Kable światłowodowe: Czym są i jak działają?

switche

Wyobraź sobie świat bez komunikacji na duże odległości, w którym transmisja danych między różnymi krajami i przez oceany jest niemożliwa. Taka rzeczywistość istniałaby bez światłowodów, które są ważnym narzędziem łączącym nasz Świat. Dowiedz się więcej o kablach światłowodowych w odniesieniu do tego, czym one są i jak działają, czytaj dalej.

Co to są kable światłowodowe?

Kabel światłowodowy to rodzaj kabla, który może przesyłać dane z prędkością światła na znaczne odległości. Składa się z wiązki kilkuset, a nawet tysięcy światłowodów. Takie włókna mają szerokość pojedynczego pasma włosów i mają rdzeń z ultra czystego szkła, którym jest zwykle dwutlenek krzemu, a także zewnętrzną warstwę okładziny, która jest również zwykle wykonana z dwutlenku krzemu. Jednak warstwa zewnętrzna zawiera zazwyczaj kawałki boru lub germanu, które powodują, że ma niższy współczynnik odbicia niż rdzeń.

Jak działają kable światłowodowe?

Kable światłowodowe przesyłają dane, wielokrotnie odbijając fotony od ścian i umożliwiając im przemieszczanie się przez ich rdzeń. Konstrukcja kabli światłowodowych zapobiega wyciekaniu światła podczas przemieszczania się na duże odległości.

Kiedy światło pada na szklany rdzeń kabla światłowodowego pod kątem mniejszym niż 42 stopnie, jest ponownie odbijane w zjawisku znanym jako całkowite odbicie wewnętrzne. Zjawisko to oraz powłoka, która ma niższy współczynnik załamania światła, służą do utrzymywania sygnałów świetlnych wewnątrz rdzenia, gdy przemieszcza się on po kablu.

Ponieważ światłowody zwykle ułatwiają transmisję na większe odległości, zapewniają większą szerokość pasma i są odporne na zakłócenia elektryczne, są powszechnie uważane za idealne medium transmisyjne. W związku z tym szybko zastępują starsze kable miedziane w wielu różnych zastosowaniach.

Jeśli chcesz podłączyć swoje przełączniki sieciowe do kabli światłowodowych, koniecznie wybierz odpowiedni model światłowodu. Istnieje kilka różnych typów kabli światłowodowych, które różnią się w zależności od łatwości instalacji, kosztów, ochrony włókien i kilku innych czynników.

Antaira Technologies jest wiodącym dostawcą technologii komunikacji przemysłowej. Nasz bogaty asortyment produktów obejmuje zarządzalne i niezarządzane przełączniki Ethernet, przemysłowe konwertery mediów PoE, przemysłowe routery Wi-Fi i kilka innych innowacyjnych urządzeń.  Chcąc dowiedzieć się więcej o tym, jak nasze produkty mogą przynieść korzyści Twojej sieci, skontaktuj się z nami już dziś.

Pozostałe aktualności

switche

Komunikacja przemysłowa – wybierz odpowiednie rozwiązanie

Wybór odpowiedniego przełącznika Ethernet do aplikacji ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania sieci. Przy określaniu, jaki przełącznik Ethernet kupić, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników – od szybkości przesyłania danych po zabezpieczenie sieci w przyszłości. Dowiedz się…

Dowiedz się więcej
moduły sfp

Co to jest moduł SFP i do czego służy?

Moduł SFP jest to mały nadajnik-odbiornik wpinany w złącza różnych urządzeń sieciowych, który pozwala rozszerzyć funkcjonalność urządzenia o dodatkowe standardy komunikacyjne. Z tego powodu często nazywany jest „wkładką SFP”. Korzystanie z SFP ma wiele zalet w porównaniu ze stałymi…

Dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo cybernetyczne systemów automatyki przemysłowej

Jesienią 2014 roku miał miejsce cyberatak na jeden z zakładów metalurgicznych na terenie Niemiec. Hakerzy stosując sztuczki socjotechniczne i jednocześnie wykorzystując luki w zabezpieczeniach przejęli kontrolę nad systemem SCADA zarządzającym pracą systemów automatyki doprowadzając do przegrzania pieca hutniczego. W…

Dowiedz się więcej