Dlaczego moja karta Flash nie działa w aplikacji przemysłowej?

dysk 303

Jeśli nie pasjonujesz się tematem pamięci Flash, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego jakimi cechami charakteryzują się pamięci w dyskach SSD lub kartach Flash. Na pierwszy rzut oka tego typu fachowe informacje nie wydają się ważne, ale typ pamięć znacznie wpływa na niezawodność całego urządzenia Flash.

Do pamięci Flash zaliczane są karty Flash, takie jak CompactFlashSD, microSD i karty PCmoduły Flash, takie jak mSATA i Slim SATAdyski SSD w obudowach 2,5″ oraz 1,8″. Wszystkie z nich są zaprojektowane i wyprodukowane z wykorzystaniem pamięci NAND Flash.

Generalnie jest to wystarczająca wiedza do podjęcia decyzji jaki rodzaj pamięci Flash wykorzystamy w telefonie komórkowym, aparacie czy tablecie. Jednak, jeśli dane urządzenie jest przeznaczone do pracy w środowisku przemysłowym, medycznym lub innych miejscach, gdzie wymagana jest niezawodność, długi cykl życia, spójność elementów czy wytrzymałość, bardzo pomocna jest wtedy wiedza na temat konstrukcji urządzenia Flash.

Wielu z naszych klientów przychodzi do nas z problemami związanymi z doborem i stosowaniem niewłaściwych typów kart Flash w swoich aplikacjach. Poniżej odpowiadamy na kilka pytań, które powtarzają się najczęściej.

Nie wszystkie karty SD są takie same?

Cóż, nie bardzo. Zdecydowana większość kart SD, znajdująca się obecnie na rynku jest oparta na standardzie pamięci TLC (Triple Level Cell) NAND Flash. Mimo, że jest to bardzo dobra technologia, która przechowuje 3 bity w każdej komórce pamięci, jest również bardzo podatna na szereg awarii, takich jak uszkodzenie danych czy brak wystarczającej liczby cykli wytrzymałości.

Na rynku przemysłowym coraz częściej pojawiają się dyski SSD i karty pamięci w technologii MLC określane mianem „Industrial Grade”. Jest to jednak wyłącznie chwyt marketingowy i ich awaryjność niczym nie różni się od rozwiązań komercyjnych. Jednak nośniki pamięci w technologii MLC to budżetowa technologia MLC (Multi Level Cell), gdzie w jednej komórce pamięci przechowywane są 2 bity informacji.

Gwałtowny rozwój pamięci MLC Flash typu NAND sprawił, że technologia ta stała się dominująca na rynku. Niestety, wykorzystujące ją produkty nie spełniają podstawowych parametrów jakimi powinien charakteryzować się dysk Flash do zastosowań przemysłowych.

Pamięci NAND z technologią MLC idealnie sprawdzają się natomiast na rynku elektroniki konsumpcyjnej, dla którego najważniejszymi parametrami stały się duża prędkość zapisu dużych bloków danych, duże pojemności maksymalne, minimalizacja ceny urządzenia.

Najwyższy standard pamięci NAND Flash to SLC (Single Level Cell). Jest to najstarsza i najprostsza technologia – przechowuje tylko jeden bit na komórkę. Jednak jest to również najbardziej niezawodny typ pamięci, charakteryzujący się najdłuższym cyklem życia, a zarazem jest najmniej podatny na uszkodzenia danych. SLC umożliwia pracę urządzenia w ekstremalnych warunkach, podczas ciężkich cykli pracy i w szerokim zakresie temperatur. Dla przemysłowej konstrukcji OEM koniecznie stosowanie kart pamięci SD klasy przemysłowej.

Czy wszystkie typy pamięci Flash charakteryzują się taką samą niezawodnością?

Krótka odpowiedź, nie. Jest wiele kart Flash, które posiadają różne cechy, inne interfejsy, inną prędkość zapisu i odczytu, inne technologie zastosowane w nośniku. Różne aplikacje wymagają różnych rozwiązań pamięci Flash. Aplikacja dedykowana na rynek konsumencki potrzebuje znacznie niższych wymagań, a w niektórych przypadkach także niższej wydajności.

Dla przemysłu i dla aplikacji embedded OEM, urządzenia przede wszystkim powinny charakteryzować się niezawodną konstrukcją. Zawsze, gdy potrzeba zrezygnować z jakiejś cechy w trakcie konstruowania urządzenia, inżynier tworzący przemysłowe urządzenie faworyzuje niezawodność.

Produktami, które posiadają wspomniane wyżej cechy są urządzenia Cactus Technologies oferujące produkty klasy przemysłowej od roku 2005. CSI jako dystrybutor firmy Cactus posiada w swojej ofercie produkty wysokiej jakości i sprawdzające się we wszelkich aplikacjach przemysłowych. Jeśli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji na temat oferty, prosimy o kontakt.

Inne wpisy

Zabezpieczanie danych w aplikacjach wbudowanych. Przemysłowa seria WORM firmy Apacer

W odróżnieniu od tradycyjnych nośników pamięci, umożliwiających wielokrotny zapis i modyfikację danych, seria WORM (Write Once Read Many) firmy Apacer zapewnia ochronę danych poprzez umożliwienie jednokrotnego zapisu danych i zapobieganie ich kasowaniu, modyfikacji czy nadpisywaniu. Funkcja ochrony gwarantuje,…

Czytaj więcej

CSI S.A. zaprasza na dwie konferencje „Automatyzacja i robotyzacja produkcji – kierunek Przemysł 4.0” oraz „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych” w Mielcu

CSI S.A. podczas trwania dwóch konferencji zaprezentuje innowacyjne rozwiązania wśród których wyróżnić można obudowy, szafy i kasety przemysłowe. Podczas trwania tak ważnych wydarzeń w regionie na pytania odpowie Pan Wiktor Kozioł, inżynier z ponad 20 – letnim doświadczeniem…

Czytaj więcej

Komputer modułowy (COM) NanoCOM-TGU – przyszłość w miniaturowych systemach komputerowych dla Przemysłu 4.0

Komputery modułowe COM Express Typ 10 NanoCOM-TGU firmy AAEON, wyposażone w procesory Intel Core 11. Generacji, łączą w sobie wysoką wydajność obliczeniową i wyjątkową energooszczędność z szeroką gamą zastosowań w wielu sektorach przemysłowych. Wykorzystanie procesorów Intel Core 11….

Czytaj więcej