Rodzaje COM Express

Czym jest standard COM Express

COM Express (computer on module) czyli format typu komputera na module to wysoce zintegrowany i kompaktowy PC. Jego zastosowanie można znaleźć między innymi w aplikacjach projektowych (podobnie jak elementy układu scalonego). Każdy moduł integruje podstawowe funkcje procesora i pamięci, wspólne wejścia/wyjścia, audio, grafikę oraz Ethernet. Moduły COM Express podłącza się do płyty bazowej, która zazwyczaj jest dostosowana do aplikacji. COM Express jest powszechnie używany w aplikacjach przemysłowych, wojskowo/ lotniczych, medycznych, transportowych, IoT i General Computing.

Wymiary modułów COM Express

Specyfikacja modułów definiuje 4 rozmiary:
1. Mini: 55 x 84 mm
2. Compact: 95 x 95 mm
3. Basic: 95 x 125 mm
4. Extended: 110 x 155 mm

Rodzaje COM Express

Biorąc pod uwagę specyfikacje płytki możemy zdefiniować 8 rodzajów modułów. Najczęściej używane wyprowadzenia to Typ 6 oraz Typ 10. Najnowszym standardem prezentowanych modułów jest Typ 7. Dzięki wysokiej przepustowości oraz dużej linii PCIe wyparł on poniekąd moduły Typ 1, Typ 2, Typ 3, Typ 4, Typ 5.

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze różnice pomiędzy wszystkimi typami modułów dostępnymi na rynku.

Rodzaj Linie PCIe PCI IDE SATA LAN Wideo Serial Inne funkcje
1 6 Nie Nie 4 1 LVDS A & B, VGA
2 22 Tak 1 4 1 LVDS A & B, VGA, PEG/SDVO
3 22 Tak Nie 4 3 LVDS A & B, VGA, PEG/SDVO
4 32 Nie 1 4 1 LVDS A & B, VGA, PEG/SDVO
5 32 Nie Nie 4 3 LVDS A & B, VGA, PEG/SDVO
6 24 Nie Nie 4 1 LVDS A & B,VGA, 3 x DDI 2 TX/RX 4x USB 3.0, 8x USB 2.0
7 32 Tak Nie 2 1 + 4x 10Gbs Nie posiada 2 TX/RX 4x USB 3.1, 4x USB 3.0
8 4 Nie Nie 2 1 LVDS A tylko (AB (pojedynczego) kanału), DD 2x COM, 1 opcjonalny CAN USB 3.0

 

Other news

Antaira-switche

Rozwój technologii PoE

Technologia Power Over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 roku w trakcie prac nad nowo powstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania poprzez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 roku opracowano pierwszy standard IEEE 802.3af….

Learn more

Złącze LVDS w komputerach przemysłowych

LVDS czyli Low Voltage Differential Signalling. Jest to standard transmisji danych z wykorzystaniem niskonapięciowego sygnału różnicowego przesyłanego kablem symetrycznym. Standard LVDS wykorzystywany jest do przesyłania sygnałów; grafiki 3D, fotografii wysokiej rozdzielczości, sygnałów wideo. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Standard…

Learn more

Komunikacja światłowodowa

Światłowody stają się coraz bardziej popularne w małych i średnich sieciach biznesowych. Dzięki wysokiej niezawodności światłowody są dominującym rozwiązaniem dla; infrastruktury szkieletowej Ethernet, szybkiego Internetu, a także w przemyśle, gdzie potrzebna jest komunikacja na duże odległości z zachowaniem absolutnej…

Learn more