Aplikacje wykorzystywane w bezzałogowych samolotach – NanoCOM-BT firmy Aaeon
Bezzałogowe statki powietrzne (UAV), nazywane także dronami, od lat znajdują zastosowanie w przemyśle militarnym, podczas misji wojskowych, pełniąc rolę narzędzi do nadzoru i obserwacji oraz zapewniając bezpieczeństwo. Urządzenia te stają się coraz częściej cenną aplikacją wykorzystywaną w celach rozrywkowych. To właśnie między innymi za pomocą dronów można uchwycić najbardziej zapierające dech w piersiach widoki z przeróżnych zakątków świata.
Popularyzacja tych małych, latających maszyn wynika z rozwoju technologii i jej ewolucji w stronę tańszej i mniejszej elektroniki. Jednak nie cena jest tutaj najważniejsza, istotniejszym tematem jest kwestia jakości materiałów czy mocy przetwarzania. Mniejsza elektronika jest bardziej podatna na uszkodzenia, natomiast miniaturyzacja cywilnych UAVskutkuje montażem akumulatorów o mniejszej pojemności, co znacznie skraca czas lotu.
NanoCOM-BT firmy Aaeon
Chcąc przezwyciężyć te trudności Stany Zjednoczone (ekspert w dziedzinie UAV) zwrócił się z prośbą do Aaeona o pomoc w znalezieniu rozwiązania pomiędzy jakością i miniaturyzacją. Rozwiązaniem Aaeona był moduł CPU NanoCOM-BT COM Express.
Konstruując urządzenia przeznaczone do lotu, trzeba brać pod uwagę wiele elementów, takich jak masa obiektu, ale również jego zdolność do pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych.
Moduł NanoCOM-BT jest mały (84 x 55mm) i lekki (waży zaledwie 0.2 kg). Posiada siedem portów USB oraz osiem portów GPIO, oferuje wiele sposobów interakcji z procesorem, podczas gdy eMMC zapewnia dostęp do wbudowanego systemu operacyjnego oraz miejsce na przechowywanie danych.
Urządzenie dzięki zastosowaniu Wide Temperature Assurance (WiTAS) Aaeona pozwala na pracę w szerokim zakresie temperatur od -40 do 85°C, dzięki czemu doskonale nadaje do montażu w dronach.
Elementy składowe NanoCOM-BT są tak dobrane, aby nadawały się do użytku zewnętrznego (wszystkie główne części są wlutowane – bez konieczności użycia gniazd). Ponadto dodatkowa powłoka zapewnia większą ochronę przed nieznanymi warunkami zewnętrznymi, na które może być narażony sprzęt.
Innym ważnym elementem konstrukcji dronów jest ich efektywność operacyjna i czas pracy. Komputer SOC, oferowany przez CSI, wyposażono w procesor Intel Atom Series. Posiada on odpowiednią moc obliczeniową, która jest niezbędna w aplikacjach dedykowanych dla UAV (w szczególności tych wykorzystujących fotografię i możliwość rejestracji wideo).
NanoCOM-BT charakteryzuje się niskim poborem mocy, procesor nadaje się do wymagających aplikacji, a z drugiej strony jego energooszczędność pomaga przedłużyć żywotność akumulatorów w UAV.
Popularyzacja UAV jest kolejnym przykładem tego, jak pojawienie się technologii pomaga w tworzeniu tego, co kiedyś było poza zasięgiem i jak pozwala to przekształcić aplikacje w coś użytecznego i niedrogiego.
Inne wpisy
BOXER-6645U-RPL od AAEON – kompaktowa moc dla przemysłowych aplikacji Edge AI
Wymagania stawiane współczesnym systemom edge computing rosną z dnia na dzień. W odpowiedzi na te wyzwania, AAEON stworzył komputer BOXER-6645U-RPL – fanless embedded PC, który łączy w sobie wysoką wydajność obliczeniową, szeroką funkcjonalność I/O z niezawodnością typową dla rozwiązań…
uCOM-IMX8P – wszechstronny moduł SMARC 2.1 oparty na platformie NXP i.MX 8M Plus
uCOM-IMX8P to nowoczesny moduł CPU zgodny ze standardem SMARC 2.1 o wymiarach 82 mm x 50 mm. Stworzony z myślą o wymagających aplikacjach przemysłowych oraz systemach sztucznej inteligencji na brzegu sieci (edge AI). Bazując na platformie NXP i.MX 8M…
Ergonomiczne obudowy HMI do aplikacji przemysłowych serii ECO PRO
Ergonomiczne obudowy HMI przemysłowe z serii ECO PRO można już znaleźć w ofercie CSI. Panele produkowane przez firmę TEKNOKOL posiadają wysoką funkcjonalność w wielu zastosowaniach przemysłowych. Wszystko dzięki solidnej konstrukcji, wyróżniającej się nowoczesnym designem, ergonomią oraz trwałością. Panele wykonane…