PoE+ czy PoE++? Jak wybrać odpowiedni switch?

Switch PoE

Switch PoE a może PoE++? PoE, czyli Power over Ethernet, to znana od niemal dwóch dekad technologia, która pozwala na przesyłanie danych i zasilania tym samym kablem Ethernet. Rozwój sieci komputerowych i urządzeń IoT spowodował, że standard PoE a tym samym switche PoE rozwijają się bardzo dynamicznie. Na rynku funkcjonują równolegle aż trzy standardy: PoE, PoE+ i PoE++, dlatego warto wiedzieć czym się różnią i co oferują.

 

Standard IEEE 802.3at

Najstarszą wersję IEEE 802.3af zaprojektowano do zasilania urządzeń o małym poborze mocy do 15,4W przy napięciu z zakresu 44-57V. Np. telefonów IP i prostych kamer. Szybko okazało się, że oferowana moc nie jest wystarczająca np. dla kamer PTZ. Dlatego już rok po opublikowaniu 802.3af rozpoczęły się prace nad nowym standardem. W 2009 roku opublikowano standard IEEE 802.3at. Zwany też PoE typu 2, który oferował do 30W na porcie PoE, a przy napięciu 50-57V.

Dzięki zwiększeniu dolnej granicy napięcia zasilania i obniżeniu rezystancji kabli poprzez zastosowanie kabli kategorii 5e udało się podnieść prąd maksymalny do 600mA. Dodatkowo wprowadzono specjalne rozwiązania na poziomie łącza danych. W 802.3at switch dwukrotnie powtarza próbę napięciową znaną z 802.3af. Jeśli urządzenie PD wykryje napięcie z zakresu od 15,5 do 20,5 V, podłącza odpowiednie obciążenie. Na tej podstawie kwalifikuje się je do jednej z czterech klas. Podwójny impuls napięciowy wysyłany przez switch jest informacją dla urządzenia PD, że zasilacz jest zgodny z nowym standardem. I może dostarczyć więcej mocy.

 

Przejście z PoE na PoE+

Pomimo istotnych zmian w warstwie fizycznej i łącza danych, przejście z PoE na PoE+ jest bezproblemowe. W obu przypadkach mamy bowiem do czynienia z trybem 2 parowym. Wraz z nadejściem idei IoT czyli Internet of Things pojawiły się pomysły zastosowania PoE w kolejnych urządzeniach np. w komputerach przenośnych lub telewizji hotelowej. W takich zastosowaniach 30W to zdecydowanie za mało, dlatego w 2018 roku nastąpiła kolejna iteracja w rozwoju PoE i powstało PoE++, czyli IEEE 802.3bt.
PoE++ występuje w dwóch odmianach Typ 3 do 60W na port i Typ 4 do 100W na port. 802.3bt typ 3 podobnie jak 802.3at oferuje prąd maksymalny do 600 mA na parę. Podstawowa różnica to użycie wszystkich 4 par skrętki w celu uzyskania 60W. 802.3bt typ 3 nadal obsługuje tryby A i B. W przypadku standardu IEEE 802.3bt Typ 4 maksymalny prąd został zwiększony do 960 mA na parę a konwerter musi pracować w trybie 4 parowym, aby wystawić 100W na porcie Ethernet.

Wnioski

W przypadku PoE++ wyraźnie widać, że parametry portu nie są jednoznaczne jak dla PoE i PoE+. IEEE 802.3bt może oznaczać tryb 2-parowy lub 4-parowy, inne poziomy napięć oraz różne sposoby zarządzania mocą. Dlatego przy wyborze switcha 802.3bt trzeba poświęcić więcej uwagi na parametry techniczne poszczególnych portów. Switche oznaczone etykietą PoE++ zwykle mają tylko część portów PoE++. Ale to nie jedyny problem. Część producentów oznacza porty 802.3bt jako typ 3 lub typ 4. Ale nie brakuje rozwiązań, gdzie podawana jest tylko dostępna moc. Aby ustalić czy PoE typu 3 używa trybu 2-parowego czy 4-parowego trzeba często zajrzeć do instrukcji obsługi.

 

Budżet mocy

Przy wyborze switcha PoE, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na parametry portów, ale również na dostępny budżet mocy. Dla PoE+ zwykle można było maksymalnie obciążyć wszystkie porty PoE. W przypadku PoE++ mogłoby to stanowić bardzo poważne wyzwanie dlatego producenci zakładają, że nikt nie użyje maksymalnego obciążenia na wszystkich portach PoE. Może się zatem okazać, że switch PoE z 8 portami obsłuży tylko 4 urządzenia typu 4. Dobierając switch PoE pod konkretne zastosowanie należy uwzględnić całościowe zapotrzebowanie na moc podłączonych urządzeń PoE PD.

 

Other news

Ramka danych CAN

Ramka danych CAN i mechanizmy zapewniające niezawodność

Ramka danych CAN. Formaty Klasyczny protokół CAN obsługuje dwa formaty ramki danych CAN. Zasadniczo różnią się one tylko długością identyfikatora CAN. Classical Base Frame Format (CBFF)” obsługuje długość 11 bitów dla identyfikatora CAN, a “Classical Extended Frame Format (CEFF)” obsługuje…

Learn more
Standard CAN

Magistrala CAN

Powstanie i zastosowanie magistrali CAN Controller Area Network (CAN) to standard magistrali transmisyjnej stworzony przez firmę Robert Bosch GmbH już na początku lat osiemdziesiątych. Standard CAN powstał w wyniku zapotrzebowania branży motoryzacyjnej. Ilość i skomplikowanie wszelkich elektronicznych elementów…

Learn more
Technologia VPX

Technologia VPX

Technologia VPX została zaprezentowana na targach Bus & Board (VITA) już w 2004, ale dopiero w ostatnich latach zyskuje na popularności, głównie ze względu na rosnącą liczbę producentów i na spadające ceny. VPX, zdefiniowany przez grupę roboczą VITA (ang. VME…

Learn more