Wake On LAN – z czym jest związany i jak go ustawić?

Wake on LAN (WoL) jest to metoda włączania komputerów poprzez sieć lokalną LAN. Istotną rzeczą jest, aby komputer był wyłączony lecz dopływało do niego zasilanie w postaci podpiętego kabla sieciowego (jeśli jest). Przełącznik na zasilaczu musi być w pozycji załączonej. Jeśli ten warunek jest spełniony to włączanie komputera polega na wysłaniu sygnału do zasilacza poprzez Ethernet oraz naszą wbudowaną kartę sieciową (aby zaczął dostarczać napięcie do pozostałych elementów komputera).

Aby funkcja zadziałała nasza płyta główna musi być wyposażona w WoL oraz trzeba go skonfigurować w BIOS. Jeżeli chcemy używać WoL w większej sieci komputerów to nasz router należy skonfigurować tak, aby przepuścić tzw. Magic Packet. Magic Packet to specjalny pakiet przesyłany w sieci Ethernet umożliwiający włączanie komputera poprzez sieć LAN, (technologia Wake on LAN). Może być użyty do tego protokół UDP lub IPX. Najważniejszą częścią pakietu jest ładunek (ang. payload).

Jak ustawić tryb Wake On LAN na przykładzie płyty głównej AIMB-786

W pierwszej kolejności uruchamiamy nasz komputer i wciskamy klawisz ‘Del’ aby wejść do BIOS-u. Gdy pojawi się szaro niebieskie okno przechodzimy do zakładki ‘Chipset’ następnie ‘PCH-IO Configuration’. Powinno ukazać nam się okno jak poniżej w którym przechodzimy do opcji ‘PCIE Wake’. Aby włączyć funkcję Wake On LAN należy opcję ‘PCIE Wake’ ustawić na ‘Enable’ następnie przejść do zakładki ‘Save&Exit’ i zapisać. Po tej czynności należy uruchomić ponownie komputer. Kolejnym krokiem jaki należy zrobić to przestawić naszą kartę sieciową już w systemie (w takim przypadku jest to system Windows 10 IoT LTSC). Należy otworzyć menedżera urządzeń i znaleźć naszą kartę sieciową, kliknąć właściwości i przejść do zakładki ‘zarządzanie energię’. Następnie trzeba zaznaczyć ptaszkiem wszystkie opcje zgodnie z poniższą wizualizacją.

 

Jak zdalnie uruchomić komputer?

Najpierw należy uruchomić dowolne darmowe oprogramowanie WoL. Po zainstalowaniu przechodzimy do konfiguracji programu. Będziemy potrzebować adres MAC komputera, który chcemy wybudzić. Aby znaleźć adres MAC należy użyć kombinacji Win + R następnie wpisać CMD, a w wierszu poleceń wpisać frazę ipconfig / all

Po uruchomieniu programu klikamy ‘new host’. W oknie które nam się wyświetli trzeba uzupełnić:

  • adres MAC zdalnej maszyny
  • IP lub nazwa domenowa hosta zdalnego
  • wybór interfejsu przez który będzie wysyłany Magic Packet

Po zatwierdzeniu wyboru powinniśmy być w stanie wybudzić nasz komputer poprzez funkcję WoL. Jeżeli by się tak nie stało to należy sprawdzić ‘opcje zasilania’ w panelu sterowania i powinniśmy zwrócić uwagę czy jest włączona funkcja ‘włącz szybkie uruchamianie’.

 

 

Other news

Antaira-switche

Rozwój technologii PoE

Technologia Power Over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 roku w trakcie prac nad nowo powstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania poprzez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 roku opracowano pierwszy standard IEEE 802.3af….

Learn more

Rodzaje COM Express

Czym jest standard COM Express COM Express (computer on module) czyli format typu komputera na module to wysoce zintegrowany i kompaktowy PC. Jego zastosowanie można znaleźć między innymi w aplikacjach projektowych (podobnie jak elementy układu scalonego). Każdy moduł integruje…

Learn more

Złącze LVDS w komputerach przemysłowych

LVDS czyli Low Voltage Differential Signalling. Jest to standard transmisji danych z wykorzystaniem niskonapięciowego sygnału różnicowego przesyłanego kablem symetrycznym. Standard LVDS wykorzystywany jest do przesyłania sygnałów; grafiki 3D, fotografii wysokiej rozdzielczości, sygnałów wideo. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Standard…

Learn more