwiązywanie problemów.

EKI-6311GN – funkcjonalny i bezprzewodowy Access Point , zapewniający niezawodną łączność w środowiskach przemysłowych

Jako urządzenie zgodne ze standardem 802.11n, EKI-6311GN zapewnia trzy razy większą ilość danych niż urządzenia starszego typu (802.11g).

Przy wsparciu protokołów STP, WMM oraz IGMP, urządzenie skutecznie zwiększa niezawodność łączności bezprzewodowej, zwłaszcza w zastosowaniach, które wymagają tej wysokiej niezawodności i przepustowości transmisji danych.

Podsumowanie

Dzięki połączeniu profesjonalnego sprzętu przemysłowego, przeznaczonego do pracy w trudnych warunkach środowiska oraz oprogramowania, które umożliwia inżynierom obserwację i analizę, Advantech był w stanie zapewnić zakładom metalurgicznym właściwy sprzęt do monitorowania zużycia energii, w większości aspektów energochłonnych w fabryce.

Pozostałe aktualności

Boxer-6450-TGU ekonomiczny komputer przemysłowy z procesorami 11 generacji Tiger Lake-U

Firma CSI S.A. ma przyjemność przedstawić ekonomiczny komputer przemysłowy marki Aaeon bazujący na wydajnych procesorach 11 generacji Tiger Lake-U. Jest to odchudzona wersja flagowego komputera BOXER-6643-TGU. Opisywany BOXER-6450-TGU ma wymiary 166 x 118 x 56 mm. Oferuje taki sam…

Dowiedz się więcej

SOM-5993 – wydajny moduł COM Express® Basic Type 7 z Ice Lake

CSI S.A. prezentuje najnowszy modułowy komputer przemysłowy od  firmy Advantech – SOM-5993. Ten wydajny moduł COM Express Basic Type 7 bazuje na niezwykle wydajnych procesorach Intel® Xeon® D z rodziny Ice Lake. Do dyspozycji użytkowników są następujące warianty CPU:…

Dowiedz się więcej

Karty SD i microSD z serii S750/S650 od ATP Electronics

W lipcu 2022 ATP Electronics, światowy lider w dziedzinie pamięci masowych, przedstawił nowe karty SD i microSD z serii S750/S650 3D TLC, zaprojektowane z przeznaczeniem nagrywania non-stop. Wymienione serie spełniają wymagania kamer i rejestratorów cyfrowych (DVR), systemów nadzoru, pojazdów autonomicznych i…

Dowiedz się więcej