Rozwój technologii PoE

Antaira-switche

Technologia Power Over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 roku w trakcie prac nad nowo powstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania poprzez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 roku opracowano pierwszy standard IEEE 802.3af. Początkowo switche PoE zaprojektowane były do zasilania urządzeń o małym poborze mocy do 15,4W przy napięciu z zakresu 44-57V. Dla telefonów IP i punktów dostępowych WiFi było to w zupełności wystarczające.

Bardzo szybko okazało się, że technologia ta jest również bardzo użyteczna dla kamer IP. O ile zwykła kamera IP nie potrzebuje więcej niż 7W to w przypadku kamer obrotowych z wbudowaną grzałką zaczęło brakować mocy. W 2009 roku z odsieczą przyszedł standard PoE+ czyli IEEE 802.3at, który oferował do 30W na każdym porcie PoE. Dzięki temu, że 802.3at jest kompatybilny z 802.3af; przejście na nowy standard odbyło się bardzo płynnie, często w sposób niezauważalny dla laików.

Ciągły rozwój – powstanie PoE++

W trakcie negocjacji pomiędzy urządzeniami PSE i PD pojawił się dodatkowy, czwarty poziom klasy mocy, negocjowany przez sygnaturę. Warto również zwrócić uwagę na wyższy poziom napięcia 50-57V dla PoE+. Wraz z nadejściem idei IoT czyli Internet of Things pojawiły się pomysły zastosowania PoE w kolejnych urządzeniach. Dotyczy to komputerów przenośnych lub telewizji hotelowej. W takich zastosowaniach 30W to zdecydowanie za mało; dlatego w 2018 roku nastąpiła kolejna iteracja w rozwoju i powstało PoE++, czyli IEEE 802.3bt.

PoE++ występuje w dwóch odmianach: Typ 3 do 60W na port i Typ 4 do 100W na port. 802.3bt Typ 3, podobnie jak 802.3at, oferuje prąd maksymalny do 600 mA na parę. Podstawowa różnica to użycie wszystkich 4 par skrętki w celu uzyskania 60W. 802.3bt Typ 3 nadal obsługuje tryby A i B. W przypadku standardu IEEE 802.3bt Typ 4 maksymalny prąd został zwiększony do 960 mA na parę, a konwerter musi pracować w trybie 4 parowym, aby wystawić 100W na porcie Ethernet.

W przypadku PoE++ wyraźnie widać, że zbliżamy się do parametrów granicznych skrętki Ethernet. Urządzenia różnią się nie tylko dostępnym budżetem mocy, ale również zakresem napięć i ilością wykorzystanych par skrętki. Przy wyborze switcha PoE trzeba poświęcić więcej uwagi na to, jakie są wymagania urządzeń PoE PD i co dokładnie oferuje przełącznik Ethernet. W razie potrzeby nasi specjaliści z CSI S.A., we współpracy z firmą Antaira, chętnie pomogą dobrać odpowiedni sprzęt dla aplikacji.

Other news

moduly-som-advantech

Moduły SOM jako przyszłość komputerów przemysłowych

Komputery przemysłowe kojarzone są głównie z jednostkami rackowymi lub panelowymi. Dla klientów szukających mniejszych rozwiązań zostały stworzone jednostki box pc, a nawet jednopłytkowe. Natomiast jakiś czas temu nastąpiła rewolucja w małych komputerach przemysłowych, gdyż pojawiły się moduły System On…

Learn more
chiller

Centra danych przyjazne środowisku

Aplikacje intensywnie wykorzystujące obliczenia związane z AI zwiększyły rozwój nowych koncepcji wydajnego chłodzenia dla centrów danych i edge computing. Zapobieganie przegrzewaniu się serwerów stanowi jednak dużą część budżetów. Ponadto wraz z rozwojem rynku centrów danych i wdrażaniem nowych, innowacyjnych…

Learn more

5G w przemyśle

Technologia piątej generacji otwiera przed nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi szerokie możliwości komunikacji bezprzewodowej. Obecnie, w erze Przemysłu 4.0, dąży się do wyeliminowania z fabryk tradycyjnego okablowania, zapewniając szybkie łącza charakteryzujące się dużą przepustowością. Coraz więcej firm na swoich liniach produkcyjnych…

Learn more