Zabezpieczenie dysków przed zanikami zasilania – ATP Power Protector

Power Protector to niezależne sprzętowe zabezpieczenie, które zapewnia wystarczający bufor energii do zakończenia procesu zapisu, po wystąpieniu spadków napięć lub braku zasilania. Problem jest dość powszechny w aplikacjach mobilnych (pojazdy), dlatego CSI oferuje jego rozwiązanie w postaci doboru nośnika, zapewniającego poprawne działanie w trudnych warunkach otoczenia.

Tematyka problemu:

  • Niestabilna praca komputera/rejestratora podczas zaników zasilania
  • Problemy z bootowaniem systemu operacyjnego w aplikacjach mobilnych i systemach sterowania w energetyce, spowodowane uszkodzeniem struktury danych na dysku

Wsparcie CSI:

W naszej ofercie znajdują się dyski Flash w postaci kart CF, CFast, SSD 2,5” SATA, eUSB i SATA DOM wyposażone w technologię ATP Power Protector.

 

Opis działania:

Niestabilne warunki zasilania występujące w aplikacjach zewnętrznych, takich jak telekomunikacja, systemy sieciowe i systemy embedded, przyczyniają się do występowania ryzyka utraty danych i uszkodzenia dysku podczas nagłego zaniku zasilania. Fakt ten powoduje awarie i przestoje w pracy oraz konieczność ponownej instalacji systemów operacyjnych z uszkodzoną strukturą danych.

 

Gdy występują anomalie w układzie zasilania dysku, kontroler wykrywa takie nieprawidłowości i aktywuje funkcję Power Protector. Realizowane jest to poprzez pobranie energii zgromadzonej w kondensatorach, co pozwala na dokończenie procesu zapisu i nie dopuszcza do uszkodzenia struktury kondensatora oraz pamięci Flash.

Diagram ilustrujący, jak funkcja Power Protector przedłuża funkcjonalność pamięci NAND Flash

Phase #1

Poprawne działanie kontrolera i pamięci Flash.

Phase #2

Moment nagłej utraty zasilania. Napięcie na dysku bez funkcji Power Protector zaczyna spadać i osiąga wartość poniżej wymaganego poziomu napięcia. W związku z tym kontroler i pamięć Flash ulegają awarii i dochodzi do naruszenia integralności istniejących danych.

Phase #3

Dysk z funkcją PowerProtector, poprzez wykorzystanie rezerw mocy, utrzymuje wymagany poziom napięcia przez dłuższy okres. W tym czasie PowerProtector zapewnia też wykonanie ostatniego polecenia lub pozwala na dokończenie procesu przetwarzania danych z buforu do pamięci Flash, chroniąc przed ich utratą.

W praktyce, w największych gabarytowo nośnikach (SSD 2,5”), gdzie znajduje się największa liczba kondensatorów magazynujących energię, podtrzymanie zasilania w fazie 2 i 3 sięga aż do 10 sekund.

Jakich informacji potrzebujemy od klienta:

  • Typ aplikacji (mobilna, stacjonarna)
  • Zabezpieczenie typu UPS (jest/brak)
  • Model komputera (celem doboru formatu mechanicznego dysku)
  • Wymagana pojemność na system operacyjny lub wersja systemu operacyjnego (określimy niezbędne miejsce na system)

Dodatkowe informacje:

Sprawy techniczne (Dział Industrial Flash)

Osoba Stanowisko Email Telefon
 Kamil Ćwiertnia  Product Manager  kamil.cwiertnia@csi.pl  12 323-62-13
 Łukasz Zachara  Specjalista ds. Sprzedaży  12 323-62-14

 

Inne wpisy

Hot i Cold Storage

Zapobieganie błędom odczytu w pamięciach Hot i Cold Storage (ATP)

W dobie gwałtownego wzrostu i konsumpcji danych, wybór odpowiedniego medium przechowywania staje się wyzwaniem nie tylko pod względem pojemności, ale także niezawodności oraz integralności danych. W miarę jak urządzenia pamięci NAND flash przechodzą przez liczne operacje w swoim…

Czytaj więcej

Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?

Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM vs UDIMM W ciągu ostatniej dekady liczba rdzeni procesorów serwerowych gwałtownie wzrosła z 12 rdzeni na gniazdo do 96, a ostatnio do 128 rdzeni na gniazdo. Przepustowość pamięci skalowała…

Czytaj więcej
NVIDIA

Aetina – innowacyjne rozwiązania NVIDIA dedykowane AI

Aetina jest producentem innowacyjnych komputerów przemysłowych dedykowanych AI oraz specjalistycznych kart graficznych dla branż AI, IoT oraz Edge Computing. Udostępnia szereg rozwiązań z akceleracją GPU, wyposaża komputery oparte na architekturze ARM i x86 oraz układy ASIC w sztuczną inteligencję….

Czytaj więcej